Zelenskiy yemin etti, Rusya'ya mesaj verdi

Görevine başlar başlamaz erken seçim ilan eden Ukrayna lideri, Moskova'ya "Biz diyaloğa hazırız. Fakat bu diyalog için ilk adım bütün Ukraynalı esirlerin geri verilmesidir" sözleriyle seslendi.

20 Mayıs 2019 - 15:07

Ukrayna devlet başkanlığı seçimini kazanan Vladimir  Zelenskiy, yemin ederek görevine başladı. Ukrayna Parlamentosunda Zelenskiy’in devlet başkanlığı görevine  başlaması için yemin töreni düzenlendi. Farklı ülkelerin devlet başkanları,  parlamento başkanları ve bakanların geldiği törene Türkiye’den Cumhurbaşkanı  Yardımcısı Fuat Oktay katıldı.Parlamento Genel Kurulunda kürsüde anayasa üzerine el basarak yemin  eden Zelenskiy’e devlet başkanlığı mazbatası ve bazı devlet sembolleri verildi.Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, parlamento kürsüsünden  yaptığı ilk konuşmada devlet başkanlığı zaferinin kendisinin değil, herkesin  ortak zaferi ve şansı olduğunu belirtti.Ülkenin doğusundaki savaşı kendilerinin başlatmadığını, ancak bu  savaşı kendilerinin bitireceğini vurgulayan Zelenskiy, Biz diyaloğa hazırız.  Fakat bu diyalog için ilk adım bütün Ukraynalı esirlerin geri verilmesidir. Daha  sonraki meselemiz, kaybedilmiş toprakların geri alınmasıdır. Doğrusunu söylemek  gerekirse bana göre bu formül doğru değil. Kırım ve Donbas Ukrayna  topraklarıdır. diye konuştu.Ülkenin doğusundaki Donbas bölgesinde yaşayanlara Rusça seslenen  Zelenskiy, Biz sadece topraklarımızı değil, en önemlisi, insanı kaybettik.”  ifadelerini kullandı.Zor kararlar almaktan korkmadığını söyleyen Zelenskiy, barış için  popülerliğini ve gerekirse görevini kaybetmeye hazır olduğunu dile getirdi.  Zelenskiy, “Kahramanlarımızın ölmemesi için her şeyi yapmaya hazırım.” dedi.

Devlet kurumlarında odalara devlet başkanı olarak kendi portresinin  asılmamasını isteyen Zelenskiy, devlet başkanının ikon olmadığını, herkesin kendi  çocuklarının fotoğraflarını odalara koymalarının daha iyi olacağını ifade etti.

Zelenskiy parlamentonun feshini ilan etti

Bakanlar kurulunu istifaya çağıran Zelenskiy, “8. Dönem Ukrayna  Parlamentosunu feshediyorum.” dedi.Zelenskiy, milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasını, yasa dışı  zenginleşmeye karşı ceza yasası çıkarılmasını ve seçim yasasında düzenleme  yapılmasını istedi.Ukrayna Anayasası’na göre devlet başkanının parlamentoyu  feshetmesinden sonra 60 gün içinde ülkede milletvekili seçimlerine gidilmesi  gerekiyor.

 

YENİ GÜNCEL SONDAKİKA HABERLER HABERSANAL

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Zirveye Yürüyüş Şarkıları ‘’MODA’’ grubundan !
Zirveye Yürüyüş Şarkıları ‘’MODA’’ grubundan !
Özalp çiftinin ilk single çalışmaları ‘’Eski Günler ‘’ klibi ile Tüm Dijitallerde Yayında !
Özalp çiftinin ilk single çalışmaları ‘’Eski Günler ‘’...