Uçaklarda yemek yemeden önce bu videoyu izleyin...

Havayolu yemeği. Uçmanın en iyi yanı, öyle değil mi? Kim “Tavuk mu yoksa balık mı?” lafını duymak istemez ki? Fakat, görünüşe göre asıl soru; “yemek ya da yememek?”… Mesela, uçak yemeğinizin süper taze olmadığını biliyor muydunuz? Alışılageldik şekilde, yemeğiniz, siz ondan ilk ısırığınızı almadan 10 saat önce hazırlanıyor. Ya da uçuş sırasında yemek yediğimiz tüm tabakların, hatta plastik olanların bile yeniden kullanılabilir olduğunu biliyor muydunuz?

23 Mayıs 2019 - 19:26

İlginçtir ki, havayolu şirketleri bütün yemeklerini bir yıl kadar önceden planlıyorlar! Salatanızda olan her bir kiraz domatesi sayıyorlar! Herhalde şu meşhur hikâyeyi duymuşsunuzdur. Hani şu, American Airlines’ın, uçuşlarında ikram ettikleri her salatadan o minicik zeytini çıkararak, 40.000 $ tasarruf etmesiyle ilgili olan! Evet, her şey doğru planlamayla alakalı.

-Uçak yemeği yerde hatta, havalimanından uzak olmayan yerlerde hazırlanıyor. Lsg Sky Chefs gibi büyük catering şirketleri bir saatte tam tamına 15.000 küçük yuvarlak ekmek ve günde 30.000’den fazla sandviç üretebiliyor! Ve uçuş sıklıklarını düşünecek olursak, yılın 365 günü, günde 24 saat çalışıyorlar.

-Bu yemeği, yerde pişirilir pişirilmez de yiyemezdiniz!  Şöyle ki, örneğin tavuk mutfaktan genellikle sadece %60 pişmiş olarak ve biftek de %30 hazır bir şekilde çıkmaktadır.

-Uçaktayken düşük nemden dolayı burnunuz kurur. Bu, kalkış sırasındaki basınç değişikliğiyle ve hatta jet motorlarından gelen sürekli gürültüyle beraber, tat alma cisimciklerinizin, yediklerinizi yerde olduğu kadar çabuk algılayamamasına neden olur.

-Daha önceden açıklanan bir gecikme varsa, yemek kendi soğutucu salonunda kalır. Peki ya çoktan uçağa yüklendiyse? Çoğu durumda, gecikme çok uzunsa havayolu şirketleri yüklenen yemeği atar ve catering firmasından, atılan yemekler yerine yeni yükleme yapmasını isterler.

-Bitirdikten sonra, tepside hala biraz kurabiye kalır. Ama siz o kadar doydunuz ki, onları bırakmaya karar verirsiniz: ne de olsa paketleri açılmadı ve elbette havayolu şirketi onları bir başka uçuşta servis edebilir.

-Diğer taraftan, uçuş sırasında yemek yediğim tüm tabakların, hatta plastik olanların bile yeniden kullanılabilir olduğunu öğrenmek benim için büyük bir sürpriz oldu. Havayolu şirketlerine yiyecek hazırlayan aynı catering firmalarının, tabakları, fincanları ve çatal bıçağı yıkayıp sterilize ettikleri devasa bulaşık yıkama alanları da var.

-Havayolu şirketleri sıcak içecekleri yapmak için kullandıkları suyu içmenin güvenli olduğunu ve gerekli tüm yönetmeliklere uyduğunu belirtiyor. Fakat, işin aslı şu ki, uçaklardaki su tankları sıklıkla her türlü bakterinin oyun alanı haline gelmektedir.

Bu haber 488 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x