TYT – AYT: YKS çıkmış sorular sayfası - Üniversite sınavı hangi gün?

YKS yani Yükseköğretim Kurumları sınavı için geri sayım başladı. Lise son sınıf yani 12. sınıf öğrencileri TYT, AYT ve YDT testlerinden oluşan YKS giriş belgeleri ve sınav yerlerinin açıklanıp açıklanmadığını araştırıyor. Öte yandan sınav tarihi ve YKS 2018 çıkmış sorular sayfası da en çok...

17 Nisan 2019 - 16:17

YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) heyecanı hız kesmeden devam ediyor. 12. sınıf yani lise son öğrencileri ve lise mezunları sınav öncesi hazırlıklarına ara vermeden devam ediyor. İyi bir üniversite hayali kuran gençler, YKS ile ilgili tüm detayları merak ediyor. Temel Yetenek Testi – TYT, Alan Yetenek Testi – AYT ve Yabancı Dil Testi –YDT testlerinden oluşan YKS’nin ilki bilindiği üzere 2018 yılında yapılmıştı. Bu yıl sınava girecek adaylar, üniversite sınavı hazırlıkları kapsamında YKS 2018 çıkmış sorular sayfasını araştırıyor. Öte yandan sınav yerleri ve YKS ÖSYM giriş belgeleri de öğrencilerin takibinde… Peki, YKS sınav giriş belgeleri ve sınav yerleri açıklandı mı? İşte, YKS 2019 ile ilgili merak edilen detaylar…

 

YKS 2019 NE ZAMAN?

 

 

YKS tarihleri sınav öncesi öğrenciler tarafından merakla araştırılıyor.ÖSYM'nin internet sitesinden duyurulan takvime göre, 2019 YKS'nin 1. oturumu (TYT) 15 Haziran'da, 2. oturumu (AYT) ile Yabancı Dil Oturumu 16 Haziran'da yapılacak. YKS sonuçları ise ÖSYM’nin öğrenci işleri sayfası üzerinden 18 Temmuz’da açıklanacak.

 

 

YKS 2018 ÇIKMIŞ SORULAR SAYFASI

 

 

YKS YERLERİ AÇIKLANDI MI?

 

 

YKS yerleri, ÖSYM tarafından YKS sınav giriş belgelerinin açıklanmasıyla birlikte öğrenilecek. YKS giriş belgeleri ÖSYM tarafından henğz açıklanmadı. Belgelerin Haziran ayının ilk haftasında yayınlanması bekleniyor.

 

 

YKS’DE HANGİ SORULAR SORULACAK?

 

 

TYT’de Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. AYT’de Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi, Sosyal Bilimler-2 Testi, Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. YDT’de ise, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça testleri yer almaktadır.

 

 

Yabancı dil oturumunda her dil için ayrı bir soru kitapçığı bulunacaktır. Sınavda adaya başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.

 

 

BARAJ PUANI GEÇERLİ OLACAK MI?

 

 

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilirler. TYT’ de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebilirler.

GÜNDEM HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika depremler... Denizli'de deprem!
Son dakika depremler... Denizli'de deprem!
AYT sınavı saat kaçta bitecek? YDT sınavı saat kaçta başlayacak kaç dakika sürecek?
AYT sınavı saat kaçta bitecek? YDT sınavı saat kaçta...