Türbülans Tehlikeli mi? Bir Uçağı Düşürebilir mi?

İnanması zor ama matematikçiler de fizikçiler de türbülans olayının gizemini hala çözemediler! Sorun şu ki, türbülans dışarıdan basit gibi görünse de bu fenomenin altında yatan fizik kuralı hakkında henüz çok az şey biliyoruz. Henüz hiç kimse türbülanstan nasıl sakınalacağını çözememiş durumda...

26 Mayıs 2019 - 22:07

Basitçe ifade etmek gerekirse, türbülans kaostur. Türbülans uçağın uçtuğu havanın içinde oluşan enerji patlamalarıdır. Ancak türbülans sırasında biraz rahatsızlıktan çok daha ötesini hissedenler için en kötü şey bu fenomenin öngörülememesidir. Fakat öngörülemez, tehlikeli demek, değil midir? Ve türbülans, uçağın düşmesine neden olacak kadar ciddi bir hasar verebilir mi?

- Türbülans kaostur. Türbülans uçağın uçtuğu havanın içinde oluşan enerji patlamalarıdır. Ve bu enerji, hava akımının basıncında ve hızında değişikliklere neden olan şeydir.

- Uçaklar, havanın yükselip alçalması sonucu oluşan hava boşlukları; girdapların içinde uçarken türbülansa maruz kalır. Türbülansı daha olası kılan farklı durumlar da vardır, örneğin, uçak havalandığında veya rüzgarlı havalarda yere indiğinde ya da bulutların arasında veya dağların üzerinden uçarken de türbülans meydana gelebilir.

­- Hava radarı,  pilotları yakınlarda meydana gelen elektrik fırtınaları ve türbülanslar hakkında bilgilendirerek, uçağın bu bölgelerin kenarından geçmesine yardımcı olur. Bu gibi durumlarda, pilotlar otomatik pilotu kullanmaz, durumu manuel olarak yönetirler. Ayrıca uçak rotaları da türbülans riskinin en az düzeyde olacağı şekilde belirlenir.

- Uçaklar günümüzde çok yüksek derecede gerginliği ve stresi karşılayacak şekilde imal ediliyor. Ayrıca, uçaklar muazzam bir güvenlik toleransı ile yapılıyor; bu yüzden gerçekten çok kötü bir türbülans bile uçağın güvenlik sınırlarını aşamaz.

- Uçak kanatlarının esnek olması gerekir, çünkü kaskatı durumdaki bir kanat, zor koşullarda kırılabilir. Aynı şey gökdelenler inşa edildiğinde de kullanılır: Gökdelenler de biraz sallanırlar ki bu onları daha sağlam kılar.

- Bir uçuş görevlisi, koltuğunuza geri dönmeniz ve emniyet kemerinizi takmanız gerektiğini anons ettiğinde,  mesaneniz bu anonstan muhtemelen pek memnun kalmayacak olsa bile, bunu yapın. 

- Hatırlayacağınız üzere, en şiddetli türbülanslar yüksek irtifalarda ve aniden meydana gelir ki, pilotların yolcuları bu olası tehlike konusunda uyarması için yeterince zamanları olmayabilir.

- Ancak uçuş boyunca emniyet kemerinizi taksanız da, uçak inmeye başlamadan hemen önce tuvalete gitmeyin ve  kalkıştan hemen sonra da kemerinizi çözmeyin.

Bu haber 344 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x