Tropik bir ada kılığına bürünüp kamufle olan gemi...

Etrafınız düşmanlarla çevrilse ve tehlikede olsanız seçiminiz ne olur: Çok büyük bir güç kullanmak mı yoksa kurnazca ve ince bir taktik uygulamak mı? Hemen cevap vermeyin! Tropik bir ada kılığına bürünüp bütün Japon donanmasından kaçan küçük bir geminin hikayesinden sonra fikrinizi değiştirebilirsiniz...

15 Mayıs 2019 - 19:21

Deniz muharebeleri korkutucudur. Mürettebatın güvenebileceği tek şey gemileridir. Kaderleri birbirine bağlıdır. Bir gemi tehlikedeyse mürettebatı da tehlikededir. Bir savaş kaybedilip geri çekilme emri alındığında, gemilerini kurtarmak en büyük öncelikleridir. Cava Deniz Muharebesi, 2. Dünya Savaşındaki Müttefik Kuvvetler için bir trajediden farksızdı. 7 saat süren dehşet verici bir savaştan sonra tüm Müttefik donanması, bir iki şanslı istisna dışında yok edilmişti. Bu istisnalardan biri küçük bir gemiydi.

Japon donanmasının 4 kruvazörü ve 14 muhribi vardı. 2. Dünya Savaşının en korkutucu gemilerinden biriydi. Kıyaslamak için Hollanda Müttefik Donanması, Avustralya, Amerikan ve İngiliz Deniz Kuvvetlerinin sadece 9 muhribi olduğunu ve kruvazörlerinin Japonlara göre daha hafif silahlar taşıdığını belirtelim.

Savaşın neticesi belli olduğunda, Abraham Crijnssen’e yeni emir geldi, geri çekilin! Ama nereye? Japon güçleri her yerdeydi! Yine de tüm zorluklara rağmen bu savunmasız mayın tarama gemisi 8 günde Avustralya’ya vardı.

Karanlık basınca kaptan geminin en yakın tropik adada emniyete alınmasını emretti. Ardından mürettebat geminin tepesini tropik ağaç dalları ve her türlü yeşillikle bezedi.

Buna benzer bir şey 2. Dünya Savaşı sırasında gerçekten büyük bir ölçekte uygulandı. Bunu gerçekleştiren, sahte tankları hayali bir ordunun nizamına sokan 23. Özel Kıtalardı. Onlara Hayalet Ordu deniyordu ve bunun bir nedeni var.

Plastikten yapılmış tanklar, ahşap ve kumaştan uçaklar, sahte cipler ve ağır silahlar, gerisini siz sayın. Yarattıkları şeyler gerçeğine öyle yakındı ki, düşmanı bulunduğu yerde büyük bir Müttefik gücünün toplandığına inandırdı.

Detaylara olan kılı kırk yaran dikkatleri sayesinde, Krait’in Singapur’a yolculuğu neredeyse tamamen olaysız geçti. Gecenin karanlığında, 6 Avustralyalı ve İngiliz subay, 7 Japon gemisine gizlice mayın yerleştirdi ve onların 6’sını batırdı. Bütün bu zaman zarfında, kimse sabotajcıların farkına bile varmadı.
 

GÜNDEM HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Olumlu Bak Youtube
Bu haber 232 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x