Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları, basketbol turnuvaları formatı açıklandı!

Basketbol ve 3x3 basketbolun en popüler ve en çok rağbet gören disiplinler arasında olması beklenen Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nın ayrıntılı programı Olimpiyat Oyunları Tokyo Organizasyon Komitesi (TOCOG) tarafından açıklandı.

17 Nisan 2019 - 17:42

Tokyo 2020'de FIBA’nın Olimpiyat Oyunları heyecanına katkısı ise benzersiz olacak!

3x3 basketbol Tokyo 2020’de ilk kez sahneye çıkarken, erkekler ve kadınlar Olimpik basketbol turnuvalarında yer alan 12 takım, 6’şarlı iki grup yerine 4’erli 3 grupta mücadele edecek.

Erkekler ve Kadınlar Olimpiyat Basketbol Turnuvaları Formatı

 

Her iki turnuvada da 12 takım, her biri 4 takımdan oluşan 3 gruba (A, B ve C) ayrılacak. Grup aşamasında her takım kendi grubundaki tüm diğer takımlarla oynayacak (her takım için toplam 3 maç). Gruplarını birinci ve ikinci sırada tamamlayan takımlar ile en iyi üçüncü olan iki takım final aşamasına yükselirken, kalan 4 takım elenecek.

 

Çeyrek final eşleşmelerini belirlemek için grup aşamasının ardından kura çekimi yapılacak. Grup birincileri (3 takım) ve gruplar arasında en iyi sonucu olan grup ikincisi olan bir takım D Grubu’na, grubunu ikinci sırada tamamlayan diğer iki takım ile en iyi üçüncü olan iki takım E Grubu’na yerleşecek. Grup aşamasında aynı grupta yer alan takımlar çeyrek finallerde birbirlerine karşı oynamayacak. Çeyrek final maçlarını kazanan 4 takım yarı finallere yükselirken, diğer 4 takım elenecek ve FIBA Resmi Basketbol Kuralları’na uygun şekilde 5-8’inci sıralara yerleştirilecek. Bu sistemle, bir takımın Olimpiyat şampiyonu olması için, eskiden olduğu şekilde 8 değil, grup aşamasında 3, final aşamasında 3 (Çeyrek Final, Yarı Final, Final) olmak üzere 6 maç yapacak.

Tokyo 2020’de takımlar grup aşamasındaki maçlarının her biri arasında iki gün, final aşamasındaki maçlar arasında ise bir gün boş olacaklar.

GÜNCEL SPOR HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Zirveye Yürüyüş Şarkıları ‘’MODA’’ grubundan !
Zirveye Yürüyüş Şarkıları ‘’MODA’’ grubundan !
Özalp çiftinin ilk single çalışmaları ‘’Eski Günler ‘’ klibi ile Tüm Dijitallerde Yayında !
Özalp çiftinin ilk single çalışmaları ‘’Eski Günler ‘’...