Telefonda Bizi Dinleyen Sadece Dijital Asistan mı? Gizliliğimiz Tehlikede!

Telefonda Bizi Dinleyen Sadece Dijital Asistan mı? Gizliliğimiz Tehlikede!

15 Mayıs 2019 - 21:37

Antalya’ya gitmek için uçak biletlerine baktınız ve birdenbire güneş kremi, mayo ve deniz kıyısındaki uygun fiyatlı otellerin birdenbire çıkan reklam bombardımanına mı tutuldunuz? Veya daha da iyisi, arkadaşlarınıza o yeni losyondan bahsettiniz ve anında onun için internetten özel bir indirim mi aldınız? Bu nasıl oluyor ve engellemenin bir yolu var mı, anlamaya çalışalım.

Bu size ürkütücü geliyorsa koşu rotanızın kaydını tutan ya da size en yakın benzin istasyonunun nerede olduğunu söyleyen uygulamalarınız var mı bir düşünün. Sizden onaylamanızı istediği tüm şartları ve koşulları dikkatlice okudunuz mu? Pek değil mi? Tebrikler! Uygulamaya konumunuzu takip etmek ve daha da önemlisi, sektör eğilimlerinizi incelemek için, bu bilgiyi başka şirketlere aktarma izni verdiniz demektir!

-Anlaşılan o ki belirli şirketler, sizin dijital asistanınızla sürdürdüğünüz konuşmalara kulak kabartması için işe eleman alıyor. Bir tür dijital sihirle isteklerinizin yerine getirildiğine inanabilirsiniz ama esasında yine de manüel işlemlere gereksinim duyulur.

-Dinlenme ve daha sonrasında bilgi aldığınız ürün ve hizmetlerle ilgili reklamların hedefi olma fikrini sevmediyseniz kurtulmanın bir yolu var! Cihazınızın gizlilik ayarlarından, yazılım geliştirme programından çıkmayı seçebilirsiniz.

-The New York Times 2018’ de, en sevdikleri uygulamalardan hava durumuna ya da en son haberlere bakanların konumundan bilgi alan en az 75 şirket buldu. Veri tabanlarında yalnızca ABD’de 200 milyon cihaza dair bilgi var.

-Bu bilgiyi satın alan şirketler, onu sadece genel müşteri davranışı eğilimlerini analiz etmek için kullandığını söylüyor ama birinin daha sonra size mal ve hizmetlerini satmak için, attığınız her adımı kaydettiğini bildiğinizde bu pek de rahatlatıcı olmuyor.

-Müzik sağlayıcılar genellikle şarkı listeleri hazırlayıp en sevdiğiniz şarkıları internetten dinlemenize yardım ederler. Fakat aynı zamanda kişisel verilerinizi toplar ve reklam şirketlerine satarlar.

-Ne zaman eğlenceli bir ankette ya da internet testinde yer alsanız (geçmişteki hayatımızda kim olduğumuzu öğrenmeye bayılırız, öyle değil mi?)  Ve giriş yapmak için sosyal ağ hesaplarınızdan birini kullansanız arkadaş listenize de erişmelerini sağlar ve onların kişisel bilgilerini de verirsiniz.

-Şirketlerin hakkınızda bilgi edinmelerinin ve size hizmet sağlamalarının en yaygın yolu web çerezleri kullanmaktır. Esasında, temel amacı müşteri profilinizi çıkarmak olan, bunun için yaş, cinsiyet, beslenme düzeni, iş tanımı ve gelir düzeyi gibi bilgilerinizi toplayan şirketler var.

-İyi haber şu ki verilerinizi koruyabilirsiniz! Bir VPN kullanarak, takibi engelleyen özel uzantılar yükleyerek veya bilgisayarınızda Flash’ı devre dışı bırakarak bireysel çerez politikanızı değiştirirseniz verileriniz korunmuş olur.
 

NASA'dan şok karar! asteroid savunma sistemini 2022'de test edecek...

NASA'dan şok karar! asteroid savunma sistemini 2022'de...

Kaynak: Olumlu bak Youtube

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Özalp çiftinin ilk single çalışmaları ‘’Eski Günler ‘’ klibi ile Tüm Dijitallerde Yayında !
Özalp çiftinin ilk single çalışmaları ‘’Eski Günler ‘’...
Cemiyet Hayatı Bir Demet Umut Derneği'nin Gecesinde Buluştu...
Cemiyet Hayatı Bir Demet Umut Derneği'nin Gecesinde Buluştu...