'Siber saldırıların maliyeti 2 trilyon doları aşacak'

Türkiye'den şirketlerin yüzde 67'si veri hırsızlığını en çok karşılaşılan dolandırıcılık yöntemi görürken, yüzde 60'ı da en çok karşılaştığı zorluğun dolandırıcılığın tespiti ve siber atakların sayısının artması olduğunu belirtiyor.

21 Temmuz 2019 - 12:11

Dijital teknolojilerin yükselişi ile birlikte ortaya çıkan siber saldırılar kurumları ve bireyleri tehdit ederken saldırıların 2019'da yaklaşık maliyetinin 2 trilyon doları aşacağı tahmin ediliyor.

Dijital teknoloji, iş ve bireysel hayatta işlem sürelerinin kısalmasından bilgiye erişimin kolaylaşmasına kadar pek çok avantajı sağlarken "veri güvenliği" konusunda ciddi problemleri de beraberinde getiriyor.

Forrester Consulting ve Experian iş ortaklığında Türkiye de dahil olmak üzere Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinde 900'den fazla şirketle görüşülerek hazırlanan 'EMEA Dolandırıcılık Durum Analizi Araştırması'na göre Türkiye'den araştırmaya katılanların yüzde 67si veri hırsızlığını en çok karşılaşılan dolandırıcılık yöntemlerinden olduğunu söylüyor. Yine Türkiye'den araştırmaya katılanların yüzde 60'ının en çok karşılaştığı zorluk dolandırıcılığın tespiti ve siber atakların sayısının artması olarak görülüyor.

Avrupa'da ise internet kullanıcılarının yüzde 67'si kimlik hırsızlığı yaşama konusunda endişeli olduğunu vurguluyor. Yüzde 63'ü ise banka kartı veya online bankacılıkta veri hırsızlığına uğrama konusunda endişeli olduğunu söylüyor.

Bu haber 176 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x