Siber saldırı mı var? WhatsApp, Facebook ve Instagram neden çöktü?

WhatsApp, Facebook ve Instagram bugün öğlen saatlerinde çöktü. Erişim sorunun ortaya çıkmasıyla birlikte kullanıcılar sorunun kaynağını araştırırken, siber saldırı sorusu da akıllarda takılı kaldı. Peki bir siber saldırı söz konusu mu?

14 Nisan 2019 - 15:15

WhatsApp, Instagram ve Facebook'un birlikte çökmesiyle birlikte 'internet çöktü mü' ve 'siber saldırı mı var' şeklinde 'da yapılan aramalarda ciddi bir yükseliş oldu. Bugün TSİ 13.30 itibarıyla dünya genelinde erişime kopan bu üç büyük sosyal medya platformunun neden çöktüğüyle ilgili bir bilgi bulunmuyor. Zira Facebook'tan bu kanallarla ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmış değil. 

Kullanıcılar da haliyle 'siber saldırı' üzerinde duruyor. Ancak böyle bir durumun olduğuna dair bir bilgi bulunmuyor. Haftalar önce de WhatsApp ve diğer sosyal medya araçları çökmüş ve 24 saat sonra normale dönebilmişti. Dünya genelinde yaşanan sorunun nedeni 'teknik arıza' olarak açıklanmış ve sorun çözülmüştü. 

Bugün yaşanan sorunun da teknik bir sorun olması kuvvetle muhtemel. 

Dünyanın en geniş kullanıcı kitlesine sahip olan Facebook’un birçok ülke ve kültürdeki 7’den 70’e tüm insanlara, toplumlara ulaşıyor olmasındaki en temel sebep ücretsiz oluşudur. Buna ek olarak kullanımı kolay bir ara yüze sahip olması, sürekli yapılan güncellemeler ve iyileştirmeler Facebook’un popülaritesini özetlemek için yeterlidir.

Bahsettiğim üzere en temel amacı insanlar arasındaki iletişimi sağlamak ve iyileştirmek olan Facebook’un zaman içerisinde birçok farklı kullanım alanına şahit olduk. Örneğin işletmelere ‘’Facebook For Business’’ ile dijital reklamcılığa giriş yapıp 3D’ye (doğru mesajla, doğru zamanda, doğru kişilere) kolaylıkla ulaşabilme imkanını sunuyor.

GÜNCEL BİLİM VE TEKNOLOJİ HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika depremler... Denizli'de deprem!
Son dakika depremler... Denizli'de deprem!
AYT sınavı saat kaçta bitecek? YDT sınavı saat kaçta başlayacak kaç dakika sürecek?
AYT sınavı saat kaçta bitecek? YDT sınavı saat kaçta...