Sanalı Gerçeğinden Yıkıcı Olan Siber Zorbalık Türü Sanal Linç Nedir?

Sanalının gerçeğinden daha yıkıcı olduğu. Hedef olmaktan en çok korktuğumuz hatta korktuğumuz için bazen gerçek fikrimizi bile söyleyemediğimiz: Ata sporumuz LİNÇ...

08 Şubat 2019 - 18:33

Modern toplumda ilk defa Virginia'lı bir çiftçi olan Albay Charles Lynch tarafından ortaya çıkıyor. 
Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında İngilizlerden yana olanları cezalandıran, düzmece mahkemenin başkanıymış bu Lynch abimiz. Yargı konusunda hiçbir vasfı olmadan keyfi uyguladığı acımasız yaptırımlarıyla ünlüymüş.  

Olayın ana teması birilerini yasa dışı şekilde cezalandırmak. 
Suçlu sandık linç ettik, mevzuyu yanlış anladık linç ettik, Samsun’da dağdan inen zavallı yaban domuzunu linç ettik.  Hele tarihimizde linçlerin en yüz karası var ki 2 temmuz 1993 Sivas. 
Ne olduğunu sorgulamadığımız düşüncelerin ardından sürüye katılıp kötülüğe sebep oluyoruz.
Bazı durumlarda Linci yapan da ne olduğunu anlamıyor linci yiyen de.
Hatta bazen linç toplumu, linç ettiği şeye sonradan dönüp fanboyluk bile yapabiliyor. 

Yani kural şu: “Önce linç, sonra da popüler et” .  
Sürü psikolojisine bağlı olarak fanlıkla linççilik arasında çok ince bir çizgi var. Bugün linç ettiğine yarın fanlık yapıyorsun çünkü toplumu yakalayamama korkun var. Toplum bunu linç etmek istiyor hadi edelim. Toplum bunu seviyor biz de sevelim. Hiç birinden geri kalmayalım. İşte popülariteye kapılıp linç eden kişi aslında temelde özgür düşüncesini ifade etmekten korkuyor. E tabi, yoksa niye fotoğrafsız nicklerin altına sığınsınlar. O nicklerin altındayken söylediğin her şeyi kolayca çarpıtıp bu güruha katılabiliyorlar. Vatanseverlik, ahlak, din. Bunlar üstünden kendi milli, dini duygularını besliyorlar. 

Black Mirror distopyasını hatırlarsınız. (Black Mirror Nosedive Ending) Sosyal medyanın artık mekan oylamadan öteye geçip insan oylamaya başladığı malum bölüm. Puan ve yıldız toplayarak oylanan insanlar, yüksek puanlılar ve düşük puanlılar olarak ikiye ayrılıyor. Puanı birazcık düşene gelen giden basıyor eksiyi. Lince linç hınca hınç. Kimsenin sevmediği birini sevip de farklı olmayayım toplumdan kopmayayım diyerek destek veriyorlar. 
Henüz tam olarak öyle bir uygulama oluşturulmadı ama bu gidişle eli kulağındadır. Sonuçta her insan ve her fikir ister haklı olsun ister haksız olsun, aldığı beğeni sayısına göre değerlendiriliyor.

Sosyal medya lincine daha kapsamlı bakınca adı "siber zorbalık" oluyor. Siber zorbalık artık ciddi bir suç sayılıyor ve bu zorbalığa uğrayan kişiler psikolojik yardım alabiliyor. Ama şöyle de bir durum var ki, siber zorbalığa uğrayan kişinin yardım alması yerine zorbalığı yapan kişi yardım alsa sorun çözülüyor. 
Sorunun dibine inip oradan çözmek her zaman en mantıklısı.

Kötü kullanılan internet bizi sosyal medyadan soğutmasın. Teknoloji ilerleyecek ve bir şekilde ayak uyduracağız. uydurmamanın imkanı yok. Buna karşı olsan bile mesaj gelecek, bu telefon 4 g kullanmaya uygun değildir. Bunun gibi bir çok faktör var karşımıza çıkıp da zorla teknolojiye ayak uydurmak isteyen. Dolayısıyla mızmızlanmaktansa doğru kullanmak ve kullandırmak en mantıklı hale geliyor.

İnsanlar her gelişmeyi ve teknolojiyi hem iyilik hem de kötülük için kullandı… Kullanıyor… Kullanacak… 
Bir bıçakla meyve de soyabilirsiniz, bir canlıyı yaralayıp zarar da verebilirsiniz. Kötüye kullandığımız noktada sorun bıçakta olmuyor. Onu ne amaçla kullanacağına karar veren insanda oluyor...
#habersanal #haberler #sondakika #teknoloji #sonhaberler #yenihaberler #sanallinç #siberzorbalık

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Belediye Başkanı tutuklanmıştı! Kız kardeşinden iki ay sonra acı haber
Belediye Başkanı tutuklanmıştı! Kız kardeşinden iki ay sonra...
Mahalleli esrarengiz 2 kişi için nöbette: 'Uyumaya korkuyoruz'
Mahalleli esrarengiz 2 kişi için nöbette: 'Uyumaya korkuyoruz'