Sanal Hipnoz! Yeniden İntihar Haberleriyle Gündeme Gelen Mavi Balina oyunu...

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. İbrahim Ethem Ay, son günlerde yine intihar haberleriyle gündeme gelen Mavi Balina oyunu hakkında konuşarak "Oyun, çocuklarda bir çeşit hipnoz hali yaratmış olabilir" dedi.

04 Şubat 2019 - 19:44

Geçen günlerde Adana’da intihar eden 13 yaşındaki Emine Karadağ'ın Mavi Balina oyununun kurbanı olduğunun anlaşılması, dijital dünyanın çocuklar için ne kadar tehlikeli olabileceğini bir kez daha gözler önüne serdi. Dr. İbrahim Ethem Ay, 'Mavi Balina' adlı oyunu oynayan çocuklara birtakım telkinlerin verildiğini ve onların bu telkinlere uymalarının sağlandığını kaydetti.

SANAL HİPNOZ!

Kendine ve çevresine küçük ölçekli zararlar vermeleri istenerek başlatılan süreçte, oyuncuların bir süre sonra kendilerini tüm telkinleri yerine getirir halde bulabildiğini aktaran Ay, "Bunun sonucunda telkine bağlılıkları onları intihara götüren süreçle noktalanıyor. Yapılan bilimsel araştırmalarda telkine yatkınlık, toplumun belli bir bölümünde doğal olarak daha yüksek. Telkine yatkın mizacı olanlarda bu oyunun daha ciddi tehlikelere yol açması mümkün" dedi.

BİLGİSAYAR BAŞINDA HİPNOZ

Hipnozun hayatın her alanında bir şekilde olduğunu ifade eden Dr. İbrahim Ethem Ay, "Bu konuya yıllarını verenlerin tecrübelerinden de edindiğimiz bilgilere göre iletişim aslında başlı başına hipnozdur. Mesele sizin karşınızdakini etkileme gücünüzde yani karşıdakini hipnoza alma kabiliyetiniz yüksekse insanlar sizi takip eder. Bilhassa belli sıkıntıları olan çocukların bu yolla sosyalleşme arzusu içinde olmaları, onları birer kurban haline getiriyor. Bilgisayar başında kendilerine verilen komutları yerine getirirken bir süre sonra her söyleneni kabul eder hale geliyor. Yani adeta bizim ’kritikal faktör’ dediğimiz eleştiri faktörü ortadan kalkıyor. Zihin verilen her komutu sorgulamadan kabul ediyor" diye konuştu.

TELEFON DOLANDIRICILIĞI İLE YÖNTEM OLARAK AYNI

Mavi Balina oyununda yaşananların aslında telefon dolandırıcılığı olayında da geçerli olduğuna dikkat çeken Dr. İbrahim Ethem Ay, "İyi bir üniversite bitirmiş, hayatta iyi yerlere gelmiş pek çok insanın dahi 'O anda boşta bulundum' diyerek paralarını telefon dolandırıcılarına kaptırdığına defalarca şahit olduk. Hatta bunlardan bazıları, bankada kendilerini durdurmak isteyen güvenlik güçlerine mukavemet ediyor ve halen telefondaki kişilerin hipnotik telkinleri onların üzerindeki tesirini devam ettiriyor" dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Belediye Başkanı tutuklanmıştı! Kız kardeşinden iki ay sonra acı haber
Belediye Başkanı tutuklanmıştı! Kız kardeşinden iki ay sonra...
Mahalleli esrarengiz 2 kişi için nöbette: 'Uyumaya korkuyoruz'
Mahalleli esrarengiz 2 kişi için nöbette: 'Uyumaya korkuyoruz'