Meteor Kayması Saniye Saniye Kaydedildi,Meteor Kayması Nedir?

Meksika'da yaşanan meteor kayması heyecan yarattı. 500 metre çapında olduğu açıklanan meteorun düşme anı, amatör kamerayla kaydedildi.

03 Şubat 2019 - 15:48

Meksika'da yaşanan meteor kayması heyecan yarattı. Çapının yaklaşık 500 metre çapında olduğu açıklanan göktaşı, sabahın erken saatlerinde gökyüzünü böyle aydınlattı.

METEOR YAĞMURU SANİYE SANİYE GÖRÜNTÜLENDİ

19 kilometre saat hızla yolculuk eden göktaşı, Acapulco ve Mexico City'nin Xochimilco kasabasından amatör kamera tarafından görüntülendi. Geminids meteor yağmuru olarak bilinen çarpıcı kozmik görsel şovun, hafta boyunca devam etmesi bekleniyor.

METEOR KAYMASI NEDİR?

Meteor, gökyüzünde yer alan gök cisimlerinden kopmuş küçük parçalardır. Meteor kayması, güneş sisteminde başı boş dolaşan küçük parçaların yeryüzü atmosferine girip yanmasıyla meydana gelir. Meteorun diğer bir adı da, göktaşıdır. Bu göktaşları, boşlukta yer alan gök cisimlerin etkisine girmektedir. Gök cisimlerinden kopan küçük göktaşları, bazen de atmosferin çekim alanına girmektedir. Tam da bu sırada, bu göktaşları uzayda yüksek bir hızla ilerlerken ışıklı izler bırakır ve bu izler hava yüzeyiyle sürtünür. Bu sürtünmeden dolayı ise kızışma olur. Gökyüzünde gerçekleşen bu olaya 'meteor yağmuru' adı verilmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Belediye Başkanı tutuklanmıştı! Kız kardeşinden iki ay sonra acı haber
Belediye Başkanı tutuklanmıştı! Kız kardeşinden iki ay sonra...
Mahalleli esrarengiz 2 kişi için nöbette: 'Uyumaya korkuyoruz'
Mahalleli esrarengiz 2 kişi için nöbette: 'Uyumaya korkuyoruz'