Kız tarafı masrafları yüzünden, Ülkedeki erkekler ve kızlar arasındaki evlilik tartışması

Genç erkekler evlilik ve düğün masraflarının artması, kızların maddi istekleri yüzünden Mısırda evliliğe boykot kampanyası başlattı.

31 Ocak 2019 - 20:00

Sosyal medya üzerinden "Bırak evde kalsın" başlığı ile başlatılan boykot ülkede gündem oldu. Tartışmalara siyaset adamları, sanatçılar ve din alimleri de katıldı.  Genç kızlar ise karşı atağa geçerek "Annenin kucağında kal" hashtagı başlattı. Mısır'da dar gelirli ailelerin ortalama düğün masrafı 8 bin doların üstünde     

Mısırlı gençler ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum nedeniyle evlilik ve düğün masraflarının aşırı derecede artması ve gelin adaylarının maddi istekleri nedeniyle, “bırak evde kalsın” adında bir kampanya başlattı.

Mısır’da yayın yapan El-Yevm es-Sabi gazetesi “bırak evde kalsın” kampanyası ile ilgili bir anket yaptı. Anket sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 44’ü boykotu desteklerken, yüzde 53’ü hayır dedi. Yüzde 3’lük bir grup ise “fikrim yok” diye cevap verdi.         

Bir grup milletvekili kampanya ile ilgili açıklamalarda bulundu. Söz konusu kampanyanın "genç kızların duygularını inciteceğini" ifade eden vekiller, diğer taraftan evlilik masraflarının bu derece artmasına da karşı olduklarını kaydederek, evliliğin kolaylaştırılmasının altını çizdi.         

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Belediye Başkanı tutuklanmıştı! Kız kardeşinden iki ay sonra acı haber
Belediye Başkanı tutuklanmıştı! Kız kardeşinden iki ay sonra...
Mahalleli esrarengiz 2 kişi için nöbette: 'Uyumaya korkuyoruz'
Mahalleli esrarengiz 2 kişi için nöbette: 'Uyumaya korkuyoruz'