Kaspersky'nin kurucusu Eugene Kaspersky'den Sanal Güvenlik Açıklamaları

Dünyanın önde gelen güvenlik yazılımlarından biri olan Kaspersky'nin kurucusu Eugene Kaspersky, Dünya Güvenli İnternet Günü kapsamında önemli açıklamalarda bulundu. Daha iyi bir internet için hep birlikte ifadesini kullanan Kaspersky, dünyayı birbirine...

06 Şubat 2019 - 19:19

Kaspersky'nin yaptığı açıklamanın satır başları şöyle:

"Bu yıl Güvenli İnternet Günü’nün temasını “Daha iyi bir internet için hep birlikte” ifadesi oluşturuyor. Bu iş birliği çağrısı kurumsal gizlilik skandalları, global fidye yazılım salgınları, devlet destekli saldırılar ve interneti alt üst etmekle tehdit eden ve hızla büyüyen siber suçlu dünyasına karşı yapılıyor.

En başta, dünyayı birbirine yakınlaştırmak için kullanılacak bir araç şeklinde düşünülen internet bugün bu konseptten uzaklaştı. Şirketler ve devletler çeşitli gruplardan gelen gelişmiş tehditlere karşı savunmalarını daha da artırır hale geldi. Devlet kurumlarına ve altyapılarına, tedarik zincirlerine ve kişilere yönelik artan saldırılar karşısında ülkeler kendi vatandaşlarını ve endüstrilerini korumak istiyor. Bunu yapmanın en kolay yolu ise kapıları tamamen kapatmak. Sonuç olarak, siber güvenlik sektörü jeopolitik ve hukuki sınırlarla bölünmekle karşı karşıya. Bu da herkesi koruma altına almamızı çok daha zorlaştırıyor.

Ülkeler arasındaki güven azaldıkça internet riskleri de giderek daha askeri bir hal almaya başlıyor. Başka ülkelerin tehditlerini savuşturmak için daha fazla siber silah geliştiriliyor. Ancak bu silahların hiçbir ülkeyle bağlantısı olmayan siber suçluların eline düşme riski her zaman var (ve düşüyor da). Siber suçlular bu silahları, kimin etkilendiğine bakmadan para kazanmak veya karışıklık çıkarmak için kullanabiliyor. Siber suçlular oluşan korku ortamından yararlanmaya ve ulusal sınırlara bağlı olmadan yeni tehditler geliştirmeye devam ederken, azalan uluslararası rekabet ile ortaya çıkan fırsatların da tadını çıkaracak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Belediye Başkanı tutuklanmıştı! Kız kardeşinden iki ay sonra acı haber
Belediye Başkanı tutuklanmıştı! Kız kardeşinden iki ay sonra...
Mahalleli esrarengiz 2 kişi için nöbette: 'Uyumaya korkuyoruz'
Mahalleli esrarengiz 2 kişi için nöbette: 'Uyumaya korkuyoruz'