İşte Suriye’de ABD’nin son hali

Barış Pınarı harekâtı sonrası ABD’nin Suriye’deki askeri varlığının sayısı ve düzeni değişti. ABD askeri harekâtla birlikte çekildiği 16 noktadan 6’sına geri döndü. ABD güçleri halen 12 noktada konuşlu.

10 Kasım 2019 - 10:13

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Barış Pınarı harekâtının 9 Ekim’de başlatılmasından sonra, bu ayın başında aldığı Suriye’nin doğusundaki petrol bölgelerinde kalma kararının ardından 2015’ten bu yana bu ülkede konuşlu Amerikan askeri birliklerinin konumları değişikliğe uğradı. Anadolu Ajansı () Suriye’de Amerikan askeri varlığının son durumunu detaylı bir harita ile ele aldı.

PETROL SAHALARI

Buna göre Türkiye’nin terör örgütlerine karşı başlattığı Barış Pınarı harekâtı öncesi ABD ordusunun kara güçleri, Suriye’de askeri nokta olarak kullandığı toplam 22 noktada varlık gösteriyordu. Buralarda 2 bin civarında askeri personel bulunduran ABD, Haseke vilayetinde 5, Deyrizor vilayetinde 4, Rakka vilayetinde 5, Aynularab (Kobani) kentinde 5, Menbiç (Münbiç) kentinde ise 3 noktada konuşlanmıştı.

’nın sahadaki muhabir ve yerel kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre, Barış Pınarı devam ettiği sırada ABD güçleri Menbiç ilçesinden başlayarak, Aynularab, Rakka, Haseke’deki üs ve askeri toplam 16 noktadan çekildi. Rakka, Menbiç ve Aynularab’daki tüm üs ve askeri noktalardan çekilen ABD askerleri, petrol zengini Deyrizor’dan çekilmezken, Haseke’de petrol sahalarındaki üslerini de boşaltmadı.

Bu haber 78 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x