İçinizdeki Bahçıvanı Ortaya Çıkaracak 15 Bahçe Fikri...

Kuzey yarımkürede yaz kapıya dayanmışken, alet dolabınızda tozlu bir şekilde duran bahçe eldivenini bulup çıkarma zamanı da gelmektedir. Ne var ki büyük sebze bahçeleri yalnızca taze salata değil, aynı zamanda sırt ağrısı ve yaralı dizler demektir. Bir bahçede çalışmak rahatlatıcıdır ama öne çıkan bir sebze bahçesi bir bahçıvanın gururudur...

25 Mayıs 2019 - 20:27

Kır evi görünümündeki mükemmel bahçeniz için biraz yeni fikre ihtiyacınız varsa, işte denemek isteyebileceğiniz 15 tasarım, dekorasyon ve bazı sulama fikirleri! Muhteşem bir bahçe yaratıp bakımını yapmaktan herkes keyif alır.

-Deneyebileceğiniz birçok farklı tasarım var ve bunların bir araya getirilmeleri oldukça kolay: ahşap levhaları kullanarak istediğiniz şekilde kutular yapın, dibine karton ve metal örgü koyun ve onu toprakla doldurun.

-Bahçenizde yer yaratmanın bir başka harika yolu da saksıları bir başka bahçe parçasının üzerine ya da nerede boş bir nokta varsa oraya asmaktır.

-Malçlama, toprağınızın yüzeyini güneş ışınlarını kesen malç örtüsüyle kaplamaktır. Dekorasyon için en iyi fikir olmayabilir ama, otların büyümesini engellediği için temizliği çok daha hızlandırdığı bir gerçektir.

-Bir duvara dikdörtgen saksı katlarını sabitleyerek dikey bir bahçe yaratabilirsiniz. Bu hem yerden kazanmanızı sağlar hem de duvarı güneşin verdiği zarardan korur.

-Bu basit sulama sistemini yüklemek, yeni sebze bahçenizin ya da çiçek tarhınızın sizi daha az yorarak ihtiyacı olan bakımı almasını sağlayacak.

-Hortumlar ve borular biraz göz korkutucu geldiyse, eski plastik şişelerinizi dönüştürüp kendi damla sulamanızı hazırlayabilirsiniz.

-Güçlü bir metal kullanarak bir çeşit kafes oluşturduktan sonra, içini taşlarla veya diğer dayanıklı malzemelerle doldurarak, bahçeniz için dekoratif duvarlar ya da çitler yapabilirsiniz.

-Çiçekler bahçenizin canlı görünmesini sağlarlar, harika kokarlar ve zararlı kemirgenleri sebze bahçenizden uzak tutmaya yararlar.

-Alüminyum kutuları saksı olarak değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Hatta bazı fıçıları kullanarak daha büyük saksılar da yapabilirsiniz.

-Bahçenize çeki düzen verirken geri dönüşüm yapmanın bir başka yolu da eski ve kırık çiçek saksılarını tamamen yeni bir şekilde kullanmaktır. Bunları kullanarak “mini bahçelerinizi” yaratmayı deneyebilirsiniz. Projenize daha küçük saksıları da katıp, bunları küçük çiçeklerle ya da sukulentlerle doldurduğunuz katmanlar hazırlayabilirsiniz.

-Artık güzel bahçenizi tamamen hazırladığınıza göre, kokulara ve renklere, yerini değiştirebileceğiniz kuş yemlikleriyle biraz ses de ekleyebilirsiniz. Bahçenizi süslemeye ve uçan dostlarınızı beslemenize yardımcı olması için, yine eski saksıları kullanabilirsiniz.

Bu haber 344 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x