Google+ Kapanıyor! Google Plus 'daki Peki kişisel bilgilerimize ne olacak?

Plus, Nisan ayında kepenk indiriyor; bir daha açılmamacasına. Hal böyle olunca kafalarda hayli karışık: Plus'ta paylaşılan ve kullanıcılara ait veriler ne olacak? 'ın bu konuda bir reçetesi var mı?

05 Şubat 2019 - 19:08

Malumunuz günümüzde en çok konuştuğumuz konu ‘veri’. Dünya henüz internet çağının getirdiği ve getireceği tehlikelerin farkına varmamışken, Facebook ve gibi dev şirketler büyülü sonsuz evrende bir hakimiyet oluşturdu.  Kullanıcılar, kişisel verilerini bu sosyal medya platformlarına gönüllü olarak teslim etti. Sonrasında da geçen yıl yaşanan Facebook’un o vahim açıklaması ile büyük bir sarsıntı yaşandı.

Ardından bir başka darbe de internet devi ’dan geldi. Plus’ta  kullanıcılarının kişisel verileri, üçüncü taraf geliştiricilere 2015 ile 2018 yılı arasında yetkisiz erişim izni verildiği hatası ortaya çıktı. Dünyadaki 52.5 milyon kullanıcıyı etkileyen güvenlik açığının keşfedilmesi, internetteki tehlikelerin büyüklüğünü gözler önüne serdi.  

2018 sonu itibarıyla dünyadaki her iki insandan birinin internete giriyor. Dünya nüfusunun yarısının karşı karşıa olduğu sosyal medya platformlarındaki güvenlik açıkları bugünlerde en çok tartıştığımız hadiselerden biri oldu.  

Maalesef Plus tarafından yaşanan bu gelişme de, bu konuda acilen birşeyler yapılması gerektiğini bir kez daha gözler önüne serdi. , yaşanan bu güvenlik açığı nedeniyle sosyla medya platformu Plus’ı kapatacağını duyurdu. İnternet devi, bu platformu Ağustos 2019’da kapatacağını duyurmuştu. Ancak sonraki açıklamasında bu tarihi geri çekti. Yapılan açıklamada, Plus’ta yer alan bireysel hesaplar 2 Nisan 2019’dan itibaren kapatılacak. Pazartesi’den itibaren ise Plus oturum açma düğmeleri kapatılacak. Plus’ta profil, sayfa, etkinlik gibi işlemler oluşturulamayacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Belediye Başkanı tutuklanmıştı! Kız kardeşinden iki ay sonra acı haber
Belediye Başkanı tutuklanmıştı! Kız kardeşinden iki ay sonra...
Mahalleli esrarengiz 2 kişi için nöbette: 'Uyumaya korkuyoruz'
Mahalleli esrarengiz 2 kişi için nöbette: 'Uyumaya korkuyoruz'