Gençlerde saç dökülmesini yavaşlatmak için neler yapabilir?

Saç Bilim Dalı Uzmanı Serap Öztürk Niya, genç erkeklere saç dökülmesini ertelemeye yardımcı olacak önerilerde bulundu.

15 Mayıs 2019 - 17:34

Erkeklerde saç kaybı, erkeklerin %90’ında genetik yatkınlık sebebiyle ilerliyor. %25’inin 25 yaşına kadar, %40’ının da 40 yaşına kadar karşılaştığı erkeklerde saç kaybında, başın ön ve tepe bölgesindeki saçlar dökülerek zayıflarken, yan ve ensedeki saçlar bu durumdan etkilenmiyor.

 

Genetik yatkınlık, testosteron hormonunun varlığı ve saç kılıfındaki reseptörlerin erkeklik (DHT) hormonuna olan duyarlılığı olmak üzere üç temel sebebe dayanıyor. DHT hormonu; testosteron hormonu ile cildin yüzeyinde bulunan ‘5 alfa-redüktaz’ enziminin birleşmesiyle meydana gelen ve saçta genetik kaybı tetikleyen hormondur. DHT nedeniyle dökülen saçlar bir sonraki evrede daha zayıf çıkıp daha kısa yaşar. Bir süre sonra saç zayıflamasıyla birlikte saç kökleri de küçülüp inaktif hale geçer ve saç oluşumu sonlanır.

 

 

Nasıl önlenebilir?

 

 

Erkeklerde saç kaybı; DHT oluşumunu sınırlayan medikal uygulamalarla, topikal losyon uygulamalarıyla, saçta hücre bölünmesini hızlandıran lazer teknolojisiyle ve hücresel iyileşmeyi sağlayan PRP gibi tedavilerle azaltılabilir ve kayıp süreci geciktirilebilir. Son dönemde uygulanmaya başlayan “kök hücre tedavisi” de saç kaybını önlemeye yardımcı olabilir. Erkeklerde saç kaybını tamamen durduran bir tedavi şekli henüz bulunmamaktadır. Bu nedenle tek bir yöntem yerine kombine edilmiş yöntemler daha olumlu sonuçlar vermektedir.

 

 

Kişiye özel planlanan trikolojik uygulamalar, saça besin taşıyan kan damar sisteminin görevini daha etkin şekilde yapabilmesini ve o bölgedeki hücre bölünmesinin devamlılığını sağlamayı amaçlar. Hedef, doku sertleşmesini önlemek amaçlı içerikleri saçla daha fazla buluşturmaktır. Bu noktada zengin içerikli trikolojik bakımlar ve teknikler tercih edilir. Bunların anti-oksidan içeriği yönünden zengin olan Q enzim 10, Omega 3 ve 6 yönünden zengin yağ asitleri, Lysine tipi doku iyileştirici özelliği yüksek amino-asitler, kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi için lazer ve terapik uygulamalar yer almaktadır. Topikal olarak direk saç derisine uygulanan ürünler, nano moleküler yapıları ile saç köküne kadar ulaşarak etkilerini gösterirler. Saçlarda iyileşme kişinin yaşı, genel sağlığı, beslenme alışkanlıkları ve saç problemi ölçüsünde kişiden kişiye değişebilmektedir. Genel olarak iyileşme 4- 6 ay içinde görülmektedir. Saçın yıpranma ve kayıp seviyesine bağlı olarak daha az süren bakımlar olduğu gibi, 1 yıla kadar uzayan programlar da planlanabilir. Bu bakımlarla saçlar daha sağlıklı, parlak ve canlı olmaktadır.

 

 

Lazer terapi: Düşük yoğunluklu soğuk lazer terapisi, saç dökülmesini önlemek ve erkeklerde saç kaybını geciktirmek amaçlı uygulanan, yan etkisi neredeyse hiç bulunmayan, FDA tarafından onaylı bir ışın terapisidir. Işığa maruz kalan saçlı dokularda hücre metabolizması uyarılarak kan dolaşımı hızlanır. Böylece saç kökleri daha iyi beslenir, saçın gelişmesi ve uzaması teşvik edilir. 4 ay düzenli kullanım sonucunda saçların kalınlaşmasında ve saç yoğunluğunda artış, saç dökülmesinde azalma gözlenir. Haftada 2-3 kez 15 dakika uygulamak yeterlidir.

 

 

Trikolojik bakımlar: Trikoloji sadece saç dökülmesi ve saç sağlığı sorunlarını inceleyen bir bilim dalıdır. Trikoloji uzmanları “bir kişiye yarayan fabrikasyon bir çözüm, diğer kişide aynı oranda etkili olmayabilir” diyerek, “kişiye özel ” tamamlayıcı çözüm programları hazırlarlar. Kozmetik alt yapılı trikolojik bakımlar “nano moleküler teknoloji” sayesinde saç köküyle buluşabilen topikal losyonlardan oluşur. Ev tipi bakım olarak da kullanılırlar. DHT baskılayıcı ajanlar, cilt yüzeyinde kan dolaşımını artırıcı ve saçı güçlendirebilen özel içerikleriyle lazer ışın terapisi, mikro derma roller uygulaması ve masaj terapi seanslarıyla bakım merkezinde de uygulanan trikolojik bakımlar, erkeklerde saç kaybının kontrolünü sağlayabilmektedir.

 

 

Saç ekimi: Saç dökülmesinin en kalıcı tedavi yöntemi ise saç ekimidir. Saç ekimi operasyonu kafa derisindeki sağlıklı saç köklerinin dökülen alanlara transfer edilmesi işlemidir. Bunun için genellikle kişinin DHT hormonuna karşı duyarsız olan ense bölgesi donör bölge olarak kullanılır. FUE yöntemi ile bu bölgeden teker teker alınan saç greftleri kafa derisinin ön ve üst kısımlarına transfer edilir. Bu işlem sırasında kafa derisinde kesi işlemi uygulanmadığı için yara izi oluşmaz. Transfer edilen saç kökleri ilk üç ay içinde aşamalı bir şekilde büyüyerek 1 yıl içinde doğal saç döngüsüne girer. Kişinin kendi saçları kullanıldığı için doğal bir görünüm sağlar. Dökülmeye karşı duyarsız olduğu için ömür boyu kalıcı olur.

 

 

 

 

YENİ GÜNCEL SONDAKİKA HABERLER HABERSANAL.COM

 

Bu haber 234 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x