Esad İdlib’de yıkım yapıyor, Suriye'den Türkiye sınırına doğru yeni göç...

Esad rejimi birlikleri, İdlib’in güneyini tank ve topçu ile bombalıyor. İki beldede tahribat büyük. Yoğun bombardıman yüzünden vilayetin güneyinden Türkiye sınırına doğru göç başladığı bildiriliyor.

09 Şubat 2019 - 17:40

SURİYE’de rejim güçleri, çatışmasızlık bölgesi İdlib’in güneyine son dönemin en yoğun saldırısını başlattı. Yerel kaynaklar, özellikle son iki gündür tank ve top atışları sonucu İdlib’in güneyinde en büyük yerleşim yeri olan Maraat el Numan’a bağlı başta Cercenaz olmak üzere birçok belde ve köyün yerle bir olduğunu duyurdu. En güneyde Latamina’yı da hedef alan saldırılar nedeniyle İdlib’in güneyinden Türkiye sınır hattına doğru göç başladığı bildirildi.

ROKETLİ SALDIRI

Esad güçlerinin saldırılarını, Rusya’nın Türkiye’nin İdlib’deki çabalarının yeterli olmadığını belirtip yükümlülüklerini yerine getirme çağrısı yapmasından sonra yoğunlaştırması dikkat çekti. İdlib’in güneybatısındaki Cisr el Şuğur beldesinin kırsal alanları da rejim güçlerinin roketli saldırısına hedef olurken, güney uçta Latamina, Kafr Zayta ve Hişh, Hama kırsalından yapılan top atışlarıyla vuruldu. Latamina bölgesinde muhalif güçlerin rejim birliklerine karşı koymaya çalıştığı ancak ellerindeki silahların yetersiz olduğu belirtildi. Yerel kaynaklar, en fazla zararı gören Cercenaz ve Tuh beldelerinde çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiğini söyledi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Abdurrahman Mustafa da, asıl rejimin Soçi Mutabakatı’nı ihlal ettiğini belirterek “Suriye ve bölgeye istikrar gelmesinin birinci şartı Suriye’nin Esad rejiminden kurtulmasıdır” dedi. Türk kaynaklar da İdlib’in güneyinden vilayetin merkezine ve Türkiye sınır hattına doğru onlarca ailenin göç etmeye başladığı bilgisini verdi. Kaynaklar, saldırılarda sivil halkın ihtiyacını karşılayan fırınların da vurulduğu, bu nedenle bölgede kalan az sayıda insanın açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Zirveye Yürüyüş Şarkıları ‘’MODA’’ grubundan !
Zirveye Yürüyüş Şarkıları ‘’MODA’’ grubundan !
Özalp çiftinin ilk single çalışmaları ‘’Eski Günler ‘’ klibi ile Tüm Dijitallerde Yayında !
Özalp çiftinin ilk single çalışmaları ‘’Eski Günler ‘’...