Elbise ve Çamaşır Temizliğinde Sirkenin İnanılmaz Faydaları...

Elbise ve Çamaşır Temizliğinde Sirkenin İnanılmaz Faydaları...

18 Mayıs 2019 - 16:43

Birçok kişi çamaşırlarını toz deterjan ya da yumuşatıcı ile yıkıyor. Ancak bunun sağlık açısından ne kadar zararlı olduğunu uzmanlar her defasında uyarıyor. Peki, çamaşırlarınızı sirke ile yıkasanız nasıl olurdu? İşte bu soruyu sizin için cevapladık.

Çamaşırlarımıza kullandığımız yumuşatıcılar ve toz deterjanlar, sağlığa zararlı olduğunu bilmemize rağmen kullanmaya devam ediyoruz. Özellikle yni yıkadığınız çarşaflara kullandığınız yumuşatıcıların kokusuyla uyumanız size keyif veriyor olabilir. 

Bu tarz ürünlerin içerisinde kimyasal olduğu için kıyafetleriniz ve çarşaflarınız yumuşacık olur. Ancak toz deterjan ve yumuşatıcı yokken insanlar kıyafetlerini nasıl yıkıyorlardı? Bu sorunun cevabını bilmek zor görünüyor olabilir ancak yanıtı sirkeden geçiyor.

Eski insanlar yumuşatıcı yerine sirke kullanıyordu ve en az yumuşatıcı kadar verim alıyorlardı. Çünkü yumuşatıcılarda bulunan kimyasallar,kumaşın esnekliğini bozuyor ve içine zararlı kimyasal işlenmesine neden oluyor.

Kıyafetlerinize ve çarşaflarınıza zarar vermiyor 

Özellikle beyaz sirke, yumuşatıcının bütün olumlu etkilerini gösteriyor ve kıyafetlerinize ya da çarşaflarınıza zarar vermiyor. Bu noktada sirke hem çamaşırlarınız hem de çamaşır makineniz için etkili bir üründür.

Kötü kokuları yok ediyor

Sirke, bakterilerin neden olduğu kötü kokuların önüne geçiyor. Maliyet bakımından da ucuz olan sirkenin yanında lavanta yağı gibi yağları da ekleyerek çamaşırlarınızın güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

Peki sirkeyi nasıl kullanmalısınız?

-Huni yardımıyla sirkeyi, sprey şişesine dökün.

-Her bir bardak sirke için 10-15 damla uçucu yağ kullanın (mesela lavanta yağı).

-Sprey şişesini iyice çalkalayın.

-Çamaşırlarınızı yıkamadan önce üstlerine püskürtün.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Özalp çiftinin ilk single çalışmaları ‘’Eski Günler ‘’ klibi ile Tüm Dijitallerde Yayında !
Özalp çiftinin ilk single çalışmaları ‘’Eski Günler ‘’...
Cemiyet Hayatı Bir Demet Umut Derneği'nin Gecesinde Buluştu...
Cemiyet Hayatı Bir Demet Umut Derneği'nin Gecesinde Buluştu...