Dünyanın Yaşayan En Yaşlı Hayvanları...

Gençlik pınarını bulmayı hiç hayal etmiş miydiniz? İyi haber: Gençlik pınarı gerçekten var! Kötü haberse insanlarda işe yaramıyor. Hayvanlar aleminin birkaç şanslı üyesi çok uzun bir ömür sürmek üzere seçildi. Bu yaratıklardan bazılarının, bu gezegende ne kadar uzun süredir yaşadığını görmek oldukça şaşırtıcı...

27 Mayıs 2019 - 21:57

Jonathan’la tanışalım. Jonathan dev bir Aldabra kaplumbağası ve 1832’de doğduğu tahmin ediliyor. Yani o şu an 187 yaşında! Bilinen en yaşlı insan, 116 yıl ve 54 gün yaşamış Japon Jiroemon Kimura’ydı. Demek ki en yaşlı insandan 71 yaş daha büyük!

Jonathan dev bir Aldabra kaplumbağası ve yeryüzünde yaşayan en yaşlı sürüngen olduğuna inanılıyor. İddia edildiğine göre 185 yaşında. İngiliz valisinin resmi rezidansı, Plantasyon Evinin çimenlerinde sürünüyor. 20 Ekim 2017 Saint Helena, Güney Atlantik Okyanusu, İngiliz Deniz Aşırı Bölgesi:
-Jonathan dev bir Aldabra kaplumbağası ve 1832’de doğduğu tahmin ediliyor. Yani o şu an 187 yaşında!

-Bu dev kaplumbağayı, neredeyse bir süperstar olduğu St. Helena adasında görebilirsiniz. Beş sentlik madeni parada onun resmi var! 1882’de oraya geldiğinden beri, ona yerel halk tarafından bakılıyor.

-Jonathan yaşayan en yaşlı hayvan olabilir ama Adwaita adındaki bir başka kaplumbağanın 255 yaşına kadar yaşadığı tahmin ediliyor. Bu biz insanların ortalama ömrünün üç katından fazla!

-Grönland Köpek Balığı, dünyadaki tüm omurgalı hayvan türleri arasında en uzun ömre sahip. Bir örneğinin 400 yaşında olduğu bulundu.

-Yaşı sizi şaşırtabilecek başka bir balık daha var. Hanako ünlü bir Japon Koi balığı. Pullarından biri üzerinde yapılan bir araştırma onun 226 yaşında olduğunu gösterdi!

-Su ve uzun ömür arasında bir bağ olabilir. Yeni Zelanda Longfin Yılan Balığı, dişileri genellikle 60 yaşına kadar yaşayan bir başka su canlısı.

-Lin Wang tam 86 yaşına kadar yaşamış, gelmiş geçmiş en yaşlı fil olarak bilinir! Onun hayatı sadece uzun olmakla kalmadı, aynı zamanda çok olaylı geçti.

-Papağanlar da dünyaya kazık çakmalarıyla bilinirler! Gelmiş geçmiş en yaşlı papağan olduğu için Guinness Dünya Rekorunu elinde bulunduran Cookie adındaki bir Pembe Kakadu ile tanışın! Brookfield Hayvanat Bahçesinde geçirdiği sürede tahminen 82 yaşına girdi.

-Muja, Sırbistan’daki Belgrad Hayvanat Bahçesinde yaşayan bir Amerikan timsahı. Doğum tarihinin 1936’dan önce olduğu tahmin ediliyor. Yani bu onu 80’li yaşlarında bir büyükbaba yapıyor.

-Kızıl Deniz Kestanesinin neredeyse sonsuz bir hayatı var. Bu dikenli hayvanlar 100 yaşına kadar yaşayabiliyor ve sağlık sorunları yoksa 200 yaşını ya da daha da fazlasını görebiliyorlar!

-Bir yaratık liste başı olmayı bırakmıyor çünkü o aslında ölümsüz! Şey, yani neredeyse. Çoğaldıktan sonra cinsel olgunluğunun olmadığı zamanlara geri dönen bir denizanası türü var. Bu onun uzun yaşamının sırrı gibi görünüyor ve yaşlılık dönemine girmesini hepten engelliyor.

Bu haber 1246 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x