Dikkat! Sahte kamera uygulamaları Google Play Store’da temizlik yapıldı...

Play Store’da yer alan ve kullanıcıların bilgilerini çalmaya odaklı olan sahte kamera uygulamaları kaldırıldı. Peki, bu uygulamalar kullanıcıların bilgilerini nasıl çalıyor?

07 Şubat 2019 - 18:39

, Android‘in uygulama mağazası Play Store‘u zararlı yazılımlardan temizlemek için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Mağazaya uygulama yükleme sırasında denetimi tam yapmayan , uygulamaların zararlı olduğu fark edilince hamle yapıyor. İnternet devi bu sefer de bu politikayı izledi ve Play Store’da yer alan onlarca kamera uygulamasını bugün kaldırdı.

Play Store’da yer alan ve zararlı yazılım olduğu belirtilen kamera uygulamaları genellikle güzelleştirme üzerine olması ile dikkat çekiyor. Beauty Camera, Pro Beauty Camera ve Horizontal Beauty isimlerindeki bu tip uygulamalar, ana ekranda reklam gösterdiği için Play Store’dan kaldırıldı.

Aktarılan bilgilere göre; bu tip uygulamalar kullanıcıların ana ekranlarında porno içerikli reklamlar bile göstermiş. Trend Micro‘nun keşfettiği zararlı yazılım içeren uygulamalar, phishing yöntemi ile kullanıcıların kişisel verilerini de sızdırıyormuş.

Android’de güvenliğinizi sağlamak için ’ın yanında sizler de bir takım önlemler alabilirsiniz. Bunlardan en önemlisi ise Play Store dışında .APK olarak uygulamaları cihazlarınıza yüklememek. Play Store’dan uygulama indireceğiniz zaman ise önce geliştiriciyi araştırmanızda fayda var.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Belediye Başkanı tutuklanmıştı! Kız kardeşinden iki ay sonra acı haber
Belediye Başkanı tutuklanmıştı! Kız kardeşinden iki ay sonra...
Mahalleli esrarengiz 2 kişi için nöbette: 'Uyumaya korkuyoruz'
Mahalleli esrarengiz 2 kişi için nöbette: 'Uyumaya korkuyoruz'