Çekici Biri Olmanızı Sağlayacak 9 Psikolojik İpucu...

Bazı kişilerin, kolayca herkesin güvenini kazanıp iyi bir izlenim bıraktığını daha önce hiç fark ettiniz mi? LinkedIn’deki en etkili kişilerden biri ve 30’a yakın ticaret ve iletişim kitabının yazarı olan Jeff Haden, bunu nasıl başardıklarını anlatıyor. Görünüşe göre, bildikleri bazı küçük sırlar varmış ve bugün, bunların hepsini öğrenebilirsiniz...

27 Mayıs 2019 - 13:29

Daha önce dokunmanın ne kadar güçlü olduğuna dair düşündüğünüz oldu mu? İnsanların duygularını daha iyi anlamanızı sağlar. Duygularınızı ifade etmek duruma bağlıdır. Karşınızdakinin elini sıkabilir ya da sırtını sıvazlayabilirsiniz. Bu sayede cümlelerinizin içtenliğini gösterebilir, doğru duyguları ifade edebilir ve güvenlerini kazanabilirsiniz. İlginizi çekti mi? İşte karşınızda, herhangi birinin daha özgüvenli ve etkileyici görünmesini sağlayacak 9 temel nitelik.

- Etkileyici kişiler her seferinde kazanmaya çalışmazlar. Bilakis, karşılığında bir şey beklemeden daha fazlasını vermeyi hedeflerler. Onlar için hatalarını ve başarısızlıklarını kabullenmek ya da zayıf yönlerinden bahsetmek zor değildir.

- Bir konuşma esnasında göz teması kurmak oldukça önemlidir ve karizma sahibi kişiler de bunun bilincindedir. Siz güldüğünüzde gülerler, somurttuğunuzda veya kafa salladığınızda da bunu tekrarlarlar.

- Birçok kişi, konuşma sırasında farkında olmadan itiraz noktaları ve uyuşmazlıklar arar. Bu da konuşmayı bir sohbetten çıkarıp, tartışmaya çevirir. Karizmatik kişilerse herkesle bir ortak payda arar.

- Çekici kişiler, duygularını oldukça iyi ve net olarak ifade ederler. En sıkıcı hikâyeyi bile büyüleyici hâle getirebilirler. El hareketleri ve yüz işaretleriyle (uygun bir ortamdaysa tabii), hikâyelerine uyacak ruh halini gösterirler.

- Buz pateni ya da twister’da iyi olmayabilirler fakat beceriksiz görünmekten korkmazlar. İlginç bir şekilde, insanlar bundan dolayı onlara daha fazla saygı duyar.

- Etkileyici kişiler, kolaylıkla kendinizden bahsetmenizi sağlayabilirler. Soru sormaktan çekinmedikleri gibi, kendileri hakkında da açıkça konuşabilirler. Bu kişiler, ne düşündüğünüzü gerçekten öğrenmek isterler ve bu da onları güvenilir kılar.

- Karizmatik kişiler, isimleri ve diğer küçük detayları neredeyse eksiksiz hatırlarlar. Sadece bir kez tanışmanıza veya birkaç kez görüşmenize rağmen, karşınızdaki kişi adınızı hatırlarsa, konuşma sırasında kendinizi daha önemli hissedersiniz.

- İnsanların birçoğu dinlemiyor bile. Fakat kendileri hakkında konuşmaya bayılıyorlar. Herkes kendi hayatından bir şeyler paylaşmak ister. Ne de olsa bir şey anlatırken, herkesin pür dikkat sizi dinlediğini ve duygusal tepkiler verdiğini fark etmek oldukça güzel bir histir. Etkileyici kişiler, nasıl dinlemeleri gerektiğini bilirler ve dinlemeyi, konuşmaktan daha çok severler.

Bu haber 334 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x