Boston Dynamics'in Spot Mini Robotları Kamyon Çekiyor...

Boston Dynamics'in Spot Mini Robotları Kamyon Çekiyor...

16 Nisan 2019 - 22:00

Boston Dynamics robot teknoloji konusunda hünerlerini sergilemeyi seven bir şirket. Her paylaştığı videoda da oldukça etkileyici teknolojiler görme fırsatı yakalıyoruz. Bu sefer paylaşılan video ise oldukça ilgi çekici. Spot robot köpeklerden oluşan bir ekip hep birlikte kamyonu çekiyorlar.

10 robottan oluşan ekip

Kamyonu çekebilmek için 10 Spot robot köpeği kullanılıyor. Hepsi birbirine bağlanmış ve aynı anda hareket ediyorlar. Bu zamana kadar Spot hakkında farklı videolar görme şansı yakaladık. Bunlardan bazıları dans ettiği, merdiven tırmandığı veya kapı açtığı videolardı. Bugün ise şimdiye kadar gördüğümüz en ilginç video ile karşımıza çıktı diyebiliriz.

Boston Dynamics otoparkında bir kamyonu çeken 10 Spotpower (SP) robotu.(~ 1 derece yokuş yukarı, boşta olan kamyon). Şimdilik testlerden geçen bu spot robotlar yakında seri üretime geçecek.
SpotMini, ofiste veya evde rahatça oturan küçük, dört bacaklı bir robottur. 25 kg ağırlığındadır (kollarla birlikte 30 kg). SpotMini tamamen elektriklidir ve ne yaptığına bağlı olarak yaklaşık 90 dakika çalışabilir. Ayrıca Boston Dynamics e göre SpotMini,yaptıkları  en sessiz robot. 

SpotMini büyük modellerinde farklı olarak , daha hareketli 5 derecelik serbestlik kolunu kullanarak nesneleri kavrar  ve algı sensörleri artırılarak daha yetenekli hale gelmiştir,. Sensör paketi stereo kameraları, derinlik kameralarını, bir IMU'yu ve uzuvlardaki pozisyon / kuvvet sensörlerini içerir. Bu sensörler navigasyon ve mobil manipülasyona yardımcı olur.

Spot robot köpeği hem otonom hareket etme yeteneğine sahip hem de uzaktan kontrole açık. Boston Dynamics’in üretimini hızla artırmayı planladığı Spot köpekler için bu videonun iyi bir şov olduğunu söyleyebiliriz. Yakın zaman son kullanıcıların Spot robot köpek satın alabildiğine şahit olacağız. Haberimize konu olan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Zirveye Yürüyüş Şarkıları ‘’MODA’’ grubundan !
Zirveye Yürüyüş Şarkıları ‘’MODA’’ grubundan !
Özalp çiftinin ilk single çalışmaları ‘’Eski Günler ‘’ klibi ile Tüm Dijitallerde Yayında !
Özalp çiftinin ilk single çalışmaları ‘’Eski Günler ‘’...