Bakan Açıkladı Başvurular Ne zaman? Çeyiz hesabı nasıl açılır? İşte detaylar...

Çeyiz hesabı ödemeleri başlıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çeyiz hesabı ödemeleri için bankalara müracaatların 17 Nisan’da başlayacağını söyledi. Bakan Selçuk’un açıklamaları sonrası “Çeyiz Hesabı nedir ve nasıl açılır? sorusu gençler tarafından sorulmaya başlandı. Peki, çeyiz...

12 Nisan 2019 - 20:04

Çeyiz hesabı ödemeleri için önümüzdeki 17 Nisan Çarşamba gününden itibaren başlayacak. Hatırlanacağı gibi ilk ödemeler 19 Nisan 2016 tarihinde başlamıştı. En az 3 yıl ödeme yapan ve henüz 27 yaşını geçmemiş olan gençler, kritik sürenin dolmasıyla birlikte ödemelerinin karşılığını ise Mayıs ayı içerisinde almaya başlayacaklar. Peki, Çeyiz hesabı nedir? Çeyiz hesabı nasıl açılır? İşte merak edilen detaylar…

 

ÇEYİZ HESABI NEDİR?

 

 

Çeyiz hesabı, müşterilerin tasarruf eğilimlerini artırarak uzun vadeli birikim yapmalarını sağlayan ve şartların sağlanması koşulu ile devlet katkısının da birikime eklenmesi ile toplumu tasarrufa teşvik eden bir üründür. Türk Lirası cinsinden vadeli mevduat hesabı niteliğinde olan Çeyiz Hesabı, avantajlı faiz oranları ve %25’e varan devlet katkı modeli ile bugünden birikim yaparak evlilik döneminde rahat etmek isteyen henüz evlenmemiş ve 24 yaşını doldurmamış (Ödeme süresi en az 3 yıl) gençler ve çocukları adına açılır. Hesap açtıran bireyler, 27 yaşını doldurmadan ilk evliliklerini yaptıkları takdirde Devlet Katkısı ödemelerini alabilirler. En az 3 yıl da ödeme süresi göz önüne alındığında başvuru için 24 yaşını aşmamış olmak gerekiyor.

 

 

ÇEYİZ HESABI NASIL AÇILIR?

 

 

Çeyiz hesabı açılabilmesi için bireylerin 24 yaşını doldurmamış olmaları gerekiyor. 18 yaşından küçükler için ise çeyiz hesabı velileri veya yasal vasileri tarafından açılabiliyor. Çeyiz hesabı açtıracakların daha önce evlenmemiş ve hali hazırda bekar olmaları gerekiyor. Yine çeyiz hesabından yararlanmak isteyenlerin evlenmeden önce en az 3 yıl ödeme yapmaları da şartlar arasında. Bu şartlara uyan her vatandaş kamu ve özel bankaların şubelerine giderek çeyiz hesabı açtırabilirler. TL dışındaki mevduatlarla ise çeyiz hesabı açılamıyor.

 

Bakan Selçuk'tan Çeyiz hesabı ile ilgili çok önemli açıklamalar...

Bakan Selçuk, 3 yıllık süreyi doldurarak evlenen katılımcıların gerekli müracaatları hesaplarının bulunduğu bankalara yapabileceklerini kaydetti.

 

“15 bankada 22 bin 344 kişi çeyiz hesabı açtı”

 

 

Bakan Selçuk, 15 bankada 22 bin 344 katılımcının Çeyiz Hesabı açtığını söyledi ve Çeyiz Hesabı açanların evlilik tarihinden önce en az 3 yıl düzenli ödeme yapmaları gerektiğine de işaret etti. Selçuk, kişilerin 27 yaşını doldurmadan ilk evliliklerini yaptıkları takdirde Devlet Katkısı ödemelerini alabileceğini bildirdi. Bakan Selçuk, “18 yaşından küçükler adına veli veya yasal vasi tarafından çeyiz hesabı açılabilir.” hatırlatmasında da bulundu.

 

 

“Devlet katkısı katılımcıların birikimlerinin en az yüzde 20’sine karşılık geliyor”

 

 

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk 2019 yılı için Çeyiz Hesabında katılımcıların yatıracağı aylık alt limitin 155 lira 26 kuruş, üst limitin ise 1.552 lira 65 kuruş olduğunu dile getirdi. Selçuk; üç aylık ödemeyi seçenlerin bu rakamların üç katını yatırabileceğinin de altını çizdi.

 

 

Bakan Selçuk, çeyiz hesabına yapılan devlet katkısı oranlarına ilişkin de bilgi verdi:

 

 

“3 yıllık birikim sonucunda alınacak Devlet Katkısı oranı yüzde 10’dan yüzde 20’ye, verilebilecek en yüksek tutar 4 bin liradan 6 bin 500 liraya;

 

 

4 yıllık birikim sonucunda alınacak Devlet Katkısı oranı yüzde 15’ten yüzde 22’ye, verilecek en yüksek tutar 4 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya;

 

 

5 yıl ve üzerindeki sürede alınacak Devlet Katkısı oranı yüzde 20’den yüzde 25’e, verilebilecek en yüksek tutar 5 bin liradan 9 bin liraya çıkarılmıştır.”

 

 

Zehra Zümrüt Selçuk, çeyiz hesabı ile yuva kurmayı düşünen gençleri tasarruf etmeye teşvik etmek ve biriktirdiği meblağa belirli bir oranda devlet katkısı sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.

 

GÜNDEM HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Belediye Başkanı tutuklanmıştı! Kız kardeşinden iki ay sonra acı haber
Belediye Başkanı tutuklanmıştı! Kız kardeşinden iki ay sonra...
Mahalleli esrarengiz 2 kişi için nöbette: 'Uyumaya korkuyoruz'
Mahalleli esrarengiz 2 kişi için nöbette: 'Uyumaya korkuyoruz'