Atina’dan Libya’ya baskı ve şantaj

Doğu Akdeniz’deki paylaşımdan dışlanmak istenen Türkiye’nin Libya ile deniz sınırı oluşturulması için attığı adıma tepkiler sürüyor. Yunanistan, Libya’nın meşru yönetimine baskı ve şantaja başlarken Yunan Dışişleri Bakanı Dendias, bugün acilen Kahire’y...

01 Aralık 2019 - 14:44

YUNANİSTAN, Türkiye ile Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmalarına İlişkin Mutabakat Muhtırası imzalayan Libya’ya karşı baskı ve şantaja başvurdu.

KAHİRE’YE GİDİYOR

Bu çerçevede, Libya’nın Atina Büyükelçisine “Ya perşembe gününe kadar mutabakat muhtırasının içeriğini bize açıkla, ya da seni sınırdışı ederiz” şantajı yapan Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’yi “düşman” sayan Libya’nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri eski General Halife Hafter’e yakınlığı ile bilinen Tobruk’daki “Temsilciler Meclisi” Başkanı Akile Salih’i Atina’ya davet edecek. Yunanistan ayrıca, AB’de de hem Libya, hem de imzalanan mutabakat muhtırasına karşı kararlar alınması için harekete geçti. Bu arada, Yunan Dışişleri Bakanlığı dün öğle saatlerinde, ani bir şekilde, Bakan Dendias’ın bugün Kahire’yi ziyaret edeceğini açıkladı.

 

 

Bu haber 64 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x