ALES 2019 bahar dönemi sınavı ne zaman? ALES yerleri ve sınav giriş belgesi...

ALES 2019 sınavı için geri sayım başladı. Geç başvuru tarihinin sona ermesiyle birlikte ALES’e girecek öğrenciler, sınav giriş belgeleri ve sınav yerlerinin açıklanıp açıklanmadığını merak ediyor. Sınav giriş belgelerinin açıklanmasıyla beraber sınav yerleri de belli olacak. Peki, ALES sınav...

13 Nisan 2019 - 19:24

ALES 2019 başvuru süreci sona erdi. Yüksek lisans ve doktora programlarında eğitim almak isteyen adaylar ALES sınav giriş belgeleri ve ALES sınav yerlerinin açıklanıp açıklanmadığını ve ALES sınavının tarihini araştırıyor. Peki; ALES sınav giriş belgeleri ve ALES sınav yerleri açıklandı mı? İşte ALES sınav tarihi…

 

ALES SINAV YERLERİ VE GİRİŞ BELGELERİ AÇIKLANDI MI?

 

 

ALES sınav giriş belgelerinin açıklanmasıyla beraber ALES sınav yerleri de belli olmuş olacak. Çünkü sınav yerleri sınav giriş belgelerinde yer alıyor.

 

 

ALES 2019 bahar dönemi sınavı 5 Mayıs tarihinde yapılacak. Sonuçlar ise 30 Mayıs tarihinde açıklanacak. Sınav giriş belgelerinin ne zaman açıklanacağı ise henüz bilinmiyor.

 

 

Öte yandan ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre ALES saat 01.15’te başlayacak ve 150 dakika sürecek. Sınav binalarına son giriş saati ise saat 10.00 olarak belirtildi. Saat 10.00’dan sonra sınava girmek isteyen adaylar sınav merkezlerine alınmayacaklar.

 

 

ALES’TE KAÇ SORU SORULACAK?

 

 

Sınavda adaylara sayısal ve sözel testler uygulanacak. Sayısal Testi, adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan; Sözel Testi, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan oluşacak.

 

 

Sorular, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacak, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacak. Sınav Türkçe olacak.

GÜNDEM HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ailesi ve yakınlarından cenazede pankartlı tepki!
Ailesi ve yakınlarından cenazede pankartlı tepki!
Çatışmada yaralanan terörist Zap Suyu'na atladı
Çatışmada yaralanan terörist Zap Suyu'na atladı