Alan Adı (domain) Türleri,com ve net Açılımı Nedir?

Alan Adı (Domain) uzantısı türlerinden .com web sitelerinin yapım aşamasındaki domain kısmıdır. Yani alan adı uzantısı. Tür olarak ticari kullanım içindir. Bireysel veya kurumsal ticari kimlik oluşturmak amacıyla yaratılan web sitelerinin çoğunlukla aldığı alan adı .com'dur. Kullanım nedenlerinden bir diğeride kolay akılda kalmasıdır.Çünkü günümüzde çoğu web sitesi ticari kullanım amaçlı oluşturulduğu için .com alan adı uzantısı almaktadır.Peki İnternette kullanıcıların merak ettiği soruların...

12 Mart 2019 - 17:54

Alan Adı (Domain) uzantısı türlerinden .com web sitelerinin yapım aşamasındaki domain kısmıdır. Yani alan adı uzantısı. Tür olarak ticari kullanım içindir. Bireysel veya kurumsal ticari kimlik oluşturmak amacıyla yaratılan web sitelerinin çoğunlukla aldığı alan adı .com'dur. Kullanım nedenlerinden bir diğeride kolay akılda kalmasıdır.Çünkü günümüzde çoğu web sitesi ticari kullanım amaçlı oluşturulduğu için .com alan adı uzantısı almaktadır.Peki İnternette kullanıcıların merak ettiği soruların başında yeralan  .com'un açılımı nedir?

Uzun adı commercial olan com uzantısının anlamı ticari demektir. Genel olarak adından da anlaşabildiği üzere daha çok ticari işler için kullanılmaktadır. Her hangi bir kriteri yoktur ve dileyen herkes bu uzantıyı kolay bir şekilde satın alabilir. Tabii her ne kadar ticari bir amaç altında birçok site tarafından alınıp kullanılıyor olsa da yine de bireysel açıdan bir com uzantısı da keyfe göre satın alınabilmektedir. Ticari kuruluşların tümünün kullandığı bu uzantı sayesinde hizmet veren ya da ürün satan siteler internet üzerinden müşterilerine en hızlı ulaşma imkanı bulmaktadır.

Tarihçesi

İlk .com alan adı için 15 Mart 1985 tarihinde Symbolics, Inc. adında bir bilgisayar üreticisi hak talebinde bulunmuştu. İnternet bunun öncesinde ağı araştırma ve iletişim amaçlı kullanan üniversitelerin ve bilgisayar mühendislerinin öncülüğünü yaptığı bir projeydi. Ağı gitgide daha fazla insan ve kurum kullanmaya başladı ve bunun sonucunda elektronik iletişimin sorunları da gittikçe çoğaldı. Mesajların ağ geçitleri üzerinden manuel olarak nasıl yönlendirileceğini bulmak son derece zordu ve posta yükleri arttığı için bazen insanlardan bağlantılarını kesmeleri isteniyordu.1985 yılının Ocak ayında uygulamaya geçen .com alan adı sistemi  .edu, .gov, .mil, .net, .org ve arpa alanlarıyla birlikte ilk üst seviye alan adlarından (TLD) biriyken daha sonraki süreçte en büyük üst seviye alan adı haline gelmiştir.

Alan Adı Nedir?

Domain (Alan adı), bir web sitesinin İnternet'teki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir İnternet kullanıcısı web sitesine sadece IP adresiyle ulaşabilir. Örneğin şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan adı habersanal.com 'dur Alan adları IP adresi denilen, bilgisayarların (sunucuların/serverların) birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir. Örneğin habersanal.com alan adı tarayıcı adres barına yazıldığında tarayıcı bu alan adını önce IP adresine çevirir, daha sonra kullanıcıyı bu IP adresine sahip bilgisayara yönlendirir. Dolayısıyla web sitesinin ziyaret edilebilmesi için kullanıcıların IP adresini bilemeyecekleri göz önünde bulundurulmalı ve siteye daha kolay ve akılda kalıcı bir alan adı alınmalıdır.

Alan Adı (Domain) Türleri

Günümüzde ençok kullanılan alan adı türleri bunlardır;

.com = Ticari alan adı olarak üretilmiş olmasına rağmen günümüzde her tür site için kullanılmaya başlamıştır. İngilizce de " commercial" anlamına gelmektedir.
.net = İngilizcede ağ uzantısı anlamına gelen "network" kelimesinden kısaltılmıştır.
.org = Organizasyonlar için kullanılır "organization" kelimesinin ilk üç harfi kullanılmıştır. 
.biz = Bu uzantı iş, ticaret anlamına gelen "business"  kelimesinden kısaltılmıştır. 
.info = Uzantısı bilgi anlamına gelmektedir. İngilizcede "information" kelimesinin kısaltılmışıdır.
.pro = Profesyonel anlamına gelmektedir. İngilizcede professional" kelimesinin kısaltılmışıdır.
.name = Gerçek isimler için bu uzantı kullanılmaktadır. İngilizcede "nickler" kelimesinden üretilmiştir.
.edu = Eğitim kurumları için türetilmiş bir alan adı uzantısıdır. "education" kelimesinin kısaltılmışıdır.
.gov = Devlet kuruluşlarının alan adı uzantısıdır. "government" kelimesinin kısaltılmışıdır.

İLGİLİ HABER

Dünya'yı Saran Sanal Ağ 'WWW'(World Wide Web) Nedir?

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ABD'de FETÖ okulu çalışanına öğrencilerden 'uygunsuz fotoğraf' istediği suçlaması
ABD'de FETÖ okulu çalışanına öğrencilerden 'uygunsuz...
Bandırma Vapurununun Kaptanı 19 Mayıs'ın Sembol İsimlerinden İsmail Hakkı Bey
Bandırma Vapurununun Kaptanı 19 Mayıs'ın Sembol İsimlerinden...