7 profesörden Fethiye Körfez Raporu: Kirliliğin sebebi arıtma tesisi değil!

Son günlerde Fethiye Körfezinde yaşanan renk değişimiyle ilgili Gazi Üniversitesi’nden 7 profesörün hazırladığı rapor, bakanlığın iddialarını yalanlıyor...

04 Ağustos 2019 - 17:35

Raporda, kirliliğin en önemli sebebi olarak Murt Deresinden gelen tarımsal drenaj suyu gösterilirken, iddia edildiği gibi Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin atıksu arıtma tesisinden kaynaklanan bir durum olmadığı da anlaşılıyor.
 
KİRLİLİĞİN 4 SEBEBİ VAR
 
Gazi Üniversitesi’nde görevli 7 Profesör “Kıyısal Sularda Su Kalitesi Parametrelerinin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi Raporu”nda son günlerde Fethiye Körfezi'nde yaşanan renk değişimleriyle ilgili sebepleri, 4 maddede açıkladı. Raporun proje yürütücülük görevini Prof. Dr. Pelin Yıldırım, araştırmalarını ise Prof. Dr. Lale Balas, Prof. Dr. Hale Hopoğlu, Prof. Dr. Aysel Çağlan Günay, Prof. Dr. Ahmet Altındağ yaptı. Projenin danışmanlıklarını ise Prof. Dr. Ahmet Erkan Kıdeyş ve Prof. Dr. Sinet Selmin Burak yaptı. Raporda kirlilik sebebinin birinci maddesi olarak Murt (Mersinli) deresinden taşınan tarımsal drenaj suyu ve arıtma sularının deşarj suyu gösterilirken, ikinci olarak da Körfez içerisinde ki diğer kanallar tarafından taşınan tarımsal drenaj suları, üçüncü madde olarak arıtmaya bağlı olmayan yerleşim alanları ve tesisler, dördüncü madde olarak Fethiye Marine ve diğer teknelerden kaynaklanan kirlilik olarak belirlendi.
 
Hazırlanan bilimsel raporda, “Murt deresinin taşıdığı azot ve fosfor tuzları açısından zengin tarımsal deşarj suları ile birlikte doğrudan Fethiye Körfezine bırakılmaktadır. Murt deresinde ki kirlilik tek başına Fethiye iç körfezini etkileyebilecek bir potansiyele sahiptir. Körfez içerisinde ki diğer kanallar, tüm ovaya ait tarımsal drenaj sularını her hangi bir arıtma ya da çökeltme olmadan doğrucu Fethiye iç körfezine taşınmaktadır. Murt deresi ve bahsi geçen kanallar körfezdeki başlıca kirlilik kaynağını oluşturmaktadır” denildi. 
 
Raporda ayrıca, “Benzer bir şekilde Zeytin Adasında ve körfezin batısında bulunan yerleşimler, doğrudan atık su sistemine bağlı olmadıkları için başlıca kirlilik kaynaklarından birini, Fethiye Marina ve diğer teknelerden boşaltılan pissular ise diğer kirlilik kaynaklarını oluşturmaktadır” ifadelerine yer verildi.
 
BAŞKAN GÜRÜN: İHMALİMİZ SÖZ KONUSU DEĞİL
 
Körfezdeki kirliliğe ilişkin olarak bir açıklama yapan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, bir ihmalin söz konusu olmadığını, Atıksu Arıtma Tesisi’nin 24 saat takip edildiğini belirterek, şunlari kaydetti:

"Bu çalışmalar, bakanlık yetkilileri tarafindan da denetleniyor. Herhangi bir cezai durum ortaya çıkmadı. 2003 yılında devreye alınan arıtma tesisinin mevcut tasarımı, 22 bin 394 metreküp gün olarak yapılmış. Arıtmanın gerçekleştiği havalandırma havuz kapasitesi ikinci etapta düşünülerek,  47 bin 394 m³/gün olarak inşa edilmiştir. Arıtma tesisimiz Özel Çevre Koruma Kurulu’nun belirlediği akredite laboratuvar tarafından yılda 12 defa numune alınarak analiz edilmekte. Atık su arıtma tesisi çıkışında ki suyun kalitesi, bakanlığın ilgili mercilerince takip edilmektedir. Tesiste sürekli atık su izleme sistemi bulunmaktadır. Deşarj edilen atık su anlık olarak analiz edilmekte ve kayıt altına alınmaktadır. Bakanlık, kesintisiz olarak 24 saat boyunca takip etmektedir.” 
 
“STANDARTLARIN DIŞINA ÇIKMIYORUZ”
 
Standartlara uygun olmayan bir çalışmaya müsaade edilmediğini vurgulayan Gürün, “Burada su körfeze verilmeden önce ultroviyoleden geçiyor. Bundan sonra klorlanma yapılıyor. Klor miktarı da ölçülerek konuluyor. Daha sonra Çevre Bakanlığının kurduğu tesisten geçiyor. Otomatik olarak standartlara uygun atık su elde edip etmediğimizi tespit ediyor. Ondan sonra biz suyu körfeze veriyoruz. Dolayısıyla körfeze kesinlikle arıtılmamış ve standartlara uymayan su verilmiyor. Bugüne kadar herhangi bir olumsuz olay yaşanmadı. Bu konuda vatandaşlarımızın içi rahat olsun. Ölüdeniz arıtma tesisi yatırımımız gibi çevreci ve Muğla’mızı koruyan hizmetlerimizi hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: Basın Bültenleri
Bu haber 592 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x