Rusya'nın bombaladığı İdlib nerede? İdlib'in harita üzerindeki yeri...

Rus savaş uçakları tarafından, ABD'nin engellemelerine rağmen İdlib bölgesine hava saldırısı gerçekleştirdiğinin bilgisi kaydedildi. Peki, Rusya'nın füzeler düşürerek bombalamasıyla gündeme yerleşen İdlib nerede? İşte, kamuoyunun sıklıkla araştırdığı stratejik konumd

05 Eylül 2018 - 13:07

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi görevlisi tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda, Rus savaş uçaklarının İdlib bölgesine tekrardan saldırı gerçekleştirmeye başladığı kaydedildi. İdlib bölgesi üzerinden ABD'ye güç savaşı başlatan Rusya, 22 günlük aranın akabinde yeniden hava saldırısı düzenlemesi sonrasında hem dünya hem de ülkemizin gündemine yerleşerek kamuoyunun en son gelişmeleri ve tüm detayları öğrenebilmek adına araştırma konusu haline geldi. Peki, Suriye'de muhaliflerin kontrolü altında bulunan ve dört milyona yakın sivilin ikamet ettiği son vilayet İdlib nerede? İşte, Türkiye ve Avrupa açısından gerek askeri gerekse stratejik bir öneme sahip Rusya'nın füzeler düşürerek bombaladığı İdlib'in harita üzerindeki yeri...

İDLİB NEREDE?

İdlib ya da İdlip, Suriye'nin kuzeybatısında yer alan ve aynı adlı yönetim bölgesinin merkezi bulunan şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğusunda Halep, güneyinde ise Hama olan İdlib, ülkemizin Hatay iliyle sınır komşusu olmaktadır. Öte yandan, kuzeyinde Hatay'ın Reyhanlı ilçesine, batısında ise Yayladağı, Güveççi'ye komşudur. Yerel sivil idare kayıtları doğrultusunda, İdlib’de 2 milyon 400 bin civarında yerli nüfus, yaklaşık 1,3 milyon da iç göçle gelmiş vatandaş bulunmaktadır. Tüm bunların yanı sıra Halep'e 60 km uzaklıktadır.

Bulunduğu ilin Türkiye'ye (Hatay iline) de toprak komşuluğu bulunmaktadır. Şehrin ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayanmaktadır ve Suriye'nin önemli tarım merkezlerinden biri olmaktadır. Bilhassa bu bölgede zeytin üretimi gerçekleştirilmektedir. İdlib zeytin, pamuk, buğday ve meyve, özellikle kiraz için önemli bir üretim merkezi haline gelmiştir. Diğer başlıca ürünlerinde badem, susam, incir, üzüm ve domates içerir. 1995 yılında çeşitli narenciye kırpma ile ekili yaklaşık 300 hektar alan vardır.

idlib

İDLİB NEDEN ÖNEMLİ?

İdlib, askeri ve siyasi açıdan bölgedeki birçok aktör için stratejik öneme sahiptir. Suriye iç savaşında en ciddi şiddet dalgasının meydana geldiği bölgelerden birisi olmaktadır. - Rusya’nın Ekim 2015’te iç savaşa dahil olmasının ve İdlib’in rejimin kontrolünden çıkmasının ardından bölgeye şiddetli hava saldırıları düzenlenmeye başladı. Suriye’nin iç bölgelerinden kaçan sivillerin de sığınmasıyla birlikte İdlib milyonlarca vatandaşın sıkıştığı bir bölge haline dönüştü.

Sağlanan ateşkesin korunamaması halinde Esed rejimi, İran destekli güçler ve Rusya’nın yakın dönemde İdlib’e yönelik büyük bir şiddet dalgası başlatmasına şu an için kesin gözüyle bakılmaktadır. Şayet böyle bir durum meydana geldiğinde, milyonlarca vatandaşın Türkiye’ye girmek üzere sınıra yığılması öngörülüyor. TSK’nın İdlib’de ateşkesin sağlanması hedefiyle başlatacağı intikal, sivillerin güvenle barınmasını meydana getireceği için, olası göç dalgasının önüne geçilmiş olacak.

idlib

Bu haber 148 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İNANILMAZ AMA BU VİDEODAKİ GÖRÜNTÜLER GERÇEKTEN YAŞANDI