Okul Kantinlerinde ''Papara Card'' Sistemi! Papara Card Nedir?

Türkiye Kantin İşletmecileri Esnaf Dernekleri Federasyonu, öğrencileri kötü alışkanlıklardan, sağlıksız yiyeceklerden alıkoyacak ve velilerin de çocuklarının harcamalarını takip edebileceği kartlı sisteme geçtiğini duyurdu..

11 Eylül 2018 - 13:06

Türkiye Kantin İşletmecileri Esnaf Dernekleri Federasyonu (TKİEDF) Başkanı Vahap Osmanoğlu, son yıllarda okullarda artan uyuşturucu kullanımının önüne geçebilecek, öğrencileri sağlıklı beslenmeye teşvik edebilecek yeni bir sistem olan, kartlı sisteme geçildiğini duyurdu. Okulların yeni eğitim-öğretim yılına başlamasıyla beraber velilerin gözü okul kantinlerine çevrildi. Başkanı Vahap Osmanoğlu yeni sistemle ilgili ''Nakit taşımayarak öğrencileri uyuşturucudan, gasptan, kötü alışkanlıklardan korumak istiyoruz. Kartlar sadece kantinlerde geçecek, veliler kantinlerden ücretsiz kartları alabilir. Harcama limiti oluşturabilir, isterlerse dışarıda geçmesi için de açtırabilirler" dedi.

''AMACIMIZ DIŞARIYLA İLİŞKİYİ KESMEK''

Uygulamanın ilk olarak 17 Eylül'de İstanbul'daki 500 pilot okulda aktif olacağını belirten Osmanoğlu, ''Papara Card'' ile hem veliler hem de öğrenciler ile kantinciler açısından olumlu sonuçlar doğuracağını belirtti. ''Papara Card'' sistemi, pilot uygulamanın ardından tüm ülkede uygulamaya geçecek. Başkanı Vahap Osmanoğlu, "Kantincilikle ilgili bin 200 saat süren eğitimlerimiz var. Üretime dayalı anında üretim anında tüketim mantığıyla hareket etmeye çalışıyoruz ve başarılı olacağız. Merdiven altı ürünler kantinlerde yok. Dışarıda merdiven altı üretim var ve tek amacımız dışarıyla ilişkiyi kesmektir. Bu ilişkiyi kesersek çocuklarımız sağlıklı ürünler almış olur" ifadelerini kullandı.

BDDK'DAN ''PAPARA CARD'' A ONAY

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından da onaylanan yeni kartlı sistem ile ilgili Osmanoğlu "Amacımız öğrencinin kötü alışkanlıklardan uzak tutulmasıdır. Çocuklarımızı uyuşturucudan gasptan, kötü alışkanlıklardan korumak istiyoruz. Bu kart sadece kantinde geçecek. Aileler 17 Eylül'den itibaren okul kantinlerinden ücretsiz alabilirler. İsterse kart hem kantinde hem de dışarıda geçerli olur. Aynı zaman da hijyenik çünkü para da çok mikrop var. Ayrıca çocuğun okula gidip geliş saatini veli kart sayesinde görebilecek. Çocuğu alışveriş yaparken cep telefonunda kontrollü bir şekilde ne yaptığını görecek. İstanbul'da 500 tane pilot okul seçtik. Türkiye genelinde bu kartı yaygınlaştıracağız. Veli isterse 5 lira, 10 lira, 50 lira da yükleyebilir. Yani çocuğunun ihtiyacı kadar para yükleyebiliyor. Temassız, ekrana göstererek alışveriş yapacaklar. Kantinciler için de avantajı şu, işlemler biraz daha seri olmuş olur. Para üstü, bozuk para derken çok zaman geçiyor." şeklinde konuştu.

Kaynak : Diken

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..