YÖK Pedagojik Formasyon Duyurusu 2013-2014 ALES Şartı Geldi


YÖK 2013-2014 dönemine ilişkin Pedagojik Formasyon hakkında bir duyuru yaptı. Bu duyuruya göre Formasyon programında bu yıl kontenjan 20 bin olarak belirlendi ve ALES şartı getirildi.

GÜNCELLEME BİLGİSİ:

Formasyonda ALES-Diploma Puanı Yüzde Kaç Etkili YÖK Duyurusu

İÇİN TIKLAYINIZ

YÖK Formasyon Duyurusu

 

YÖK’ten bugün 2013-2014 dönemine ait pedagojik Formasyon konusunda bir duyuru yapıldı. Duyuru da Formasyon sisteminde köklü değişiklikler yapıldığını görüyoruz. Peki, nedir bu değişiklikler?

1-) Formasyon önceki yıllarda üniversiteler tarafından veriliyordu. Yani her üniversite kendi kontenjanını belirleyip sıralamaya göre öğrenci alıyordu. Ancak Formasyon, önümüzdeki yıldan itibaren ÖSYM tarafından merkezi olarak yerleştirme yapılarak verilecek.

2-) Geçmiş yıllarda başvuruda akademik başarı ortalaması isteniyordu. Bu yıl ise ALES isteniyor. Yani Formasyon alabilmek için ALES’e girmek ve tıpkı öğretmen atamalarında olduğu gibi iyi puanlar almak gerekecek.

ALES olmadan başvuru kesinlikle yapılamayacak.

Başvuruda sadece ALES mi etkili?

Yapılan açıklamada şöyle deniyor. “Geçmiş yıllarda öğrencilerin akademik başarı ortalamalarına göre yapılan söz konusu yerleştirmede, 2013-2014 öğretim yılından itibaren Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuçları da kullanılacaktır.” Yani akademik ortalamanın da etkili olacağı ve başvuruda ALES ile birlikte etki edeceği anlaşılıyor.

Kimler 2013-2014 Pedagojik Formasyona Başvurabilir?

Formasyona başvuru için ALES şartı arandığından bahsettik. Bu yüzden son 3 yıl içinde ALES’e girmiş olanlar başvurularını yapabilecek. ALES’e girmemiş olanlar ise başvuru yapabilmek için Kasım 2013 ayında yapılacak sınava girmeleri gerekiyor.

2013-2014 Pedagojik Formasyon Kontenjanı Ne Kadar?

YÖK tarafından kontenjan 20 bin olarak belirlendi. Alanlara göre ayrılacak kontenjanlar dahilinde, merkezi olarak ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacak.

2013-2014 Pedagojik Formasyon Başvurusu Ne Zaman?

Yeni dönem başvuruları ALES 2013 Sonbahar Dönemi sonuçları açıklandıktan sonra alınacak.

YÖK’ün tam duyurusu ise şöyle:

“Yükseköğretim Kurulu’nca geçtiğimiz yıllarda izin verilen üniversitelerimizde yürütülen pedagojik formasyon sertifika programlarına, 2013-2014 öğretim yılından itibaren öğrencilerin, alanlara göre ayrılacak kontenjanlar dahilinde, merkezi olarak ÖSYM tarafından yerleştirilmesine karar verilmiştir.

Geçmiş yıllarda öğrencilerin akademik başarı ortalamalarına göre yapılan söz konusu yerleştirmede,  2013-2014 öğretim yılından itibaren Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuçları da kullanılacaktır. Bununla ilgili kısa bir açıklama, ÖSYM tarafından yayınlanan ALES 2013 Sonbahar Dönemi Kılavuzunda, sınavla ilgili Genel Bilgiler, Temel İlke ve Kurallar başlığı altında 1.8. maddede,  “Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacaktır. Öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri zorunludur” şeklinde yer almıştır. Bu sınavın sonuçları üç yıl geçerli olduğundan son üç yıl içinde ALES’e girmemiş olanların, programa başvurabilmek için Kasım 2013 ayında yapılacak sınava katılmaları gerekmektedir.

Pedagojik Formasyon Sertifika Programları için toplam kontenjan sayısı 20 bin olarak belirlenmiş olup başvurular ALES 2013 Sonbahar Dönemi sonuçları açıklandıktan sonra alınacaktır.  Konuyla ilgili çalışmalar devam etmekte olup programa internet üzerinden online başvuru ve yerleştirme sistemi ile ilgili ayrıntılı bilgiler, programın uygulanmasıyla ilgili usul ve esaslar, önümüzdeki günlerde YÖK ve ÖSYM web sayfalarından ilan edilecektir.  “

Kamuoyuna duyurulur.

Yükseköğretim Kurulu

Gelen Aramalar: formasyon için alesten kaç puan almak gerekir,kimler pedagojik formasyon için ales sınavına girebilir,yök formasyon duyurusu,formasyon icin alesten kac almak lazim,pedagojik formasyon 2013-2014 ales,formasyon icin alesten kac almak gerek,formasyonda ales,pedagojik formasyon için ales\ten kaç puan almak gerekir,yk duyurular formasyon,formasyon için ales\ten kaç almak lazım
12 Eylül 2013 Saat : 8:27

“YÖK Pedagojik Formasyon Duyurusu 2013-2014 ALES Şartı Geldi” için 1 Yorum

  1. şirin mutlu diyor ki:

    çok ilişkilendiremedim programla.ben hemşirelik mezunuyum bu alanda öğretmenlik yapacaksam ales neden?gireceğim sınav neyimi değerlendirebilir?ben hemşire olarak anatomi,fizyoloji,farmakoloji vb.birsürü sağlık dersi gördüğüm lisansımda öğretmen olarak bu dersleri vereceksem bu bilgilerimin değerlendirmesini yapamayacak saçma bir sınav.bence başvurulardan sonra herkes alanlarına göre değerlendirilebileceği bir sınava tabi tutulmalı .zaten herkes bölümüne göre gruplandırılarak formasyon alacaksa bunu yapmak bence daha bilgi ölçmeye dayalı olur diye düşünüyorum.eğer daha kaliteli öğretmanlerse hedef bunu ales değil branşa göre şimdiden ölçmeye başlanmalı……ales bizi bir yere getirmez…….

YÖK Pedagojik Formasyon Duyurusu 2013-2014 ALES Şartı Geldi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
www.habersanal.com