Şeker Hastalığı SADi-S Ameliyatı nedir? Nasıl Yapılır?


  • Anasayfa
  • Şeker Hastalığı SADi-S Ameliyatı nedir? Nasıl Yapılır?

Şeker hastalığına ameliyatla çözüm arayan tekniklere bir yenisi daha eklendi. SADİ adı verilen operasyonun başarı oranı yüzde yüze yakın. 13 senedir şeker hastası olan Ebru Aray’da bu teknikle hayata yeniden başladı adeta… 35 gün önce ameliyat olan Ebru Hanım, şeker hastalığını yenmekle kalmadı, hem tansiyonu normale döndü, hem uyku apnesi sorunu ortadan kalktı hem de 17 kilo verdi.

SADİ Ameliyatı

42 yaşındaki Ebru Aray 13 yıl boyunca şeker hastalığı ile savaştı. Sonunda ameliyat oldu ve sağlıklı bir hayata başladı. Hastalık, çocukluktan bu yana biraz kilolu olan Ebru Hanımın iyice şişmanlamasına, tansiyon rahatsızlığı yaşamasına ve uyku apnesi problemi ile yüz yüze kalmasına neden olmuştu. Belki de içini en çok yakan, çocuk sahibi olamamaktı.

Bu hastalıklardan topyekûn kurtulmanın yollarını ararken şekerin ameliyatla tedavi edildiğini öğrendi. Üstelik yeni olan bu teknik, %100 yakın başarı oranı vaat ediyordu.

Peki, SADİ adı verilen bu tedavi yönteminin şeker hastalığının tedavisinde uygulanan diğer ameliyatlardan ne farkı var?

Bu ameliyatta birinci olarak mide hacmini kısıtlayan, tüp mide adı verilen bir ameliyat yöntemi uygulanıyor. Yani gıda alımı azaltılıyor.

İkinci işlemde ise onikiparmak bağırsağının atlanmasını sağlayan ve mide çıkışı ile ince bağırsağın daha ileri bir kısmının birleştirilmesini sağlayan bir işlem uygulanıyor.

Vücuttaki insülin yapması gereken işi yapamıyor. Kan şekerini tam olarak kontrol altına alamıyor. Bu ameliyatta uygulanan mekanizma; gıdaların ince bağırsağın son kısmına teması sonucunda hormonal mekanizmaları aktive etmek.

SADİ ameliyatı kimlere yapılıyor?

Ameliyat, Tip-1 diyabetiklere kesinlikle uygulanmıyor. Ama Tip-2 diyabetiklere, özellikle de metabolik hastalığı daha ağır basan hastalara uygulanabiliyor.

SADİ Ameliyatı Yapılışı:

YouTube Preview Image

 

Gelen Aramalar: sadi ameliyatı,sadi-s ameliyati,sadi-s operasyonu,sadi s ameliyatı,şeker hastalığına ameliyatla nerde yapılıyor
29 Mayıs 2013 Saat : 5:22

Şeker Hastalığı SADi-S Ameliyatı nedir? Nasıl Yapılır? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
www.habersanal.com