Pedagojik Formasyon 2013-2014 Nasıl Alınır Fen Edebiyat


Pedagojik Formasyon 2013-2014 Nasıl Alınır Fen Edebiyat…YÖK’ten Fen Edebiyat Fakültesi mezunlarına öğretmenlik yolunu açan pedagojik formasyon müjdesi geldi. YÖK, alan fakültelerinden mezun olanlar için mezuniyet sonrası pedagojik formasyon sertifika programının yeniden uygulanmasına karar verdi.

FACEBOOK PEDAGOJİK FORMASYON BİLGİ PAYLAŞIM SAYFASI

Arkadaşlar Pedagojik Formasyon hakkındaki son gelişmeleri öğrenmek ve daha hızlı bilgi alışverişi yapmak adına sağ üstte yer alan Facebook:

 ”Pedagojik Formasyon Bilgi Paylaşım Sayfası” nı beğenebilirsiniz. 

Fen Edebiyat Fakülteleri mezunlarının pedagojik formasyon programıyla sertifika alarak öğretmen olabilme yolu geçen yıl YÖK’ün aldığı kararla kapanmıştı. Konu, Yüksek Öğretim Genel Kurulu’nun dün yapılan toplantısında ele alındı. Öğrencilerin tepkisini çeken uygulamada eskiye dönüldü.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı başkanlığında düzenlenen toplantıdan pedagojik formasyon programına devam edilmesi kararı çıktı. Kararla Fen Edebiyat Fakültesi mezunlarının pedagojik formasyon alarak öğretmen olmalarının yolu yeniden açıldı.

GÜNCELLEME!!!

Formasyonda ALES-Diploma Puanı Yüzde Kaç Etkili YÖK Duyurusu

MAKALESİNİ OKUYUNUZ!!!

Pedagojik Formasyon 2013-2014

Pedagojik Formasyon Mezun Olduktan Sonra mı veriliyor?

Mezun olanlara veriliyor. Ancak eğitimine devam edenlerde alabiliyor. Bende 2010-2012 yılları arasında Pedagojik formasyon aldım. Formasyonu eğitim hayatımın son 2 senesi olan 3. Ve 4. sınıflarda aldım. Ancak bunun mümkün olabilmesi için ilk olarak kendi üniversitenizin bu sertifika programını açması gerekir. İkinci olarak ise sizin 3. Veya 4. Sınıfta olmanız gerekir.

Tabi bu sertifikayı alabilmek için sadece bu şartları sağlamak yetmiyor. Bunun dışında ortalamanızın 4 üzerinden 2,5 ve üzeri olma şartı da var. 100′lük sistemde ise 65 olması gerekiyor

Formasyon eğitimine 4. Sınıftan başlayanlar ise kendi alanından mezun olduktan sonra 2 yarıyıl daha formasyon programına devam edeceklerdir.

Formasyonda Hangi Dersler Veriliyor?

Size formasyon aldığım dönemde verilen dersleri yazacağım.

 • Sınıf Yönetimi dersi
 • Eğitim psikolojisi
 • Eğitim bilimine giriş
 • Eğitimde program geliştirme.
 • Ölçme ve Değerlendirme
 • Öğretim Teknolojileri ve Materyal Geliştirme
 • Öğretmenlik Staj Uygulaması

Hatırladığım kadarıyla verilen dersler bunlardı. Bu dersler 4 yarıyıldan oluşan sertifika programının ilk 3 yarıyılında veriliyor. Son yarıyılda ise Fakülte tarafından belirlenen okullarda staj yapılıyor.

Pedagojik Formasyon Sertifika Programı Tamamlandıktan sonra Nasıl Bir Belge Verilir?

Programı başarıyla bitirenler “PEDAGOJİK FORMASYON PROGRAMI SETİFİKASI” alır.

Başvurular Hangi tarihlerde yapılır?

Formasyon sertifika programı için başvurular okulun belirttiği tarihler arasında yapılır. Bunun için hangi okulların programı verdiğini ve başvuru tarihlerini takip etmelisiniz.

Formasyon Ücreti Ne Kadardır?

Ben Kocaeli Üniversitesinden eğitimime devam ederken formasyon programını aldım. Bizim dönemimizde bizden istenen ücret 1100 TL idi. Bu ücret 4 takside bölünmüştü ve her yarıyılda bir taksitini ödüyorduk. Ancak bu ücret üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebilir. Zira Başka üniversitelerde okuyan arkadaşlarımızın daha yüksek ücretlerle formasyon aldıklarını duyuyorduk.

Bunun dışında mezun olanlar için bu ücretin daha da yüksek olduğunu biliyorum.

Formasyonu Herkes Kendi Üniversitesinden mi Almak Zorunda?

Hayır, böyle bir şey yok. Zira bu programı açan üniversiteler duyurularını yapar ve başvuranlar arasından genel ortalaması yüksek olanları alır. Tabi belirlenen kontenjan çerçevesinde…

Bu bilgileri, sizle 2010-2012 arasında verilen formasyon programındaki formata göre paylaşıyorum. Zira bu yıldan itibaren şartlar değişebilir. Bu yüzden sertifika programına ilişkin yeni duyuruları beklemekte fayda var.

Pedagojik Formasyon programında meydana gelebilecek değişiklikler konusunda sizleri sürekli bilgilendireceğiz. Sizde öğrendiklerinizi yorum yaparak bu sayfayı takip eden herkesle paylaşabilirsiniz.

OKUMADAN GEÇME!!!

YÖK’ÜN 12 EYLÜL  2013 TARİHLİ PEDAGOJİK FORMASYON DUYURUSUNA İLİŞKİN MAKALEMİZİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ!!!

 

 

Gelen Aramalar: formasyon nasıl alınır,formasyon nasıl alınır 2013,pedagojik formasyon 2013 2014,pedagojik formasyon nasıl alınır,2013 2014 formasyon,formasyon 2013-2014,formasyon nasıl alınıyor 2013,formasyon alma şartları,2013-2014 formasyon,pedagojik formasyon 2013-2014
19 Nisan 2013 Saat : 9:51

“Pedagojik Formasyon 2013-2014 Nasıl Alınır Fen Edebiyat” için 460 Yorum

 1. feza şen diyor ki:

  peki ben bu sene tercih yapacağım ve fen edebiyat fakültesini yazsam bu formasyondan ben de yararlanabiliyor muyum?

  • admin diyor ki:

   Merhabalar feza… Yazımda da bahsettiğim gibi okulunuzun formasyon programı açması ve sizin 3. veya 4. sınıfta olmanız gerekir. Ancak bunlar önceki dönemlere ait şartlardı. Bu yıl verilecek olan formasyon programında, programa dahil olmak için istenilen şartlar küçük bir ihtimalde olsa değişebilir. Bunun için hangi üniversitelerde formasyonun verileceğini ve şartlarının açıklanmasını beklemekte fayda var diye düşünüyorum.

 2. talha akgül diyor ki:

  merhaba öncelikle bilgiler için teşekkür ederim .1.pedagojik formasyon belgesine sahip olduğumuzda kadrolu öğretmen olarak atanabiliyor muyuz ve atanma ne şekilde oluyor?
  2.kpss öğretmenlik sınavına girdiğimizde pedagojik formasyon almadan öğretmen olabilir miyiz ?

  • admin diyor ki:

   Merhabalar Talha bey… Pedagojik formasyon sertifikası alan herkes eğer KPSS’den de yeterli puanı alırsa öğretmen olabilir.Bu sertifikayı aldığınızda eğitim fakültesinden mezun olan öğretmen adaylarından hiçbir farkınız kalmıyor. yani kadrolu olarak atanabiliyorsunuz.
   Gelelim 2. sorunuza… Pedagojik formasyon almadan öğretmen olamazsınız.

 3. hilal diyor ki:

  merhabalar ben 2008 tarih mezunuyum , tarihçilere formasyon var mı? teşekkür ederim

  • admin diyor ki:

   Hilal hanım merhabalar. Tarihçilere tabi ki formasyon var. Tarih, edebiyat, kimya, biyoloji, fizik, müzik, resim gibi bölümler alabiliyor.

 4. bahattin diyor ki:

  2013-2014te formasyon alırken üniversitelerde kontenjan sınırı olacak mı yıne yoksa 2.5 olan herkez alabilecek mı?

 5. duygu arslan diyor ki:

  Merhaba.
  Ben dershaneye gidiyorum dil öğrencisiyim lys5e giricem.
  Bu yıl ingiliz dili ve edebiyatını eğer kazanırsam formasyon alma hakkım var mı? Benim için kazanılmış hakmı ? tekrar kaldırılırsa bile ben bu haktan yararlanabilecek miyim?
  mezun olduktan sonra okudugum üniversitede olmasa bile başka üniversiteden alabilme şansım var mı ?

  • admin diyor ki:

   Duygu hanım merhabalar… YÖK, Formasyon programını açtığı sürece bu hakka sahip olacaksınız. Ancak formasyon alabilmek için istenen kriterleri de taşımanız gerekiyor. Sizin için kazanılmış hak değil. Çünkü Formasyon programı YÖK tarafından açıldığı gibi her an kaldırılabilir. Tıpkı 2010-2011 ve 2011-2012 yıllarında açılıp tekrar kapatılması gibi… Mezun olduktan sonra başka üniversitelerden de bu programı alabiliyorsunuz.

 6. hilal diyor ki:

  şartalar ne belli olmadı mı acaba ? başkalarının şartlarına göre yaşamak zor

 7. hilal diyor ki:

  cevap içinde ayrıca teşekkür ederim

 8. sane diyor ki:

  merhaba.
  bende süt ürünleri lisans mezunuyum formasyon için başvuru yapabiliyormuyum? şimdiden teşekkür ederim.

  • admin diyor ki:

   Merhabalar sane… geçmişte ziraat mühendislerinin formasyon aldığını duymuştum. Ama süt ürünleri mezunlarının aldığını hiç duymadım. Zaten formasyon Fen edebiyat mezunlarına tanınan bir hak.

 9. betül balak diyor ki:

  ben bu sene selçuk üni. sosyoloji bölümünden mezun oluyorum. yeni çıkan kararla formasyon 2.50 ortalama üzerinde olup başvuran herkese mi verilecek yoksa yine kontenjanlı mı olcak?

  • admin diyor ki:

   Merhabalar Betül hanım… Açıklanan formasyon kararının içeriği henüz belli değil. Yani şartları ne olacak? 2,50 ortalamaya sahip herkes, kontenjana bağlı olmadan alabilecek mi? Ya da bu programa kayıt için bir ortalama istenecek mi? Bu konularda henüz bir şey açıklanmış değil. Saygılar…

 10. Engin Kayır diyor ki:

  Bu sene sosyoloji yada felsefe bölümünü yazmayı düşünüyorum. Bu bölümleri yazmadaki amacım herkezin tahmin edeceği üzere formasyon alarak rehberlik öğretmeni olmak. Merak ettiğim şey formasyon almak için 2,5 ortalama şartı var. Kesin olarak formasyon alabilmek için ne kadar ortalama yapmak lazım ve Sosyoloji ile Felsefe bölümünde o ortalamayı yakalamak zor mu ?
  Teşekkürler..

  • admin diyor ki:

   Merhabalar Engin… Bundan önceki senelerde 2,5 ortalama mevcuttu. Bu seneki formasyon döneminde eğer bir ortalama şart koşulursa, muhtemelen istenen ortalama yine 2,5 olur diye düşünüyorum. Sosyoloji ve felsefe bölümü ve ders zorluğu hakkında pek bir bilgiye sahip değilim. O yüzden gereken ortalamayı yakalamak konusunda kolay ya da zor olur şeklinde yorum yapamayacağım.

 11. makbule diyor ki:

  merhaba admın ınsallah yanıtlarsın :) ben bu yıl ılahıyat yazmayı dusunuyorum formasyonu okurken alabılır mıyız aynı zamanda bıyolojı mezunuyum ? nasıl yapsam ban abır akıl verırmısın ?

  • admin diyor ki:

   Makbule hanım merhabalar… Tabi ki alabilirsiniz. Sonuçta siz biyoloji bölümünü bitirmişsiniz ve bu hakka sahipsiniz. Ancak eğitiminiz devam ederken formasyonun verildiği okul( kendi okulunuz ya da farklı bir okul) ile bu yıl yazmayı düşündüğünüz bölümün ders saatleri çakışabilir. Formasyon konusunda en büyük sorununuz bu olabilir. Gerçi benim okuduğum dönemde mezun olup formasyon alanlar hafta sonu eğitim alıyorlardı. Belki başvurduğunuz okulda da böyle olur.

 12. makbule diyor ki:

  ılahıyat okurken bu bölumun derslerıne formosyon derslerınde dahıl olacak mı ?

 13. esesesme diyor ki:

  mrb bn inşaat mühendisiyim geçen yıl mezun oldum.pedagojik formasyon alabiliyor muyum.şimdiden teşkkür ederim :)

  • admin diyor ki:

   Ziraat mühendislerine ve bazı farklı mühendislik bölümlerine 2000 yılından önce formasyon verildiğini duymuştum. Ancak makalede de belirttiğim gibi düzenleme fen edebiyat öğrencilerini kapsıyor. En azından şu ana kadar yapılan açıklamalar bu yönde. Ancak formasyon konusu her türlü sürprize açık bir konu. Belli de olmaz bakarsınız mühendislere de verilir :)

 14. evin yıldız diyor ki:

  ben matemetik okuyorm.nezaman formasyon alabilirm?

 15. demet asya diyor ki:

  merhabalar ben ingiliz dili ve edebiyatı 3. sınıf öğrencisiyim ortalamam 2.50 nin üzerinde 4.sınıfta okurken formasyon alabilir miyim şimdi?

 16. hilal diyor ki:

  merhabalar tekrar, rica etsem bir konuda bana yardımcı olabilirmisiniz ? yurt dışında formasyon alımları hakkında bilgi isteyecektim en düşük ücretle veren neresi ve başvurular ne zaman? şimdiden teşekkürler

 17. hasibe kılıç diyor ki:

  ben tokat 2004 matematik mezunuyum geçme notu bizde 50 idi (100 üzerinden) ama sonra çoğu yerde 60 oldu. benim diploma notun 56 formassyon lmak istiyorum alabilirmiyim özel ünv.tede olur faketmez napabilirim diploma notumu kim 5 lik sisteme çevirecek alma ihtimalim varmı bana yardımcı olun lütfen

 18. admim diyor ki:

  Merhaba,
  Ben Turzm İşletmeciliği mezunuyum ,2013/2014 öğretim yılında formasyon alabilir miyim alabilirsem atamam olup öğretmenlik yapabilir miyim?

  Teşekkürler.

 19. besyo diyor ki:

  ben 2009 antrenörlük eğitimi mezunuyum acaba bize de formasyon hakkı var mı?

 20. adnan diyor ki:

  Mrb Türkiye de coğrafya ya formasyon veren universiteler hangileri? Bide suan ıstanbul üniversitesi son sınıf öğrencisiyim bize formasyon mezun olunduktan sonra verilecek dediler ben kendi universitem de alamayabilirim ortalamam 3.49 88.10 gibi bişey oluyor başka yerde alma şansım nedir?

  • admin diyor ki:

   Formasyon okurken de, mezun olduktan sonra da alınabiliyor. Eğer kendi üniversiteniz formasyon programı açarsa alabilirsiniz. formasyon programının açıldığı üniversiteler de mezunlar için belli bir kontenjan ayırıp başvuru kabul ediyor. Bu üniversitelere de başvurabilirsiniz. Önümüzdeki dönemde Formasyon veren üniversiteler açıklandığında sitemizden görebilirsiniz. Ayrıca ortalamanız 3.49 ise gerçekten bu sizi avantajlı hale sokacaktır. Formasyon veren üniversiteler arasında istediğinize rahatlıkla girebilirsiniz.

 21. emel diyor ki:

  ben edebiyat 4. sınıf ögrencısıyım bu yıl kı notlarım dusuk oldugundan ortalamm 2.50 altında busene formasyon not ortalamayla alınacak galıba ama seneye bu kalakabılecek mı cunku brans dersl
  erını F.E.F verıldı

  • admin diyor ki:

   Merhabalar… Bu sene dediğiniz gibi yine formasyon alımında belli bir not ortalaması isteyeceklerdir. Ancak seneye neler olur bilemiyorum. Ama her halükarda formasyon alımında belli bir kontenjan olacaktır ve elemek için seneye de ortalama şartı koyacaklardır diye düşünüyorum.

 22. hilal diyor ki:

  kpss de gerkeli puanı alan fefçi formasyon alamadan atanamazmı atanması yapıldıktan sonra alınamazmı ?

 23. rabia diyor ki:

  Merhaba.Ben bu yıl açıköğretimden mezun oluyorum ve ortalamam 2.85 formasyon almak istiyorum, üniversiteler açıköğretim fakültesi mezunlarına formasyon veriyorlar mı?Teşekkürler

  • admin diyor ki:

   Maalesef Rabia hanım böyle bir durum şu an mevcut değil.

   • rabia diyor ki:

    Bölümüm Türk Dili ve Edebiyatı açıköğretimden okunan hiçbir bölüme vermiyolar mı acaba?Ben okul için kayıt yaptırdığım yıl formasyon alabilecegimizi söylemişlerdi fakat aradığım bi kaç üniversite önceliği kendi öğrencilerine ve örgünden okuyan öğrencilere verdiğini söylemişti, formasyonun verilmeme sebebi bu mu yoksa açıköğretim fakültesi mezunu öğrencilere böyle bi hak tanınmıyor mu?Tekrar teşekkürler…

 24. pınar diyor ki:

  Merhabalar. 2014te üniversiteye başlayacak olanlar bu formasyondan yararlanabiliyor mu ? teşekkürler.

  • admin diyor ki:

   Pınar hanım formasyon hakkı 2013-2014 eğitim hayatında verilmeye başlanacak. Ancak formasyon 3. sınıftan itibaren veriliyor, eğitim hayatına devam edenler için. O yüzden 3. sınıfa gelmeyi beklemelisiniz. Önceki sistemde böle idi.

 25. sibel diyor ki:

  merhaba.bende aöf edebiyat 3.sınıftayım.ne yani bize formasyon yok mu..kayıt yaptırırken alacağımız hakkımız olduğu söylenmişti..değişti mi bu

 26. Tnr er diyor ki:

  Ara donem mezunları 2.donem alabiliyrmu formasyon

 27. rabia diyor ki:

  Bölümüm Türk Dili ve Edebiyatı açıköğretimden okunan hiçbir bölüme vermiyolar mı acaba?Ben okul için kayıt yaptırdığım yıl formasyon alabilecegimizi söylemişlerdi fakat aradığım bi kaç üniversite önceliği kendi öğrencilerine ve örgünden okuyan öğrencilere verdiğini söylemişti, formasyonun verilmeme sebebi bu mu yoksa açıköğretim fakültesi mezunu öğrencilere böyle bi hak tanınmıyor mu?Tekrar teşekkürler…(Cevap yazabilir misiniz acaba?) Kusura bakmayin biraz ısrarcı oldu ama bu sorunun cevabi çok önemli. Teşekkürler

 28. ismail diyor ki:

  merhabalar . bu sene formasyon alabilmek için 2,5 şartı gerekiyormu ? 2,45 olan başvuru yapabilirmi ??

 29. Tnr er diyor ki:

  Ara donem mezun olanlar ikinci donem formasyon alabiliyor mu ?

 30. seda yılmaz diyor ki:

  Merhaba. 2013-2014 öğretim yılında hangi okulların formasyon vereceğini nereden öğrenebilirim? Eğitime devam eden öğrencilerin 4 dönemde formasyon aldıklarını söylediniz peki mezun olanlar içinde mi geçerli bu süre yoksa daha kısa sürede de alınabilir mi?

 31. esra diyor ki:

  merhaba.. ben 2009 psikoloji mezunuyum formasyon alabılırmıyım ne yapmam gerekıyor alabilmek için…

 32. mersamet diyor ki:

  Merhabalar ben 17 yıldır hemşire olarak çalışıyorum. 2010 da lisans tamamladım.Şimdi formasyon alıp sağlık meslek liselerinde öğretmen olarak atanmak istiyorum. Bunun için izlemem gereken yol nedir bana yardımcı olurmusunuz? şimdiden teşekkür ederim.

 33. gülseren yıldız diyor ki:

  merhabalar. ben bu yıill liseden mezun oldum ygs yi baraj puanyla geçtim ama lys m çok iyi ortalamalarım 310 330 arası ben bu puanla bu yıl edebiyat öğretmenliğine yerleşebilirmiiyimm.. şimdiden teşşekkürler. okul puanımla birlikte

 34. arzu özmen diyor ki:

  merhaba ben 2013te edebiyat bölümünden mezun oldum,ortalamam 2.59 bu ortalama ile formasyon alabilir miyim?

  • admin diyor ki:

   Eski formasyon şartlarına göre alabilirsiniz. Ancak yeni formasyon şartları henüz açıklanmadı. Ama yine muhtemelen 2,5 ortalama istenir.

 35. Süleyman Akkuş diyor ki:

  Admin bey merhaba.Ben coğrafya 4.Sınıf öğrencisiyim.Ortalamam 2.80 su an.Devlet ya da özel üniversitelerden bu ortalama ile formasyon alabilir miyim sizce ?

  • Ahmet Enes Orhan diyor ki:

   Arkadaşlar internette araştırırsanız üniversitelerin büyük bir kısmının asil ve yedek listelerine ulaşabilirsiniz buradan da kaç ile formasyon alınabildiğini görebilirsiniz yine aynı şekilde YÖK’ün nöt dönüşüm tablosundan ortalamanızın yüzlük sistemde kaça denk geldiğini görebilirsiniz…

 36. sibel demirbaş diyor ki:

  fen fakultesı istatistik bölümündeyim verilen listede istatistik ve bilgisayar bilimi diye yazıyor sadece istatistik yok aralarında bir fark var mı ?bizede formasyon veriliyor mu ?cvp için şimdiden teşekkürederim…

 37. emrah diyor ki:

  merhaba bnm 3. sınıf btti coğrfya öğrencsym. şuanki ortalamam 2.36 2 tane ff cok sayıda dd gibi düşük dersler var son sene bi kac daha alıp 2.50yi gecirmeyi düşünyrm. yani 2.50 2.55 gibi bi ortalama ile mezun olsam formasyon alabilrmyim. veya özel üniversitelerden alabiliyormuyuz alabiliyosak oralarda ortalama ve fiyat hakkında bilginz varmı. veya okulu uzatsam bi yıl daha cc gibi derslerden bi kac ders daaha versem dahamı mantıklı olur. lütfen cvp kafam cok karısık :))

 38. Pınar Bilgin diyor ki:

  Merhabalar ben 2007 ebelik mezunuyum diploma notum 53 internette edindiğim bilgi 2010 yılı oncesi mezunlarda diploma notu 2.5 şartı aranmadigini söylüyor ben formasyon alabilir miyim? Teşekkürler

  • admin diyor ki:

   2010-2011 eğitim döneminde verilen formasyonda 2,5 şartı isteniyordu. Bende bu döneme istinaden sonraki dönemlerde de bu şartın koşulabileceğini düşünüyorum. Eğer böyle bir şart tekrar istenirse ve siz de bu şartı sağlıyorsanız tabiki alabilirsiniz.

 39. Pınar Bilgin diyor ki:

  Bide özel üniversitelerde 2.5 altı sorunu çözülür mü ve daha kısa zamanda alınabilir mi?

 40. aysel diyor ki:

  aöf işletme lisans mezunları formasyon alabiliyormu???

 41. Süleyman Akkuş diyor ki:

  merhaba.Ben coğrafya 4.Sınıf öğrencisiyim.Ortalamam 2.80 su an.Devlet ya da özel üniversitelerden bu ortalama ile formasyon alabilir miyim sizce ?

 42. merve diyor ki:

  Merhaba . açıköğretim 4 yıllık bölüm okuyanlar formasyon alabiliyor mu ?

 43. ferit diyor ki:

  selam admin kardeş…dicle üniversitesi tarih bölümü son sınıf öğrencisiyim…ortalamam 68,50……….özel üniversitelerin ücreti ne kadar ve bu ortalamayla alma ihtimalim var mı acaba?

  • admin diyor ki:

   Selam ferit bey… Özel üniversitelerin ücretlerini bilmiyorum. Ortalamanız 4′lük not sistemine kaça tekabül ediyor, bilemiyorum ancak eğer 2,50 ve üzerine denk geliyorsa formasyon alabilirsiniz.

 44. Süleyman Akkuş diyor ki:

  merhaba…Ben coğrafya 4.Sınıf öğrencisiyim.Ortalamam 2.80 su an.Devlet ya da özel üniversitelerden bu ortalama ile formasyon alabilir miyim sizce ?

 45. Zehra TORTAMIŞ diyor ki:

  Merhabalar;
  Ben AÖF 3.sınıf Sosyoloji öğrencisiyim.
  Bazı derslerden almamız gereken krediler var.Psikoloji 16,Mantık 8,Felsefe 16 Biz mezun dahi olsak alacağımız felsefe kredisinin tamamı 14 Mantık 15 kredi oluyor.Felsefe ile Mantık birbirini tamamlar mı?
  Bu durumda formasyon için başvuru yapabilir miyiz?
  Benim genel not ortalamam 3.22(80,50)
  İlginize şimdiden teşekkür ediyorum.

 46. Mustafa YAŞAR diyor ki:

  admin bey ben 2013 tarih mezunuyum ortalama 2,81 özel üniversiteler ortalamaya bakılıyor mu yoksa para ile iş çözülebilir mi teşekkürler

 47. merve eren diyor ki:

  merhabalar
  ben aöf den mezun oldum bu sene genel not ortalamam 3 09 formasyon almak için azda olsa sansım var mı ?? sımdıden tesekkuler

 48. burak çiftci diyor ki:

  Bu sene Formasyon ile birlikte türk dili edebiyatı bölümü artış görülecektir pekı abartı bır 50- 100 puan gibi bır artış olurmu unıversterde bide her unıversıtede formasyon egıtımı alınabılecekmı acaba cevaplarınız ıcın sımdıden tesekkurler

 49. gamze ss diyor ki:

  merhaba
  ben 3.sınıf çtl öğrencisiyim.ortalamam 3,04.
  4.sınıfta formasyon alabiliyor muyum?

 50. ahmet ay diyor ki:

  merhaba kimya bölümü mezunuyum. mezuniyet notum 2,76 . her ünüversite kimya bölümüne formasyon vermiyor bildiğim kadarıyla. sizce veren ünv. bu puana kadar düsermi. ayrıca devam zorunluluğumuz .varmı. adliyede çalıştığım için hafta içi ders görme şansım yok, cevaplarınız için teşekür ederim

  • admin diyor ki:

   Ahmet Bey bende kimya bölümü okurken 3. sınıfta formasyon almış biriyim. Bildiğim kadarıyla formasyon veriliyorsa kimya bölümüne kesinlikle verilecektir. Sonuçta formasyon esas itibari ile fen edebiyat mezunları için düşünülmüş bir program. Bizde mezunlara hafta sonu eğitim veriliyordu. Ancak her üniversitede böyle olacak diye bir şey yok. Eski sistem de formasyon alabilmek için 2,50 ortalama isteniyordu. Eğer bu sene de böyle olursa bu ortalamayla alabilirsiniz.

 51. burak çiftci diyor ki:

  Bu sene Formasyon ile birlikte türk dili edebiyatı bölümü artış görülecektir pekı abartı bır 50- 100 puan gibi bır artış olurmu unıversterde bide her unıversıtede formasyon egıtımı alınabılecekmı acaba cevaplarınız ıcın sımdıden teşekkürler..

 52. sena mumluoğlu diyor ki:

  merhabalar ben Kırıkkale Üniversitesi sosyoloji bölümünde okuyorum 3.sınıfa geçtim ve ortalamam 3.04 bu yıl formasyon almak istiyorum ama sadece mezunlar alabiliyor diye duydum bilginiz varsa yardımcı olur musunuz?

  • admin diyor ki:

   Sena hanım merhabalar. Eğitime devam ederken de formasyon alınabiliyor. 2010-2012 yılları arasında verilen formasyon programında veriliyordu. Yeni dönemde de hem okuyanlar hem de mezunlar alacaktır diye düşünüyorum

   • Ahmet Enes Orhan diyor ki:

    Kırıkkale Üniversitesi bildiğim kadarıyla sene içerisinde iken formasyon dersi vermiyor ki, sene içerisinden bu formasyon eğitimini veren total de 9 üniv var diye biliyorum…

 53. burak çiftci diyor ki:

  benım soruyada bı cevap versenize admın bey

 54. merve eren diyor ki:

  merhabalar
  turk dılı ve edebıyatı mezunuyum 3.09 ortalamayla formasyon alma sansım var mıdır cevaplarsanız sevınırım

  • ebru şanlı diyor ki:

   bir sorum daha olacak 2,90 ortalamyla resim bölümünden mezun oldum formasyon alma şansım nedir teşekkürler:)

   • admin diyor ki:

    Formasyon alma şansınız var tabiki. Ancak sıralama söz konusu olduğu için belirlenen kontenjana başvuranların ortalamalarının sizinkinden düşük olması gerekir.

 55. sevinç özbey diyor ki:

  merhaba..ben 2004-2005 matematik bölümü girişliyim.Okulum uzadığından bu sene bir kaç dersim var.yani son senem olacak.peki bu sene,son senemde okurken pedagojik formasyon başvurusu yapabilir miyim?yoksa mezun olmayı mı beklemem gerekiyor?? cevabınız için teşekkürler

 56. ebru şanlı diyor ki:

  2013_2014 sezonu formasyon haberleri hangi tarihlerde kesinleşir,

 57. nazlı acar diyor ki:

  merhabalar..fen-edebiyat istatistik bölümünde okuyorum.. 3.sınıfa geçtim.. bizimde formasyon hakkımız var mı??? çünkü formasyon verilecek bölümler arasında istatistik ve bilgisayar bilimleri geçiyor.. Sadece istatistik okuyan bizler de dahil miyiz bu gruba?? yanıtlarsanız çok sevinirim..

  • admin diyor ki:

   Nazlı Hanım 2013-2014 eğitim dönemi başlamadan konu ile ilgili açıklama yapılacaktır. Kimlerin alınıp alınmayacağı da netleşecektir. Biraz daha bekleyelim ve görelim. Formasyon ile ilgili duyuru veya bildiri yapıldığı zaman bu sayfada yayınlanacaktır.

 58. behlül özkan diyor ki:

  slm.. peki aynı formasyon 2007-2008 mezunları için nasıl olacak onlarda alabılecekmı alabılırlerse şartlar ne olur.lutfen cvp yazın teşekkurler..

 59. gizem yıldız diyor ki:

  bu sene formasyonun geri gelmesiyle beraber fen edebıyat fakultelerıne talep artısı olucaktır pekı bu puanlarda nasıl bır artmaya sebep olur 50-100 felan yazarsanaız mınnettar olurum

 60. mine özdemir diyor ki:

  ben edebiyat bölümünü seçmek istiyorum seçtim diyelim 1. sınıftayım o zamanda kalktı peki ben bu formasyondan kalksa bile yararlanabiliyor muyum? bir de bu formasyon tekrar kalkar mı acaba?

  • admin diyor ki:

   Mine hanım, Formasyon konusu çok meşakkatli bir konu. Bakarsınız bu sene verilir, sonrasında tekrar kapatılır. Daha önceki yıllarda bunun örneklerine defalarca rastladık.

 61. Yağmur SAYIN diyor ki:

  Merhaba formasyon şartları tam olarak hangi tarihte açıklanır bir bilginiz var mı?

 62. erim berke diyor ki:

  kardeşim spor yöneticiliği mezunuyum.beden eğitimi öğretmenliği için formasyon var mıdır? bilgilendirirsen çok sevinirim teşkkrler..

  • hasan akkuş diyor ki:

   erim kardeşim bende antrenörlük mezunuyum başkent üniversitesi veriyor buyuk ıhtımal

 63. MERVE YALAVAÇ diyor ki:

  mrb ebelik mezunları formasyon alabiliyor mu alıyorsa hangi üniversitelerden

 64. gizem diyor ki:

  ben türk dili ve edebiyatı okumak istiorum başarı sıramda 159000 çoğu yer tutuyor ve bu formasyon meselesi kafamı kurcalıyor sizce formasyon devam eder mi 3-4 yıl boyunca yoksa yine kalkabilir mi bunu merak ediyorum doğrusu __ ??

  • admin diyor ki:

   Gizem hanım formasyon konusu biraz karışık bir konu. Geleceği belli değil zira daha önceki yıllarda formasyonun bazı dönemlerde verildiğine, bazı dönemlerde ise kapandığına şahit olduk. O yüzden iş formasyon olunca kesin konuşmak doğru değil. Yani her zaman kalkma durumu söz konusu.

 65. ugurcan susuz diyor ki:

  edebıyat bolumu 2 ögretım okuyanalra formasyon verılıyor mu ? lutfen cvplayın kafam cok karısık :(

 66. mehmet mardınlı diyor ki:

  merhabalar,ben t.dili ve edebiyatı bölümünden 2.51 ile mezun oldum,yüzlük puanım 73.60…vakıf ya da devlet üniversitelerinde formmasyon alma şansım nedir,lütfen cevap bekliyorum

  • admin diyor ki:

   Mehmet bey formasyon alma şansınız var tabi ki. Ancak belli sayıda kontenjan ayrılıyor her üniversitede. O yüzden bir sıralama olacaktır. Başvurunuzu yaparsınız, ona göre inşallah bir yere yerleşirsiniz.

 67. merve gün diyor ki:

  mrblar…edebiyat bölümünden mevzun olursak ögretmen olabilme şansımız varmı? okudugumuz üni de fprmasyon yoksa başka bi üni den formosyon alabilirmiyizzz

 68. zeliha coşkun diyor ki:

  2009 öncesi üni.ye başlayanlar için 2.5 şartı aranıyor mu?

 69. Yunus seven diyor ki:

  Merhaba :
  Ben bu sene liseden yeni mezun oldum , eşit ağırlık öğrencisiyim ama tarih öğretmenliği istiyorum , normal tarih öğretmenliği bölümleri yüksek sözel puanı istiyor ben acaba tarih bölümüne gidip formasyon alıp kpss dende 82 üzeri alsam kadrolu öğretmen olabilirmiyim , formasyon almak için herhangi bi şart varmı yardımcı olursanız çok sevinirim çünkü hiç bilgim yok ?

  • admin diyor ki:

   Yunus Bey gerekli şartlar ve diğer bilgiler makalede mevcut. Okursanız, sorunuzun cevabını bulacaksınız… Saygılar…

 70. meryem özyılmaz diyor ki:

  merhaba ben bu sene aöf sosyoloji yada felsefe bölümününü bitiren formasyon alabiliyormu?

 71. Ulas basari diyor ki:

  Merhabalar hocam ben arkeoloji 2 sinif ogrencisiyim ayni zamanda acikogretim cografya okuyorum arkeolojiden aldığım formasyonla cografya öğretmenliğine gecebilirmiyim 2.sorum ise acikogretim okuyanlar formasyon alabilirlermi teşekkür ederim.

 72. Ulas basari diyor ki:

  Ufak bir parantez yani sormayı unuttumda ben arkeolojiden formasyon alabiliyormuyum.

 73. ali seven diyor ki:

  slm ben bu sene yeni mezun oldum liseden sosyoloji yazmayı düşünüyorum atanma olanakları nelerdir yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim.

 74. ceyda bahar diyor ki:

  ben bu sene matematik bölümünü okumayı düşünüyorum . ben okurken formasyonun yeniden kalkma gibi bir durumu olursa eğer ben formasyondan yararlanabilecek miyim ? teşekkürler . .

  • admin diyor ki:

   Siz formasyon eğitimine başlamadan kaldırılırsa alamazsınız. Ancak sonraki senelerde tekrar açılmasını beklersiniz.

 75. egemen diyor ki:

  slm ben fen fak. tercih etmeyi düşünüyorm bu yıl formasyon geldi ben tercih werdkten sonra formasyon kalkarsa sonra beni etkiler mi ??

 76. egemen diyor ki:

  admin tkrar bn formasyonu başka ünw. alabiliyormuyz alabiliyorsak o dersleri o ünw. göreceqz yada kndi ünw. demi ??

  • admin diyor ki:

   Egemen bey, formasyonu başka üniversitelerde de alabiliyorsunuz. Eğer formasyonu başka bir bir üniversitede alıyorsanız, tabi ki o üniversitede eğitim göreceksiniz.

 77. Sevinç diyor ki:

  Bu şartlar 2014 programı için geçerli mi peki ?

  • admin diyor ki:

   Sevinç hanım bu şartlar 2010-2011 ve 2011-2012 yılları arasında geçerliydi. Ancak yeni formasyon şartlarının benzerlik göstereceğini düşünüyoruz.

 78. sevgi diyor ki:

  Merhaba ben Türk dili ve edebiyat bölümünü okumak istiyorum ancak her sayfada ayrı hava var biri kötülerken biri iyi diyor kafam çok karışık . Formasyona da güvenme pahallı veya kalkar diyorlar . Ne yapmam lazım :( bu bölümden mezun olan işsizliğe hazır olsun diyorlar . İçimdeki ses ve istek hep Türk dili ve edebiyat diyor . Sizce tercihlerde yazmalı mıyım ?

  • admin diyor ki:

   Sevgi hanım. Eğer bu bölümde okurken ya da mezun olduktan sonra formasyon alarak öğretmen olmak istiyorsanız size şu açıklamayı yapabilirim.Eğer kazandığınız okulda formasyon eğitimi veriliyorsa bu size çok pahalıya mal olmayacaktır. Zira ben 1100 TL’ye formasyon almıştım(okurken). Ancak mezun olduktan sonra formasyon almak istiyorsanız, bu biraz daha pahalı olabilir. Ancak sanıldığının aksine öyle korkutucu rakamlar çıkmayacaktır karşınıza. Formasyon çok pahalı değil anacak kalkma ve tekrardan gelme ihtimali var, tıpkı bundan önceki senelerde olduğu gibi. İçinizdeki sese kulak vermenizi tavsiye ederim. Saygılar…

 79. Ulas basari diyor ki:

  Yazıyorum da bir turlu cevap alamadım admin tekrar merhaba ben arkeoloji ikinci sinif ogrencisiyim arkeolojiden formasyon alabilirmiyim diğer bir sorum ise acikogretim cografya okuyorum aldığım formasyon cografya icinde geçerli sayilirmi acik öğretimden yada alabilirmiyim formasyon ? Teşekkürler

  • admin diyor ki:

   Ulaş bey arkeolojiden formasyon alındığını hiç duymadım. Coğrafya bölümü için formasyon veriliyor, Ancak Fen edebiyat mezunları alabiliyor, diye biliyorum. Zaten formasyon programının temelinde fen edebiyatlıları kurtarmak yatıyor. AÖF’den mezun olup öğretmenliğe başvuranların kabulü konusunda herhangi bir bilgiye sahip değilim. Saygılar…

 80. harika diyor ki:

  merhabalar…ben konservatuar müzikoloji bölümü 2. sınıf öğrencisiyim.3. sınıfa geçtim. karadeniz teknik üniversitesinde okuyordum..bu sene Farabi sisteminden yararlanarak Anadolu üniversitesine geçtim.kendi üniversitem formasyon vermiyor. Farabi yapıp gittiğim bu üniversitede acaba formasyon alamazmıyım.mezun olmadan bır yıl daha harcamak ıstemıyorum..ayrıca derslerım cok yoğun formasyon alırsam bu dersler haftasonu mu verılıyor…nereden takıp edecegım bır turlu bulamıyorum yardım ederseniz cok sevinirim…teşekkürler

  • admin diyor ki:

   Merhabalar… Bu konuda farabi yaptığınız okulun müzikoloji bölümüne danışmanızı tavsiye ederim. Farabi yapanlar formasyon hakkından yararlanıyor mu bilmiyorum. Eğer kendi okuduğunuz üniversite de formasyon alırsanız, ilgili dersler muhtemelen hafta içi olur. Çünkü hafta sonu mezunlar için ayrılıyor. Üniversite kayıt yenileme , harç yatırma tarihleri başlamadan üniversitenizin web sayfasını takip ediniz. Duyuru yapılacaktır. Kolay gelsin…

 81. Ahmet diyor ki:

  Hangi üniversiteler formasyon verıyor hacettepe aralarında varmı

 82. ayça bilgin diyor ki:

  merhaba…ben tarih ya da edebiyat bölümü istiyorum ama formasyon verlicek değil mi?öyle bi şans var?

 83. duygu üstün diyor ki:

  Merhaba Duygu ben ..
  benim sormak istediğim şey ücret konusu fiyatları neye göre ve nasıl değişiyor öğrenebilirsem sevinirim.

  • admin diyor ki:

   Fiyatları üniversiteden üniversiteye, okurken veya mezun olduktan sonra almaya bağlı olarak değişiyor. Bazı üniversitelerde ucuzken bazılarında biraz daha pahalı olabiliyor. Bir de okurken almak daha ucuz.

 84. duygu üstün diyor ki:

  birde ben normal lise ve okullarda değilde okutman olarak hocalık yapmak istiyorum bunun içinde formasyona ihtiyacım varmı

 85. ugur .. diyor ki:

  Admın 2013 tercih klavuzunda bazı uni ıkıncı ogretım puanalrı acıklanmamıs bizz puanını acıklanmamıs olan ikinci ogretım üni tercıh edemıycekmıyız ?

 86. can diyor ki:

  merhabalar pedagojik formasyonu üniversite devam ederken alabiliyomuyuz ? ayrıca pedagojik formasyonu almanın çok zor olduğu söleniyor doğrumu

  • admin diyor ki:

   Can bey, yazıyı okuduysanız orada sorunuzun cevabı var. Yazıda da belirttiğim gibi formasyon okurken de alınıyor. formasyon almanın bazı şartları var bunları barındırırsanız, bir zorluğu yok. ortalamanız 2,5/4 ve 65/100 olsun alıyorsunuz. Tabi bir de maddi boyutu var. Yorumları okursanız merak ettiğiniz birçok şeyi bulacaksınız. Saygılar…

 87. sevgi diyor ki:

  merhaba bu sene formasyon kalkmadı diye biliyorum . Türk dili edebiyatı okursam 2013-2014 yılı eğitime başlamış olarak görünüyorum ve bu zamanda formasyon var . oldu ki formasyon kalktı ben yararlanabiliyor muyum bundan yoksa hapı yutmuş-mu oluyorum :) .?

  • admin diyor ki:

   Formasyon her zaman kalkabilir veya yeniden başlatılabilir. Sizin formasyondan yararlanabilmeniz için ilk 2 seneyi bitirmiş olmanız gerekir. 3. sınıfa başladığınız dönemde formasyon programı kaldırılmamışsa alabilirsiniz.

 88. burcu kaymak diyor ki:

  merhaba bn bu sene tercih yapıcam felsefe mi sosyoloji mi arasında kaldım formasyonu felsefe alabiliyor die biliorum ama sosyoloji hakkında böyle bişi duymadım bna yardımcı olabilir misiniz

 89. ayça bilgin diyor ki:

  ya lütfen soruma cvp verir misiniz yarın tercihler başlıcak yardımcı olun lütfen…

 90. deniz çayır diyor ki:

  merhblr bn bu sene edebıyt bolumu yazmak ıstıyorum formasyon konusunda endıselerım var bıze yanı bu sene gırcek olanlara verıleck dımı?

  • admin diyor ki:

   Merhabalar deniz, Formasyon bu sene verilecek, bildiğiniz üzere YÖK açıklama yaparak bunu teyit etti. Sizin formasyon alabilmeniz için ilk 2 seneyi geçmiş olmanız ve aranan şartları barındırmanız gerekir. Ancak geçtiniz 3. sınıfa, o dönem formasyon kaldırılabilir. Bunun garantisi yok. Sonraki dönemlerde de yeniden açılabilir.

 91. duygu üstün diyor ki:

  pekıı okutman olarak görev yapılmak ıstenırse genede formasyon almakk şartmııdır

 92. gül diyor ki:

  merhaba, ben bu yıl aöf edebiyatı bitirdim ortalamam 2.27 benim sorum aöf mezunları formasyona başvurabiliyormu ? bir de geçmiş yıllar formasyon başvuru sonuçlarına baktığım da 2.5 şartı olmasına rağmen bazı üniv. yedek listelerinde 2.5 altında da alım yaptığını görüyorum bu şart esnek mi ? yani 2.5 altı puanı olanlarda formasyona başvurabilir ve sıralamaya alınabilirmi ?

 93. Kübra Özgan diyor ki:

  Merhaba. Bu sene formasyon geldi diye biliyorum. Ve her üniversitede olacak mı . Bunda olmaz sunda olmaz diye bir şey söz konusu mu ?

  • admin diyor ki:

   Evet her üniversitede formasyon verilmiyor. Eğitim dönemi başlamadan hangi üniversitelerin formasyon vereceği belli olur. YÖK tarafından açıklandığı zaman bu sayfadan hangi üniversitelerin formasyon vereceğini paylaşacağız… Saygılar…

   • Kübra Özgan diyor ki:

    Peki gittiğim okulda yoksa mesela okul bittikten sonra baska bi üniversiteden alma sansın var mı varsa nasıl ?

    • admin diyor ki:

     Tabi ki var Kübra Hanım. Mezun olduktan sonrada alabiliyorsunuz. Formasyon veren üniversitelere başvuruyorsunuz. Belli bir kontenjan oluyor. Ortalamanız ile sıralamaya giriyorsunuz.

     • Kübra Özgan diyor ki:

      Çok soru sordum ama bu son sorum galiba :) Formasyonu hangi şartlarda alabiliyorum. İnternette okudum ama çok karmaşık anlatıyor.

 94. Senem Özcan diyor ki:

  Bu sene ingiliz dili ve edebiyatı bölümünü tercih edicem. formasyon için 4 yıl bittikten sonra +1 yıl daha mı okuyoruz? yoksa bu 4 yıl içinde formasyonumu alıp 1 yıl daha okumadan sertifikamı alabilirmiym?

  • admin diyor ki:

   Senem hanım, formasyonu eğer kendi üniversiteniz verirse 3. sınıftan itibaren alabilirsiniz.Zaten en fazla 2 yıl sürüyor eğitim. Dolayısıyla 4. yıl sonunda hem kendi bölümünüzü hem de formasyonu bitirebilirsiniz.

 95. yıldırım gül diyor ki:

  mrb bn bu sene sosyolojiyi tercih etmek istiyorum ama formasyon almaya devam ediyo mu bilmyorum bi yardım :)

 96. yıldırım gül diyor ki:

  bu sene sosyoloji bölümünü tercih etmek istiyorum ama formasyon vercekler mi bilmiyorum cevabınızı bekliyorum…

 97. Siya Evine diyor ki:

  Anadolu üniversitesi açıköğretim türk dili ve edebiyatı mezunuyum.formasyon hakkımız olacak mı?herhangi bir duyum aldınız mı?

 98. zeynep songül diyor ki:

  mrb sımdı ben 3 sınıf edebiyata gectım bu donem verılırmı formasyon bırde cagdas turk lehcelerının hepsıne bızım gıbı formasyon verılıyomu verılırse bu cok sacma olur bızden cok dusuk yerlesıyolar ve hep dıl goruyolar nasıl ıyı bı ogretmen olabılırler

  • admin diyor ki:

   Zeynep hanım bazı bölümlerin formasyon alabilmesine saçma demişsiniz ve çok düşük puanlarla yerleştiğinden bahsetmişsiniz. Unutmayın ki, sizde Türkçe öğretmenliğini kazananlardan daha düşük puanlarla üniversiteye yerleşiyorsunuz ve onların ekmeğine ortak oluyorsunuz. Burada önemli olan formasyonu alabilmektir. Şunlar alsın, bunlar almasın şeklinde ki bir yaklaşım doğru değil.

 99. acil yardım diyor ki:

  Sosyoloji mezunu sertifika alarak okullara PDR ci olarak atanabiliyormu ? acil olarak yardmnzı bekliyorum…

 100. htc diyor ki:

  edebiyat ta formasyon alan bölümler arasında var mı ve bölümlerde ne kadarlık bir artış olur sizce ?

 101. zeynep songül diyor ki:

  ben puanlaıyla alakalı soylemıyorum bunu orda okuyan arkadaslarda soyluyo hep lehce goruluyo bız ogrencılere nasıl verımlı olabılırız alanımızda ıs ımkanı verılmesını ıstemıslerdır .turkce ogretmenlıgıne gelırsek bızde 420 lerle yerlestık arada sadece 10 puan vardı ustelık onlar bır dersı 1 haftada gorurken bız 1 yılda goruyoz ve okurken neler cekıyoruz ıyı egıtım almak ıcın buraya geldık ben donanımı kastedıyorum yanlıs anlasıldı

 102. sümeyye diyor ki:

  Edebıyat bolumunu okuduktan sonra formasyon verılmezse unıverstede kalma ıhtımalı var mı? Varsa bunun ıcın ne yapmak lazım?? cevaplarsanız sevınırım:)

  • admin diyor ki:

   Sümeyye hanım üniversitede akademisyen olarak kalabilirsiniz. Bunun için belli şartlar vardır. Bunlardan en önemlileri ALES, ÜDS ve ortalamanızdır.

 103. sibel diyor ki:

  merhaba ben bu sene tercih yapacağım.sanat tarihi okumak istiyorum.size üç sorum var. sanat tarihinden formasyon alınabiliyor mu ve de sanat tarihinin iş alanları nelerdir.tarih bölümü puanları bu sene artacak diyorlar doğrumu acaba?

 104. mali y.güzel diyor ki:

  selam ben tarih bölümünden bu yıl mezun ooldum ortalamam 2.81 formasyon alabilir miyim ?

 105. emine diyor ki:

  Açıköğretim felsefe 3. sınıf öğrencisiyim. Açıköğretimliler formasyon alabilyormu? Alabiliyorsa 3. sınıfta formasyona başlayabiliyormuyuz. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 106. admin diyor ki:

  merhaba bu sene fen edebiyat yazanların formasyonlu mezun olacağı söyleniyor doğrumu?

  • admin diyor ki:

   Formasyonlu mezun olmak, ancak formasyon hakkını almış ve dersleri başarmış kişilere özgü bir durum olacaktır. Yani tüm fen edebiyatlılara formasyon herhangi bir şart olmadan verilmiyor.

 107. admin diyor ki:

  açık öğretim sosyolojiden formasyon alabiliyormuyuz?

 108. elifff diyor ki:

  admin önceliklee çok teşekkür ederim bizi bilgilendirdiğin için bende bu yıl edebiyat okumayı düşünüyorum görüyorumki benim gibi isteyen bir çok arkadaş daha varmışş umarımm formasyon sıra bize gelince kalkmazz herkesin yolu açık olsun :)

 109. DARK LOVE diyor ki:

  MERHABA SOSYOLOJİYE VE FELSEFEYE FORMASYON GELMİŞ. BU DURUMDA ORTALAMA KAÇ BİN KİŞİ ETKİLENİR?

 110. Acilll diyor ki:

  merhaba. ben tercih yapıyordum ama kararsız kaldım. iyi denk geldim ki sizin gibi bir admine rastladım. çok ilgileniyorsunuz. teşekkürler. benim sorum şu. ben bu sene tercih yapıyorum. felsefe ve sosyoloji de formasyon veriyor mu? herhangi bir farkı yok mu? sizce hangisi daha iyidir? mesela ben van yüzüncü yıla baktım formasyon için kontenjan açmış? yani bu tam olarak ne anlama geliyor? fen- edebiyatın tüm bölümleri için mi açılmış?

  • admin diyor ki:

   Merhabalar. Formasyonun açıldığı okullarda hangi bölümlere formasyon verileceğini o üniversite belirliyor. Zira bunda birçok etken mevcut. Mesela öğretim üyesi sayısı… Felsefe ve sosyolojiye bundan önceki senelerde formasyon veriliyordu. Bundan sonrada verilmeye devam edebilir. Bölümleri benim kıyaslamam doğru değil, Siz hangisini okumaktan zevk alacaksanız onu seçin. Saygılar…

 111. duygu diyor ki:

  Matematik muhendisleri formasyon alabiliyor mu ?

 112. Leyla diyor ki:

  selam, ben edebiyat veya çağdaş lehçeler istiyorum, TS2 puanım 306, sıralamam 119 bin tercihi bugün yaptım ve formasyon yüzünden 360 bin sıralamalık İÖ leri yazdım yine de açıkta kalır mıyım? mutlaka gelmesini istiyorum

 113. tugay özkan diyor ki:

  2011 biyolaji ve 2012 biyolaji puanları arasında uçurum var ben bu sene tercih yapcm hangisine göre tercih yapmalıyım

 114. aysenur yıldırım diyor ki:

  merhaba… Ben 2. sınıfı bitirdim 3. sınfa geçtim ve grafik tasarım öğrencisiyim. 3.sınıfın başında formasyon almak istiyorum bunun içine ne yapmam lazım. sanırım benim okuduğum özel okul formasyon vermiyor,başka okuldan bunu almam gerekiyor. başvuru tarihleri ne zaman ve nasıl bir yol izlemeliyim ?

 115. Selin diyor ki:

  Ben şuan tercih yapıyorum fakat kafam çok karışık.İngiliz dili edebiyatı bölümü istiyorum.Lütfen bana hangi üniversitelerin okurken formasyon verdiğini söyler misiniz? Ben bulamadım onu..Bir de sizi fazla yormak istemiyorum ama hangi üniversitelerin formasyon vermediğini yazar mısınız?

  • admin diyor ki:

   Selin Hanım, 2013-2014 döneminde formasyonun hangi üniversiteler tarafından verileceği henüz açıklanmadı. O yüzden sorunuza üzülerek cevap veremiyorum. Biraz daha sabretmek gerekiyor. Eğitim dönemi başlamadan açıklanacaktır. Saygılar…

   • Selin diyor ki:

    Peki benim tercihim sonucunda formasyon vermeyen bir üniversite olursa ne yapacağım ben.Şuan tercihimi yaptım ve bekliyorum…

 116. Hatice diyor ki:

  Merhabalar. Ben tercih yapacağım fakat bu yıl eğitim fakülteleri kontenjanları sıfırlandığı için bölüm okuyacağım. Bu seferde formasyon sıkıntısı olabiliyor. Kocaeli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı okumak istiyorum acaba bu bölümden Kocaeli Üniversitesi formasyon veriyor mu?

  • admin diyor ki:

   Edebiyat bölümüne Kocaeli’de önceki dönemlerde formasyon veriliyordu. Konu Fen edebiyatlıları ilgilendirdiği için Türk Dili ve Edebiyatı okuyanlara da verilmesi gayet normal olacaktır.

 117. ali diyor ki:

  iyi günler eğitim öğretim yılı içerisinde formasyon alacaklar öğrencilerde de mi ortalama şartı var yoksa herkes alabiliyor mu teşekkürler…

 118. ali diyor ki:

  yani ben şimdi 3. sınıfa geçtim bu sene formasyon alabilmem için ortalama şartı aranıyor mu ben bu şekilde formasyon verilirse herkese verildiğine dair bir bilgi duydum doğruluk payı nedir teşekkürler….

 119. elif diyor ki:

  merhabalar yorumları okudum herkese çok güzel cvp lar vermişsiniz o yüzden bana da yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum.ben hemşirelik lisans mezunuyum bu yıl formasyon alacağım.
  1. sorum 2014 kpss ye öğretmenlik için girebilir miyim.
  2.sorum şimdi öğretmenlikte bazı bölümlere alan geldi bizim bölümde de var mı alan sınavı
  3.sorum ben formasyonu alınca genel yetenek-genel kültür birde eğitim bilimleri sınvına gireceğim değil mi başka bir sınav var mı ?
  kusura bakmayın çok soru sordum ama kimse bu konu da birşey bilmiyor ve bende zaman kaybetmek istemiyorum.
  şimdiden teşekkür ederim…

 120. gülseren aslan diyor ki:

  merhabalar. ya benım bir sorum vardı yardımcı olursanız çok sevinirim. ben matematik 4. sınıfa geçtim formasyon alabiliyorum dediğinize göre. fakat ortalamam şuan yine 2.50 değilse alabiliyor muyum?

  • admin diyor ki:

   Şartları sağlamanız gerekiyor Gülseren Hanım. 2,5 ortalamaya sahip olmanız gerekir. Ancak bu yıl ki şartlar henüz belli olmadı.

 121. sibel gençaslan diyor ki:

  mrb formasyon belgesini istediğimiz bir üniversiteden alabiliyormuyuz?tşkler

 122. hamza emre diyor ki:

  ıyı geceler kardeşim ben bu sene tercıh yapcam cografya bolumu okumak ıstıyorum ancak bu bolum ıcın formasyon kaldırıldı soylentılerı var bunun gerceklıgı varmıdır bu konuda yardımcı olursanız sevınırm kıb tesekurler

 123. Irmak Ortaç diyor ki:

  Merhabalar..Edebiyat istiyorum ts-2 sıralamam 32 binde.Bu yıl formasyonu da göz önüne aldığım zaman bu sıralama ile Ankara’da ya da Eskişehir’de edebiyat okumam mümkün mü ? Mesela Gazi geçen sene 80 bin ile kapatmış bu sene 20 bine kadar yükseleceği söyleniyor.Lakin 2011′de diploma puanları 75′in üzerinden hesaplanıyordu bunun da bir etkisi olur mu ? Tahminen bu kadar bir yükseliş olur mu ?

 124. Esra GÖKSU diyor ki:

  Merhaba admin. Öncelikle çok teşekkür ederim kendim ve arkadaşlar adına büyük bir sabırla soruları tekrar tekrar aynı şeyleri söyleyerekte olsa cevaplandırıyorsun. Çok sağol. Benim iki sorum var.
  Birincisi ortalamam 100 lük sistemde 68.49 okulumdan oldığım okul onaylı transkripte 4 lük sisteme geçiş yerinde 2. 42 yazıyor fakat bu çok mantıksız. Deniyorki 2.50 yani 65 in üzerinde olması gerekiyor . Fakat benim durumumda sorun okulumdamı sence? Yoksa bu sene 100 lük sistemdeki notları 4 lük sisteme geçiren çizelge mi değişti?? İkinci sorun ise matematik bölümünden 68.49 herhangi bir üni den formasyon alabilirmi… Bildiğin önerdiğin gelme ihtimali yüksek bir üni var mı başvur mutlaka dediğin ?

  • admin diyor ki:

   Esra hanım merhabalar. 68.49′luk ortalamayla başvuru yapabilirsiniz. 2,5′un 65′e tekabül etmesi gerekir. Sistemden kaynaklanan bir hata olabilir. Öneli olan sizin diplomanızda yazan 68,49′luk ortalamanızdır. Başvuru sırasında bu esas alınacaktır. Ancak not sistemi 4′lük olan okullara formasyon başvurusunda bulunurken, nasıl bir yol izleyeceklerini bende merak ediyorum açıkçası. Bu ortalamayla formasyon alabilme şansınız var tabiki. Ancak belli sayıda kontenjan ayrılıyor. Ve sıralama söz konusu doğal olarak. İnşallah o belirlenen kontenjan içerisine sizde girebilirsiniz. Saygılar…

   • Esra GÖKSU diyor ki:

    Düzeltmeye çalışacağım okulumu falan aramalıyım sanırım. Tekrar ve tekrar çok teşekkür ediyorum. Son bir şey .. Acaba okulların geçen yıl kaç ortalama ile kapattıklarını öğrenmenin bir yolu var mı ? bi platform oluşturup bizzat bunu bilen öğrencilere ulaşmanın bir yolu var mı ? Çünkü çoğu okul yardımcı olmayacaktır ..

 125. hatice diyor ki:

  Lütfen bi yardımcı olun çok kararsızım.Coğrafya bölümünümü seçmeliyim yoksa edebiyat bölümünü mü?Coğrafya bölümü okuması zor bi bölümmü diye korkuyorum.Sayısal dersler varmı acaba?LÜTFEN Bİ YARDIM EDİN ..karar veremiyorum

 126. Işıl ÖZSEYMEN diyor ki:

  Yanıtlarsanız sevinirim… Merhabalar öncelikli sorum 2013-2014 pedagojik formasyon başvuruları başladı mı? Ben İtü Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler mezunuyum,(bölümüm mezun olunduğunda öğretmen olunan bir bölüm zaten daha önce bölümümde pedagojik formasyon dersi veriliyordu fakat benim kazandığım zamanda Yök bu dersi okulumuz eğitim fakültesi olmadığı için kaldırdı) ortalamam 2.99 ve bu ortalama ile üç senedir Marmara, Mimar Sinan,Yıldız Teknik ve İstanbul Üniv.lerine başvurmama rağmen 5., 6.yedek listelerde dahi yer alamıyorum. İnanın çok mağdurum, şuan özel bir lisede müzik öğretmenliği yapmaktayım ama pedagojik formasyonum olmadığı için şartları zorlayarak…Bu sene de pedagojik formasyon alamazsam işimden olacağım.Yani ortalamamın o kadar da düşük olmamasına rağmen bahsettiğim üniversitelerin kendi mezunlarına daha fazla kontenjan hakkı tanımaları ve onlara daha düşük ortalamalarla bu dersi alabilme hakkı vermeleri tam tersine de diğer üniversitelerden başvuranlara ise daha az kontenjan açmaları dolayısıyla en yüksek ortalamalara sahip adayları alabiliyor olmaları büsbütün benim ya da benim gibilerin şansını azalttı. Başvuruda bulunduğum her yıl böyle oldu hep yeni birileri yüksek ortalamalarla listelerde yerini aldı ben yep yerimde kaldım.. Bu sene de bu durumun değişmemesinden endişe etmekteyim, bana yol gösterir misiniz? Ortalamam 2.99 100′lük sisteme göre ise 76.43 bu yıl bu dersi nasıl alabilirim? Ayrıca bu dersi açan üniversite ya da üniversitelerin (belki de sadece bir tanesidir hepsini genellememek lazım ama..) yaşı daha küçük mezunlara öncelik tanıdığı yönünde bir şey duydum geçen yıl..Acaba böyle birşey var mıdır ? Varsa tam tersinin olması gerekmez mi, yani bizim yaş olarak süremiz daha kısıtlı sonuçta, bizim öncelik hakkımızın olması gerekmez mi bilmiyorum.. Bu son sorularıma yanıt veremeseniz bile diğerleri hakkında yol gösterirseniz minnettar kalırım, çok teşekkürler…

  • admin diyor ki:

   Işıl hanım sıkıntınızı anlıyorum. Ama dediğiniz gibi üniversiteler kendi okullarından mezunlara öncelik tanıyor ve geriye kalan kontenjanlarda ise büyük rekabet oluyor. Sıralama söz konusu olduğu içinde ortalaması yüksek olanlar avantajlı hale geliyor. Bu üniversitelerde rekabet yüksek olduğu için çevre illerdeki üniversitelere başvurabilirsiniz. Yaşı daha küçük olan mezunlara öncelik tanındığı yönündeki iddiaları hiç duymadım açıkçası. Saygılar…

 127. elif diyor ki:

  matematik bölümünü okumak ve ondan formasyon almak çok mu zor ? kararsızım ne yapmalıyım eğitim fen bilgisi öğrt. mi yazmalıyım ??

  • admin diyor ki:

   Matematik bölümünden formasyon almak çok zor değil. Gerekli şartları sağlarsanız alırsınız. Fen bilgisi öğretmenliğinde atnmak için kpss’den çok yüksek almalısınız. Ayrıca bu bölümde rekabet çok yüksek.

   • Esra GÖKSU diyor ki:

    Merhaba elif matematik bölümü okumuş ve bitirmiş biri olarak , bu bölümü okumanın hayli zor olduğunu söylemem gerek. gerçekten zor ama. bunu göze alıyorsan yazabilirsin. ben olsam fen bilgisi öğretmenliği yazardım matematik yazmasam. sanırım 2 kata kadar daha çok atama var ki en son atama 3 katı kadardı. fen bilgisi öğretmenliği okumak çok kolay olmalı hem öğretmenlik! yetiyorsa kesin gitmelisin. Matematikten ortalama yapmak kolay değil. ya mat öğretmenliği yaz ki oda çok çok basit değil ama bölümden daha kolaydır. Fen bilgisine ilgin varsa ve yaşı küçük öğrencilerle uğraşabilirm diyorsan hiç düşünme fen bilgisi öğretmenliği yaz. ikiside 90 la atanıyor .

 128. ali diyor ki:

  Merhabalar ben bu sene sosyoloji bölümünü tercih edeceğim muhtemelen girdiğim zaten formasyon alıp rehberlik öğretmeni olabilir miyim?

 129. memet diyor ki:

  acaba hangi üniversitelerin okurken formasyon verdiği konusunda bilginiz var mı (ingiliz dili edebiyatı bölümü). yada her sene düzenli olarak açan üniversitelerin bilgisi? teşekürler şimdiden

 130. lütfen cevap verin diyor ki:

  Formasyon sosyolojiyi ne kadar etkiler kaç bin etkiler? Muğla, balıkesir, samsun gibi şehirleri?

 131. merve diyor ki:

  merhaba.benim ts2 sıralamam 37 binde ve yılız teknik edebiyat 80 binle alıyor formasyon verilmesi ve öğretmenliklerin kaldırılmasından dolayı puanla artacaktır deniliyor fakat benim girebilme gibi bir olasılığım ne kadar ? cevaplarsanız çok sevinirim

 132. Elif diyor ki:

  Merhaba ben Türk dili ve edebiyatını yazmayı düşünüyorum ama bu formasyon falan kafam çok karışık sizce ne yapmalıyım?

 133. muko diyor ki:

  merhabalar ben fizik bölümü mezunuyum 2013 2014 yılında formasyon almak istiyorum başvuru tarihleri ne zamandır bunu hiç biryerde göremedim ve okuldan okula başvuru tarihleri değişiyor mu cevaplarsanız çok sevinirim

 134. Selin diyor ki:

  Ben şuan tercihimi bitirdim sonuçları bekliyorum artık.Fakat sonuç geldiğinde formasyon vermeyen bir üniversite gelirse bana o zaman ne yapacağım.İngiliz dili ve edebiyatı bölümü.Bir de bir sorum daha olacaktı: Dumlupınar üniversitesi(kütahya) formasyon vermiyor diye yazıyor geçen seneye göre bu sizce bu sene için de geçerli olur mu acaba?cevabınız için şimdiden teşekkürler..

 135. elif diyor ki:

  keşke benim de sorularıma cvp verseydiniz…

 136. Duygu Bektaş diyor ki:

  Meraba. Admiin lutfen bu mesaja cevap yazar mısınn :) ben akdeniz ünisi inglz dil edbyat dusunuyorum ve formasyonu okurken almak ıstyorum kimisi yabancı dillern hepsnde okurken alınabılıyor dıyor.kimiside üniversıtelerın hepsı degıl bazıları okurken verıyo dıyor.inglzcede okurken verenler hakkında bilgin var mı bulamıyorum bi türlü

 137. özlem altınarı diyor ki:

  slm
  ben bu yil sinava girdim 190 puan aldim acikogretim turk dili ve edebiyati bolumu tercihini yazdim ama bu formasyon egitimi olucak diye ben simdi 2013-2014 girisli olup2016-2017 mezun olup.ogretmen olabilir miyim.yoksa bosa kurek cekmeyeyim mi?

 138. Sinan GÖLLÜ diyor ki:

  Merhaba size bi sorum olacaktı soruları okudum pek rastlamadım önceden sorulduysa kusura bakmayın. bn bu yıl edebiyat tercih etmek istiyorum bölümlerde büyük bi sıralama oynarmı yani 100.000 fln aşağıya düşermi çünkü geçen yıl baya çıkmıştı. başarı sıralaması 2011 deki gibi olurmu.

 139. mehmet diyor ki:

  ben ingilizce dil edebiyat bölümü 4 sınıfa gectim hem okurken hemde formasyon alabiliyormuyuz

 140. aysenur yıldırım diyor ki:

  sayın admin bey. yazılanlara cvp verırseniz sevinirim

 141. Songül Özdemir diyor ki:

  merhaba,,ben iletişim fakültesi mezunuyum aceba bizim bölüme formasyon veriliyormu bunu nerden takip edebilirim bide bunların duyuruları genelde ne zman yapılıyor yanıtlarsanız sevinirim

 142. Songül Özdemir diyor ki:

  yazıların hemen hemen hepsine baktım hiç iletişim mezunu yok galiba bizim bölüme verilmiyor lütfen yanıtlarsanız cok sevinirim sadece istanbul üniversitesi geçtiğimiz yıllarda 1 yıl 30 kişilik halkla ilişkiler kontenjanı açmış onun dışındada varmı bilmiyorum..ortalamam 3.06 bide onur öğrencisiymişim transkripte öyle yazıyor bunun bir avantajı olurmu

 143. lütfen cevap verin diyor ki:

  lütfen cevap verin artık ya

 144. seyma diyor ki:

  benim tercih ettigim üniversite formasyon vermiyorsa..formasyon almak için mezun olmam mı gerekiyor ??

 145. ferdi diyor ki:

  merhaba ben uygulamalı matematik mezunuyum formasyon hakkımız varmı ?

 146. Büşra diyor ki:

  geçen yıl hangi tarihlerde formasyon için tercihler yapıldı ve sonuçları kesinleşti bu konuda bir bilginiz var mı?ayrıca her üniversite kendi öğrencileri için daha fazla kontejan,diğer üniversitelerden gelenler için daha az bir kontejan mı ayırıyor ? şimdiden teşekkür ederim…

 147. MERVE diyor ki:

  ben yeni üniversteye başlayacam pedegojik formasyon 4 yılın içinde verliyor mu? malatya bu üniverstelerden birimi

 148. funda diyor ki:

  merhaba ben bu yıl akdeniz üniversitesi tarih bölümünden mezun odum. ancak transkripte iki ayrı not ortalaması var. biri kendi üniversitemin 3.14, diğeri de yök ortalaması 3.20. formasyon başvurusu yaparken hangisi geçerli olacak acaba? yardımcı olursanız sevinirim..

 149. bilal soysal diyor ki:

  merhaba ben özel bir üniversitede psikoloji bölümü son sınıf öğrencisiyim. Verdiğiniz bilgilere göre son sınıfta okurken kendi oulumun açması durumunda formasyon alabiliyorum. Fakat programı kendi okulum açmazsa mezun olmayı beklemem şart mı? Farklı bir okulda yapamaz mıyım? bilgilendirirseniz sevinirim

 150. ali diyor ki:

  merhabalar bu yıl tarih bölümü mezunuyum acılacak kontenjanların sınırsız olma gibi bir durumu varmı????

 151. Dilek diyor ki:

  Merhaba, bilgi için teşekkürler. Ben 2011 Fransız dili ve edebiyatı mezunuyum. Formasyon alabilmem için bu bölümün okutulduğu üniversitelere mi başvurabiliyorum sadece. Tabi onlar da formasyon veriyorlarsa.

 152. emine diyor ki:

  Merhabalar….bu yil formasyon basvurulari ne zaman basliyacak….ve formasyon ilanlarini nerden ogrenecegiz….
  Teşekkürler…..

 153. Songül Özdemir diyor ki:

  sayın admin benim sorularıma neden cevap vermiyorsunuz

 154. Büşra diyor ki:

  bütün sorulara cevap verseniz memnun olacağız eğer bir bilginiz yoksa bu doğrultuda cevaplar verirseniz cevap beklemek zorunda kalmayacaktır kimse.Teşekkürler…

 155. Seda diyor ki:

  Merhaba. Ben 2013-2014 yılında yeni baslayacak olan felsefe ögrencisiyim. Formasyon geri geldi evet ama okulların bu programı acması gerekiyor sanırım. Eger benim okumus oldugum okul acmazsa mezun olduktan sonra bu sertifikayı verecek olan herhangi bir üniversiteden alabiliyor muyum? Yoksa kendi okulumdan olması şart mı? Bir de formasyon 3.ve4. sınıfta veriliyor demişsiniz eger benim okulum vermiyorsa bu programı baska okuldan aynı zamanda 3.ve4.sınıfımı okuyacagım yoksa okul bittikten sonra mı almam mümkün? yardımcı olursanız cok sevinirim simdiden tesekkür ederim.

  • admin diyor ki:

   ilk sorunuzun cevabı evet alabiliyorsunuz. 3 ve 4.i sınıfta kendi okulunuz formasyon vermiyorsa ancak mezun olduktan sonra alabilirsiniz.

 156. melis sul diyor ki:

  merhaba sanat tarihi mezunuyum formasyon alabıleceğimi yazılarınızdan anladım fakat öğrenmek istediğim formasyon aldığımda sanat tarıhı oğt. mı olabileceğim yoksa sınıf yada anaokulu oğretmenı olabılırmıyım .bu konuda hıç bır yerde bılgı bulamadım .tşk

 157. cansu özer diyor ki:

  merhabalar yardımınıza ihtiyacım var ben bu sene uşak çağdaş türk lehçeleri ve edebiyatlarını kazandım okumamın bana faydası olurmu sonunda çok çalıştıktan sonra öğretmen olabilme şansım varmı _??? ikinci bir sorum daha var formasyon uşak üni veriyor mu? lütfen yardımcı olunnnn…teşekkürler

 158. Neslihan diyor ki:

  Bu yil fen edebiyat fakultesi matematik bolumunu kazandim sonucta biz bu sene formasyon alarak egitime basliyoruz ilerki yillarda formasyonun tekrar kaldirilmasi bizim formasyon alamayacagimiz anlamina gelir mi cecaplamanizi rica ediyorum simdiden tesekkurler…

  • admin diyor ki:

   Neslihan hanım formasyon eğitimine başlamadan formasyon kaldırılırsa, siz o haktan yararlanamazsınız. yani siz ilk 2 seneyi bitirdiniz ve tam da o sene formasyon kaldırılırsa o zaman alamazsınız.

 159. gözde diyor ki:

  merhaba ben bu sene kocaeli üniv. ingiliz dili ve edebiyatını kazandım. ama formasyonda almak istiyorum her ihtimale karşı. bana bu şartlarına göre okuduğum bölüm dahilinde formasyon hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

 160. isbele diyor ki:

  ben bu sene ktü matematik bölümünü kazandım ilk sene hazırlık okumak istiyorum hazırlık okumak istememin formasyona zararı var mı? dediğinize göre formasyon 3. sınıfta alınıyormuş hazırlık okursam 4yıl sonraya geliyor o zaman formasyon kalkarsa ne olacacak?

 161. çağlar diyor ki:

  mrb ben nigde fen edebiyat fakültesini kazan dım edebiyatı nigde üniversitesi formasyon vermiyor başka bir üniversiteden alabilir miyim?

 162. esen gül diyor ki:

  aöf sosyoloji bölümüne yerleştirildim acaba bu bölüme formasyon veriliyor mu açık öğretim olması engel mi

 163. emine diyor ki:

  ben aöf türk dili ve edebiyatı bölmü kazandm bu yıl derse basladigimizda formasyon hala varsa sonradan kalksa bile benim formasyon hakkım gidermi cevaplayın LÜTFEEENN!

 164. Ebubekir karakoyun diyor ki:

  merhaba

 165. Ebubekir karakoyun diyor ki:

  merhaba benim edebiyat bölümü kazandım ama kazandığım üniversite formasyon vermiyor başka bir üniversiteden alma şansım var mı varsa formasyon için okunacak yıl kendi okulunda mı yoksa formasyon verilen okulda mı devam edeceğim cevabınızı bekliyor olacağım şimdiden tşk

  • admin diyor ki:

   Eğer sizin üniversiteniz formasyon vermiyorsa başka üniversiteden alabilirsiniz. Formasyon verilen okulda devem edeceksiniz eğitiminize…

 166. esen gül diyor ki:

  lütfen cevaplayın ben aöf sosyoloji bölümüne yerleştirildim ortalamam tutarsa formasyon alabilir miyim yoksa aöf formasyon verilmiyor mu cevaplarsanız sevinirim

 167. esra sayar diyor ki:

  Ben eğitim fakültesinden mezun olacağım aynı zamanda açıköğretim edebiyat bölümü okuyorum mezun olduğumda edebiyat öğretmenliği yapabilir miyim yoksa edebiyat için ayrıyetten formasyon sertifikasına gerek var mı şimdiden çok teşekkür ederim iyi günler…

 168. ayşegül erdem diyor ki:

  yurt dışında ing.dili ve edebiyatı okuyorum nasıl formasyon alabilirim?

 169. Derya Mecit diyor ki:

  Fen-Edebiyat fakültesi istatistik bölümü 2006 mezunuyum. İstatistik bölümüne formasyon veriliyor mu? Çok araştırdım ama bir cevap bulamadım. Cevap verirseniz sevinirim. Teşekkürler..

 170. esra sayar diyor ki:

  iyi günler ben şuanda eğitim fakültesinde okuyorum aynı zamanda açıköğretim edebiyat okuyorum mezun olduğumda edebiyat öğretmmenliği yapabilmem için formasyon almam gerekiyor mu yoksa eğitim fakültesi okuduğum için direk edebiyat öğretmenliği de yapabiliyor muyum şimdiden teşekkür ederim iyi günler..

  • admin diyor ki:

   Esra Hanım bu konuda kesin bir bilgiye sahip değilim. Konu hakkında bir bilgi elde ederseniz ve bunu bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.

 171. uğur çelik diyor ki:

  psikoloji bölümü mezunuyum 3.70 ortalamam var sizce istanbuldaki üniversitelerden formasyon alabilme şansım nedir? bir de formasyon alınca rehber öğretmen olarak atanıyoruz demi?

 172. mehmet kurt diyor ki:

  merhaba ben 2008 de matematikden mezun oldum. ortalamam 2,33 hiç bir şekilde formasyon alamaz mıyım. alabilirsem nasıl olacak ?_?

  • admin diyor ki:

   Önceki senelerde 2,5 ortalama isteniyordu. Yeni Dönemde de yine ortalama istenecektir diye tahmin ediyoruz. Yeni dönem şartlarını beklemek lazım…

 173. sevinç kahraman diyor ki:

  hocam bu sene kesın formasyon almam lazım ortalam 2.37.özel unıversıtelerden hangısını yazzsam kesın tutar.selcuktan mezunum ayrıca bu sene selcuk unıversıtesı alırmı? 2008 gırıslıyım

 174. isa demir diyor ki:

  selamun aleykum. Formasyona başvurular tek tek üniversitelere mi oluyo yoksa liste halinde bir kuruma mı başvuru yapyoruz…

 175. Nazif diyor ki:

  merhaba fen edebiyat tarih bölümünü kazandım kazanmış olduğum üniversite formasyon veriyor ancak mezun olduğumda bu ortalamanın altında olursam formasyon alma şansım hiç olamazmı yada alabilmek için neler yapmak gerekir ?

  • admin diyor ki:

   istanilen şartları karşılamanız gerekir Nazif Bey. Bu şartlardan biride ortalamadır. Mezun olduktan sonra açıkçası işiniz daha da zorlaşacaktır. Çünkü, Üniversiteler hem kendi öğrencilerine hem de diğer üniversitelerde ki öğrencilere belli sayıda bir kontenjan ayırıyor. Ve bu yüzden ortalaması yüksek olanlar avantajlı oluyor.

 176. hasan hozar diyor ki:

  merhaba ben bozok üniversitende edebiyat okuyacağım sanırım bozok formasyon veren bir üniversite değil ben başka üniden formasyon alayım dersem okuldan sonra ne kadar sürede formasyon alabilirim

 177. hasan hozar diyor ki:

  bide bu formasyon yeni dönem de okurken de alınabilecek mi yoksa mezun olduktan sonra mı?

 178. gülistan sarikurt diyor ki:

  merhaba ben 2005 hemşirelik mezunuyum.64,5 not ortalamam söz konusu pedagojik formasyon alabilirmiyim teşşekürler

 179. leya aktaş diyor ki:

  merhabalar bu sene bolu izzet baysal edebiyatı kazandım.Sizce nasıl bölüm olarak ve formasyon alabilir miyim.

  • admin diyor ki:

   Formasyon konusunda, eğer okulunuz formasyon eğitimi verirse ve siz istenilen şartları barındırıyor sanız o zaman almanızda sakınca olmayacaktır.

 180. ayşe diyor ki:

  merhabalar.. ben 4.sınıf sosyoloji öğrencisiyim. kendi okulum da formasyon eğitimi veriliyor fakat ücret olarak oldukça yüklü miktarda. Mezun olmadan 4.sınıfı okurken başka bir üniversitenin formasyon eğitiminden yararlanabilir miyim? şimdiden teşekkürler..

 181. esraaa ACİLLL diyor ki:

  mrb admin ben kamu yonetimi mezunuyum diploma notum 3.26 formasyon hakkımda var..fakat sorum şu baska bi universitede coğrafya bölümüünde okuyorum acaba kamu mezunu olarak aldığım formasyonu coğrafya için de kullanabilirmiyim tşklerrr

 182. tuğçe diyor ki:

  Merhabalar ben psikoloji bölümü mezunuyum formasyonsuz rehber öğretmenliğe atanabilirmiyim yoksa formasyon almak zorundamıyım.bide eğitim bilimleri sinavina mı girmem gerekiyo öğretmenlik ici cevaplarsaniz çok sevinirim

  • admin diyor ki:

   Öğretmenlik düşünüyorsanız ve okuduğunuz bölüm Eğitim fakültesi dışından, yani öğretmenlik eğitimi vermeyen bir bölüm ise, öğretmen olmak için mutlaka formasyon almalısınız. Evet Eğitim Bilimleri sınavına girmeniz gerekir.

 183. cansu elde diyor ki:

  Merhaba..
  Ben Atatürk üni. Fen fak matematik bölümünde okuyrm 4 e gectm 2010 girişliyim 2.05 ortalamam var yök kararında herhangi bir şart sunmamiş formasyon geri geldigi söylenmiş sadce bu durumda ortalama etkilimi ve 4sınıfta mı alacagıx yoksa okul bitecek o bit yıl içindemi alacagız

  • admin diyor ki:

   Şartlar arasında mutlaka ortalama olacaktır Cansu Hanım. 4. sınıfta alabilirsiniz. Tabi kendi üniversitenizin formasyon veriyor olması gerekir. Mezun olduktan sonra da kendi okulunuzdan alacağınız gibi başka okullardan da alabilirsiniz.

   • cansu elde diyor ki:

    Cok tesekkur ederim verdiginiz yararlı bilgilerden ötürü. Ev erzurum Atatürk üni. De okuyrm formasyon veriyor i̇nşllh alabiliriz cok tesekkürler tekrar..

 184. mercan kaya diyor ki:

  meraba bn hemşirelik öğrencisiyim.okurken alınabiliyormu formasyon bn alınmıyor diye biliyorum cevp verirsenz mutlu olurum..

 185. Rabia YILDIRIM diyor ki:

  Merhaba, formasyon başvuruları başladığında birden fazla üniversiteye başvuru yapabiliyor muyuz?Teşekkürler.

 186. kezban kara diyor ki:

  mrb.Ben türkdili edebiyatı aöf 4.sınıf ögrencisiyim ortalamam iki buçuğu bulmuyo ben özel ünüversiteden formasyon alabilirmiyim bir bilginiz varmı tşk…

 187. burcu karaca diyor ki:

  merhabalar ben bu yıl matematik bölümünden 2,47 ortalama ile mezun oldum.formasyona başvurabilir miyim?

 188. tuğçe can diyor ki:

  ya ben iki buçuğun altındayım 2009 girişliyim formasyon için başvurabilirmiyim acaba özel ve ya devlet ünive yani başvuru hakkım var mıdır hani 2.50 şartı var tamam ama altındakilerde başvurabilirmi yinede :(

 189. mustafa ekinci diyor ki:

  merhaba ben dicle üni. den formasyon aldığımda pdr ye geçişim olabilir mi?

 190. görkem diyor ki:

  merhaba ben abant ızzet baysal biyoloji okuyorum yaz okulundayım eylul2013de bıtıyor. kocaelı unı.ye formasyon başvurusu yapmak istiyorum ama tam tarihlerını ve şartları bilmiyorum. bana bilgi verirmisiniz.?

 191. melek diyor ki:

  iyi akşamlar ben ege üniverstesi coğrafya bölümü mezunuym bu yıl mezun oldm.ortalamam 2.97 civarı ege den formasyon alablme şansm ne kadar . yada başka hangi üniverstelerden formasyn alablrm.ortalama 2.50 üzernde olan herkes istedgi ünverstedn verilcek dye bşy varmı doğrumu hocalarmız öle dyr .ama egtm fakultesne sordm öle bşy yok sıralamaya göre alıncak dedi dydugma görede 5 6 kişye flan veryrmş ege de bunları nasıl ögreneblrm yardmcı olursanz sevnrm

 192. devrim kaya diyor ki:

  merhaba admin 2013aöf sosyoloji bölümü mezunuyum dipnot2.45 formasyon alma şansım nedir? şimdiden teşekkürler.

 193. zeliha ekinci diyor ki:

  merhaba öncelikle verdiğinz bilgiler için tesekkür ederim.. benim okulum 2 dersten ötürü yarım dönem uzuyor fakat ortalamam 2.51 yani ocakta mezunum bu durumda formasyon eğitimine kayıt olsam ve ocakta mezuniyet belgemi getirsem olablurmu acaba..her durumda benim ortalamam 2.5 altına düsmeyecek..

 194. yağmur gençarslan diyor ki:

  merhaba admin. ben arkeoloji bölümü mezunuyum.arkeoloji bölümünden veya tarih bölümünden formasyon alabilirmiyim.ben 2.sınıftayken bize formasyon geldi ancak daha uygulamaya konulmadan geri kalktı.şuan fen edebiyat mezunlarına diye geçiyor.ancak bölüm ayırtediliyormu.şimdiden teşekkür ederim…

 195. Cem kedük diyor ki:

  Merhabalar admin;

  Ben Marmara ingilizce siyaset bilimi ve uluslararasi iliskiler 2007 mezunuyum. Formasyon almak istiyorum fakat bir turlu net bir bilgi edinemedim. Ne yapmam gerekli. İngilizce ogretmeni olmak istiyorum.

  Simdiden tesekkurler.

 196. Merve Ç. diyor ki:

  merhaba.. ben edebıyat bolumunu kazandım ama gırdığım unv. de ınsan ve toplum bılımlerı fakultesı olarak gecıor 1. sorum bu fakultenın fen ededbıyat fakultesıyle aynı anlamdamı yada ben mı cahılımm.. 2.sı formasyon programı yok burda ben nerden nasıl alabılırım.. son sorumda unv 3. ve 4. sınıflardayken baska unv den alabılırmıyım bu formasyonu.. yanı benım amacım 4 yılın sonunda öğr olmak bunu en ıyı ve doğru bı sekılde nasıl yapabılırımm .. sımdıden yardımlarınız ıcın tesekkur ederım ..)

 197. yağmur gençarslan diyor ki:

  merhaba admın ben 2012 arkeoloji mezunuyum zaten ama arkeoloji bölümü formasyon alabiliyormu onu öğrenmek istedm

 198. eda diyor ki:

  ben tarih bölümünden mezun oldum 2.84 ile formasyon alma şansım nedir acaba

  • admin diyor ki:

   Formasyon alma şansınız var. Ancak tarih bölümünde mezun olanların ortalamaları yüksek oluyor bildiğim kadarıyla. O yüzden başvurularınız da bu ortalama size yetmeyebilir.

 199. bahar şen diyor ki:

  bu sene açıköğretim edebiyat mezunları formasyon alabilecekler mi lütfen cevaplar mısız? yoksa öncelik örgün öğretimemi tanınacak

 200. nur diyor ki:

  merhaba gazı türk halk bilimi mezunları edebiyat ögretmenlıgı yapabılıyor mu ozellerde veya dersanelerde formasyon aldıkları takdırde

 201. hatice erkan diyor ki:

  merhaba ben 2013 te tarih bölümüne yerleştim ve 2014 veya 2015 te ben okula devam ederken formasyon kaldırılırsa beni etkilerr mi yani hiç formasyon alamaz myıım???

 202. Mehmet Tanış diyor ki:

  Merhaba, İ.T.Ü. Konservatuar’da okuyorum. Bu yarıyıl, sadece bitirme ödevim için okula gideceğim. Ve güz döneminde okulumdan mezun durumunda olacağım. Formasyon başvuruları sanırım eylül ortasında başlıyor. Bu durumda ben mezun durumda olmadan başvuru yapabilecekmiyim? Bu sene için formasyon alma hakkım varmı? Teşekkürler…

 203. yağmur gençarslan diyor ki:

  merhaba admın sana gayet basit bir soru sordum ve günlerdir cevabını beklıyorum sadece arkeoloji mezunlarının formasyon alıp alamadığına yanıt verecektn.bilmiosanda bilmıorum desende bekletmeseydin keske günlerdir.yinede tesekkür ederim.

 204. aysel kılıç diyor ki:

  merhaba . şu an bir üniversite hastanesinde sağlık elemanı olarak 657 devlet memuru kadrosu ile çalışıyorum . felsefe bölümü mezunuyum. formasyonum yok. formasyon alıp milli eğitime geçebilirmiyim. formasyon eğitiminin süresi ne kadar. hızlandırılmış eğitim programları var mı.

  • admin diyor ki:

   Felsefe bölümü mezunlarına formasyon veriliyordu. Formasyon eğitiminin süresi maksimum 4 yarı yıldır. Yani 2 yıl sürüyor. Ancak devlette ki memuriyetler arasında geçişlerin nasıl yapıldığına dair bir bilgiye sahip değilim. Saygılar.

 205. nur diyor ki:

  sorumun cevabını bılmıyosunuz sanırım

 206. defne diyor ki:

  Ben Selçuk Üniversitesinde tarih okuyorum 3. sınıf oldum ortalamam şu anda 2,60 ama yükseltebilirim ama benim sorum eğer ortalamam böyle kalırsa benim formasyon alabilme şansım çokmu düşük ben formasyon alabiliyomuyum ?Üniversiemizdede formasyon veriliyor.Birde özel üniversitelerden formasyon alabilmek için 2,5 ortalama gerekiyormu?

  • admin diyor ki:

   Defne hanım, ortalamanız formasyona başvurmak için gerekli olan ortalamadan yüksek. Ancak sıralama söz konusu olduğu için özellikle mezun olduktan sonra bu ortalama size sıkıntı oluşturabilir. Okurken formasyon almayı düşünüyorsanız ise rekabet çok fazla olmadığından ve kendi üniversiteniz bu programı verdiğinden rahatlıkla alabilirsiniz. Özel üniversitelerde verilen formasyon hakkında pek bir bilgiye sahip değilim ancak orada da belli bir ortalama isteniyor diye biliyorum. Saygılar.

 207. Şule diyor ki:

  Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla Pedagojik Formasyon Eğitimi almak için ortalamanın 4 üzerinden 2.5 üzerinde olması yeterli diyorsunuz. Ancak çevremden duyduğum kadarıyla 50 soruluk bir sınavın da formasyon almak için yapılacağı söyleniyor.
  Ayrıca 3. ve 4. sınıfta ortalamanın yettiği taktirde formasyona başvurabileceğimizi de yazmışsınız. Ancak bu sistem de değişti ve artık mezun olduktan sonra formasyon verildiğini sanıyorum. Bu konularda bilgi verirseniz memnun olurum. Teşekkürler.

  • Mehmet CULLUKÇU diyor ki:

   şule hanım ilk olarak formasyona başvuru yapabilmek için 2.50 şartı aranıyor ama bu tabi ki 2.50 olan herkezin formasyon alabileceği anlamına gelmiyor her üninin belirlediği kontenjanlar var o kontenjanın arasına gireceğiniz için diploma notunuzun yüksek olması gerekiyor örneğin mat fizik kimya gibi bölümlerde ortalaması 2.60 – 2.70 olupta formasyon alamayanlar var. Diğer sorunuza gelince formasyon okurken alınmıyor formasyon alabilmeniz için mezun öğrenci olmanız gerekiyor

   • admin diyor ki:

    Mehmet Bey önceki dönemde formasyon okurken de alınıyordu ve ben de okurken formasyon alanlardan biriyim. Ancak yeni dönemde nasıl olacak bilemiyoruz. Saygılar…

 208. elif başaran diyor ki:

  Merhabalar, ben ilahiyat okuyorum alttan bir dersim var ve formasyon dersinden de uygulama dersini alamadım. 2013-2014 yılında herhangi bir üniversiteden formasyon dersimi alabilir miyim. Teşekkürler

 209. yağmUR diyor ki:

  Eda hhanimbn 2012 mezunuyum bu seneyw kafar arkeoloji bolumunde formasyon yoktu 4 sene icerisinde bu yeni aciklamaya hore alabolecekmiyiz onun cevabini ariyorm tesekkur ederim bu arada

 210. burcu erdem diyor ki:

  merhabalar ben 2013 türk dili ve edebiyatı mezunuyum ortalamam 2.70 ağırlıklı tabloda 81 e denk geliyor. özelden de almayı dusunuyorum acaba bu ortalamayla özel üniversiteye rahatlıkla girebilir miyim artık parasını düşünmüyorum.

  • admin diyor ki:

   Özel üniversitelerde de formasyon veriliyor diye biliyorum, ancak devlette verilenden farkını çok iyi bilmiyorum. Yine belirli bir ortalama istenir. Çok fazla başvuran olmaz diye düşünüyorum O yüzden rahatlıkla alabilirsiniz bence.

 211. yağmur gençarslan diyor ki:

  admin birtek bana mı cevabın yok

  • admin diyor ki:

   Yağmur Hanım merhabalar, öncelikle bu sorunun daha önce sorulduğunu ve cevaplandığını belirtmek isterim. Günde gerçekten o kadar çok soru soruluyor ki bazen herkese cevap veremeye biliyoruz veya daha önce aynı soru sorulduğundan direk onaylıyoruz. Gelelim sorunuzun cevabına internetten biraz araştırma yaptım ve arkeoloji bölümüne her üniversitenin formasyon vermediğini buldum. Araştırmalarım sonucunda geçen yıl yani 2012-2013 eğitim döneminde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin mezun öğrencilere sadece 2 kişilik kontenjan açtığını gördüm. Burada dikkat çeken nokta şu; bölüme belirli üniversitelerin formasyon verdiği ve alınan öğrenci sayısının ise düşük olduğu görülüyor. Bu yüzden eğer bu sene arkeoloji bölümüne formasyon verilirse ortalaması çok yüksek olanlar kısıtlı sayıdaki kontenjana yerleşebilecek diye düşünüyorum. Saygılar…

 212. handan ırmak diyor ki:

  ben aöf edebiyat son sınıfım ben bu yıl formasyon alabilirmiyim lütfen bilgi verirmisiniz

  • admin diyor ki:

   Handan hanım AÖF mezunlarına formasyon veriliyor mu? Bunu gerçekten bilmiyorum. Ancak araştıracağım ve bir şey bulursam yazıda güncelleme yaparak paylaşacağım. Eğer sizde konu ile ilgili bir bilgiye sahipseniz ya da araştırmalarınız sonucunda bulursanız bilgilerinizi bizimle paylaşmanızı rica ediyorum. Saygılarımla.

 213. Zeliha Alb diyor ki:

  Merhaba. Ben Tarih bölümü mezunuyum fakat bölümümü ingilizce eğitimle tamamladım. bu doğrultu da ben ingilizce üzerine formasyon alabiilir miyim? Böyle bir şey olduğuna dair duyumlar almıştım ama kesin bir bilgi değil. Böyle bir şey var mı? Bu konuyla alakalı bilginiz var mı acaba?

 214. handan ırmak diyor ki:

  ben aöf 4.sınıftayım bu yıl formasyon alabilirmiyim lütfen bilgi

  • Mehmet CULLUKÇU diyor ki:

   handan hanım ilk olarak formasyon sertifikası yalnızca mezun öğrencilere veriliyor tabi ki eylül ayını beklemek gerek tam olarak doğru bilgiye ulaşabilmek için ayrıca bildiğim kadarıyla YÖK formasyon hakkını sadece FEN – EDEBİYAT mezunlarına tanıyacak aöf mezunlarının formasyon alabildiğini hiç duymadım

 215. CELAL GÜZEL diyor ki:

  CELAL TÜRKOĞLU-BEN 2002 İLAHİYAT MEZUNUYUM NOT ORTALAMAM 2.2 FORMASYON ALMAM İMKANSIZ GİBİ GÖZÜKÜYOR. ÇÜNKÜ BENİM DİPLOMA NOTUMU YÜKSELTME ŞANSIM YOK.YETKİLİLERDEN BUNUN İÇİN ÇÖZÜM BEKLİYORUZ SELAMLAR.

 216. Şule diyor ki:

  Admin bana da cevap vermedin.

 217. gldn diyor ki:

  mrblar ben fizik bölümü mezunuyum formasyonum yok malesef ve ingilizceden ücretli öğretmenlk yapıyorum.Şunu öğrenmek istiyorum formasyonu ingilizce öğretmenliğine devam etmek için nasıl alabilirim ?yani ingilizce öğretmenliğine kadrolu olarak devam edebilir miyim ?

  • admin diyor ki:

   Bu konuda bilgim yok. Ancak formasyonu bitirdiğiniz bölümden öğretmen olabilmek için alıyorsunuz. Zaten formasyon eğitiminde kimyacıları, fizikçileri, tarihçileri ayırıp sonrasında eğitim veriliyor. Yani aldığınız formasyonu başka bir öğretmenlik için kullanabileceğinizi düşünmüyorum. benim kişisel düşüncem bu yönde. Belki de oluyordur.

 218. eda diyor ki:

  Merhaba, ben de Türk dili ve edebiyatı okuyorum. Son sınıfa geçtim. Ama okuduğum üniversite ne yazık ki formasyon veremiyor. Formasyonu okul bitince mi başka üniversiteden alacağım? Hem son sınıfı okuyup hem de başka üniversiteden formasyon alsam olmaz mı? Böyle bir şey mümkün mü? Böyle bir konu açtığınız içinde çok teşekkür ederim.

  • admin diyor ki:

   Eda hanım merhabalar… eğer okurken kendi okulunuz formasyon vermiyorsa, sizin de bildiğiniz üzere mezun olduktan sonra başka bir üniversiteden alabilirsiniz. Ancak okula devam ederken başka bir üniversiteden alamazsınız. Zaten formasyon ilanlarına bakarsak, kontenjanların mezun öğrenciler için ayrıldığını görüyoruz. Saygılar…

 219. Macide diyor ki:

  slm ortalaması düşük olarak mezun olanlar formasyon alamayacaklarmı? boşunamı okumuş olacaklar?.

  • admin diyor ki:

   Macide hanım merhabalar… Kocaeli üniversitesinde 2011 yılında başlayan formasyon eğitimine başvuru esaslarında şöyle bir madde var. “Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına, Üniversite Lisans eğitimine 2009-2010 yılından önce kayıt yaptıranlardan diploma notu şartı aranmaksızın, bu tarihten sonra Lisans eğitimi için kayıt yaptıranlar ise diploma notu 4 üzerinden en az 2,5 veya 100 üzerinden 65 olanlar başvurabilir.” Bu maddeye göre ortalamanız düşük olsa da eğer belirtilen tarihlerden önce mezun olmuşsanız, formasyon alam şansınız var. Ancak sıralama nasıl ve neye göre olur. Bu konuda aklımda soru işaretleri var. Saygılar…

 220. sibel diyor ki:

  merhabalar okuduğum okulda formasyon yoksa başka bir okuldan formasyon nasıl alabiliriz oratalaması tutan herkese veriliyor mu?

  • admin diyor ki:

   Hayır, belli sayıda kontenjan ayrılıyor. O zaman ortalama devreye giriyor ve ortalaması yüksek olan adaylar avantajlı oluyor. Mezun öğrencilere formasyon veren üniversiteler ilanlarını duyurduktan sonra başvurunuzu yapmalısınız.

 221. cihan diyor ki:

  2009 ve öncesi mezunlarda 2.5 ortalama aranmıyordu bu konuda bir değişiklik varmı bunaldım ben artık…

  • admin diyor ki:

   Evet dediğiniz doğru. Hatta Kocaeli Üniversitesinde de konu ile ilgili bir madde vardı. “Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına, Üniversite Lisans eğitimine 2009-2010 yılından önce kayıt yaptıranlardan diploma notu şartı aranmaksızın, bu tarihten sonra Lisans eğitimi için kayıt yaptıranlar ise diploma notu 4 üzerinden en az 2,5 veya 100 üzerinden 65 olanlar başvurabilir.”
   Bu konuda bir değişiklik olup olmadığını yeni dönem formasyon şartları açıklandıktan sonra göreceğiz. Saygılar…

 222. orhan alkan diyor ki:

  öncelikle bu hizmeti verdiginiz için teşekkür ederim.. ben güzelsanatlar müzik bilimleri 4. sınıf öğrencisiyim.. bu sene okurken formasyon alabilirmiyim? cevabınızı bekliyorum ve tesekkür ederim.

 223. sevil beşkanat diyor ki:

  merhabalar.ben atatürk üniversitesi fen edebiyat fakültesi arkeoloji bölümü 2000 yılı mezunuyum.sınıf öğretmenliği ve pedegojik formasyonum bulunmakta.benim merak ettiğim yıllardır hiç bir işe yaramayan bu belgelerle öğretmen olarak atamam yapılabilecek mi acaba ? beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.teşekkür ederim.

 224. Songül Özdemir diyor ki:

  sayın admin sadece bnm soruma cevap yazmıyosunuz kaç gündür ha yazdı ha yazcak diye bakıp bakıp duruyorum teşekkür ederim ilginiz için

 225. sevil beşkanat diyor ki:

  sayın admin o zaman ilk yapılacak kpss sınavına girıp yeterli puanı alırsam öğretmen olarak atanabileceğim.sanırım doğru anladım.şimdide merak ettiğim atamam hangi alanda yapılır? ayrıca 5 yıldır ücretli öğretmenlik yaptığımı belirtmek isterim.

 226. sevil beşkanat diyor ki:

  cvp layıp bilgilendirdiğiniz için teşekkür ediyorum.

 227. şirin tetik diyor ki:

  merhaba ben lisans ebelik mezunuyum sağlık meslek lisesinde öğretmenlik yapmak istiyorum.nasıl yapacağımı tam olarak bilmiyorum yüksek lisans yapmak istiyorum ama hangi programda bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

 228. Afra Yaman diyor ki:

  Ebelik lisans mezunuyum diploma notum 100 üzerinden 73. sağlık meslek liselerinde öğretmen olabilmek için Ebelik proğramında pedagojik formasyon almak şart mı? yalnızca mezun olunan bölümün formasyonu mu alınacak..sonuçta hepsinin formasyon ders konuları aynı o açıdan..ebelik açan üniversiteler de çok yok …cevaplarsanız sevinirim…

 229. mehmet eray diyor ki:

  transkripti 100 lük sistemden istiyorlar bunu nereden dönüştürmeliyiz,ya da bu şart mı?

 230. hümeyra diyor ki:

  merhaba admin bu sene felsefe bölümünden mezun oldum ancak formasyon programının hangi üniversitelerde açılacağı hakkında bilgi sahibi değilim netten araştırdım ama bölüm bölüm olarak kontenjan sayıları verilmemiş bu konuda bilgilendirir veya nerden bilgi alabileceğimi söylerseniz sevinirim.Teşekkürler…

 231. ferman acar diyor ki:

  ACİİİİİLLLLL cevap lütfen formasyonda devlet bursu var mı

 232. gulsum yakar diyor ki:

  2004 hemsirelik mezunuyum.62 diploma notum var.hangi universitelere basvuru yaparsam sandim olur.cevap verirseniz sevinirim

 233. İRGİ özlem diyor ki:

  peki 2,5 puanlama sistemine göre okumayan eski mezunlar onlar için ayrı bir uygulma ayapılcak mı cünkübiz cok magduruz bu haksızlık

  • admin diyor ki:

   Merhabalar… Formasyona başvururken sadece 4′lük not sistemine göre öğrenci alınmıyor. Aynı zamanda 100 ‘lük not sistemi de kullanılıyor. O yüzden ortalamanızın 100 üzerinden 65 olması gerekiyor.

 234. esra yılmaz diyor ki:

  mrb ben hemşirelik 3. Sınıfa gectim ve meslek liselerinde ögretmenlik yapmak istiyorum bunun icn formasyon almam lazımmıs dogru biliyorum degil mi? Birde benm okulumda formasyon egitimi yoksa baska bi okuldan okurken alamaz mıyım?lütfen yardımcı olurmusnz?

  • kaan diyor ki:

   istğn ünv formsyn alablrsn aynı durumda bir arkdşm vardı atandı şu an umarm dip notun yksktr

 235. mehmet okur diyor ki:

  Slm hemsirelik mezunuyom not ort 75.9 ales 79.6 hemsirelkte ne kadar kontenjan aliniyo bu puanlarla yerlesme sansin var mi tskler

 236. esra yıldız diyor ki:

  2013 2014 formasyon başvuru tarihleri ne zaman hiçbir yerde yazmıyor kaçırmaktan korkuyorum :(

 237. kübra diyor ki:

  merhaba ben bu sene türk dili ve edebiyatı bölümü kazandım formasyon alabiliyorum fakat formasyon benim okuduğum yıl içerisinde tekrar kaldırılırsa bu haktan yararlanamam mı nasıl olur yoksa okula girdiğimde formasyon hakkım olduğu için kalksa bile ben alabilir miyim şimdiden teşekkürler.

 238. Murat Alpay diyor ki:

  Merhabalar Benim Üniversite pedagojk formasyon veriyor ve ben 2.sınıf öğrencisiyim 3.Sınıfta formasyon alıp 4.sınıfı bitirdiğimde öğretmen oluabiliyormuyum?

 239. irem diyor ki:

  Merhaba, 2009 yılında Rus Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldum, özel bir bankada çalışıyorum, formasyon almak için örgün eğitimin şart olduğunu hatırlıyorum, günümüzde bununla ilgili yapılan bir iyileştirme var mıdır? Kısacası çalışan birinin formasyon alması mümkün oluyor mu, bilginiz var mı? Teşekkürler

  • admin diyor ki:

   Mezun olduysanız neden olmasın ki… Tabi ki alabilirsiniz. Zaten bildiğim kadarıyla mezun öğrencilere haftanın her günü ders verilmiyor. O yüzden çalışma saatlerinizi formasyon saatlerinize göre ayarlarsanız hiç bir sıkıntı olmayacaktır.

 240. Fatma Gül diyor ki:

  Merhaba ben 2013 Biyoloji mezunuyum 4 lük sistemde ortalamam 2.44 ama 100 lük sistemde 68.88 dir.şimdi anlayamadığım formasyonu almak için her iki şartıda mı sağlamak gerekir yoksa ikisinden birimi? Bu arada mezun olduğum okul 100 lük sistemdi. Şimdiden teşekkürler.

  • admin diyor ki:

   Fatma hanım, eğer formasyonu kendi üniversitenizden alırsanız sıkıntı olmayacaktır. Ancak, başka bir üniversiteden almaya çalışırsanız ve o üniversite 4 lük not sistemine göre alım yapıyorsa, o zaman ortalamanızın bu sisteme göre çevrilmiş hali dikkate alınacaktır diye düşünüyorum.

 241. betül cenik diyor ki:

  merhabalr ben ankara üniverstesi arap dili mezunuyum diploma notum 266 100 lük sistemde 76 formasyon alabilirmiyim ve bütün üniverstlere başvurabilirmiyim?

 242. betül cenik diyor ki:

  birde yaklaşık tarih ve kontenjan için açklama
  nedir acaba 2 buçuk üstünde hekese verilcekmi

 243. çiğdem arslan diyor ki:

  merhaba.. bn suanda ingliz dili ve edebiyatı öğrencisiyim ve 2. sınıfım.3. sınıftan itibaren formsyon alablir mym? bazı yerlerde mezun oldktan snra dior da.. :(

 244. ses seda diyor ki:

  merhabalar iletişim fakültesi mezunlarına formasyon veren bir üniversite yok mu bilgisi olan varsa bilgilendirsin lütfen

 245. semiha karaosmanoğlu diyor ki:

  2013-2014 formasyon başvuruları ne zaman başlayacak ? yanıtlarsanız sevinirim ..teşekkürler

 246. hocamm diyor ki:

  Merhabalar, fen edebiyat fakultesine bagli matematik muhendisleri formasyon alabilirler mi acaba ?

 247. Deniz aybek diyor ki:

  Orgundekiler bile formasyon alamiyor açıköğretim mezunlari siz nasil alacaksiniz aof nin acilma amac issizligi 4 sene ertelemekti onlara formasyon yok bu kadar basit millet bosuna mi orgunde okuyor yani baraji gecen herkes ogretmen olsaydi Türkiye öğretmen den gecilmezdi

 248. Deniz aybek diyor ki:

  Aöf mezunlarina formasyon yok

 249. eğitimli mağdur diyor ki:

  anlamıyorum önüne gelen ön lisans mezunları öğretmenlik yaparken nasılda oluyor öğretmenlik şansı olan lisans mezunları işsiz kalıyor. öğrencilerimizin başarısızlığının sebebini birazda öğretmen diye andığımız insanlarda arayalım. fizik, kimya, biyoloji… tabiki atama yapılmaz çünkü 3kuruş maaşla çalışan ücretli öğretmenlerimiz var. boşuna formasyon diye paralanmayalım çünkü atama yok.

 250. Ferhat diyor ki:

  3.sınıfta formasyon alınıyo demişsiniz bildiğim kadarıyla alınmıyo olması lazım yanlişsam duzeltin lutfen teşekkur ederim.

 251. Ferhat diyor ki:

  Formasyon arasınıfta alınabiliyormu ben bu sene matematik 3.sınıf olacağım kesin bilgimi ganom 2.75

 252. Nuran diyor ki:

  Merhaba admin. Suan cok kararsızım , burda forumdaki cevaplarinizi ve ilginizi görünce size bikac birşey sormak istedim . Ben bu sene lys 5e girdim. Puanim ingilizce öğretmenligne tutmadi. Ilk tercihlerde ıngiliz dili ve edebiyatnı yazmadım ve geçen gün hocamla karşılastm. Bana formasyon dan dolayı korkmamam gerektiğini söyledi onun bildiği kadarıyla girdiğim sene formasyon varsa ve ben girdikten sonraki sene kaldırılırsa bile beni etkilemiyormus yani benim hala formasyon alabilme şansım olabiliyormus. Bende emin olamadım , araştırdım pek bişey bulamadım . Ona gore ek tercihleri yapmayı düşünüyorum . Lütfen bi bilginiz varsa bana yardım edin. Şimdiden teşekkürler

  • admin diyor ki:

   Nuran hanım yorumları okusanız cevabınızı alacaksınız. Daha önce de bu soru sıkça sorulmuştu. Eğer siz formasyona başlamamışsanız ve girdiğiniz sene formasyon hakkı tanınmış olsa bile, formasyon aniden kaldırılırsa o zaman formasyon alamazsınız. Bu durumda yapmanız gereken, yeniden formasyon verilmesini beklemek olacaktır. Sizin bahsettiğiniz durum şöyle açıklanabilir. Diyelim ki formasyona başladınız ve bir kararla formasyon kaldırıldı. Bu durumda siz ve sizin gibi formasyona başlamış olanlar programa devam eder. Ancak diğerleri bu haktan yararlanamazlar.

 253. Primus diyor ki:

  İyi günler 2012 sağlık bilimleri fakültesi hemşirelik bölümü mezunuyum. Agno notum 2.83 pedagojik formasyondan yararlanabilirmiyim . Gereksizmi heveslendim yoksa tşklr

 254. irem diyor ki:

  merhaba. ben matematik 4. sınıf öğrencisiyim ancak okulum şu anda formasyon hakkını bize tanımıyor. farklı bi üniversiteye başvuru yapıp bu seneden alabilir miyim formasyonu ? ayrıca diğer bi sorum da ikinci öğretimler daha fazla mı ödüyor başvuru da?

  • admin diyor ki:

   Merhabalar. Başka bir üniversiteden ancak mezun olduktan sonra formasyon alabilirsiniz. Formasyon ücretinde örgün yada 2. öğretim arasında herhangi bir ücret farkı yok. Saygılar…

 255. semra alptekin diyor ki:

  ebelere formasyon veren ümiversiteler hangileri ? kayıt için yaş sınırı varmı?

 256. fatoş diyor ki:

  yanıtlarsanız çok sevinirim formasyon başvuruları ne zaman başlayacak

 257. zeynep diyor ki:

  merhaba ben açık öğretim edebiyat mezunuyum not ortalamam 3,32 açık öğretim mezunlarına formasyon verilmiyormu bu poanla alınamazmıyım bir yere

  • admin diyor ki:

   Açıköğretimlilere formasyon veriliyor mu ki?

  • Deniz aybek diyor ki:

   Açıköğretime formasyon verme konusunda üniversiteler sicak bakmiyor zira gecen sene eskisehir osmangazi Üniversitesi formasyon basvuru icin örgün ogretimli olma sartini koymuştur aöf ler basvuru yapamaz zaten okadar orgunde okuyan insan var aöf ye vermezler

  • kaan diyor ki:

   mrh merak etme verliyr bu ortalama iyi ama sen yine de birdn fazla ünv başvru yap öncelklde kndi ünv olsn aklnda olsn şu an kntnjnlar belli

 258. Mavi diyor ki:

  2.80 ort ile matematikten formasyon alabiliryim hangi uniler düşuk

 259. pınar allahverdi diyor ki:

  merhabe benim uzun zamandan beri araştırdığım fakat farklı yanıtlar aldığım bir sorum var. ben marmara üniversitesi teknik eğitim fakültesi hazır giyim öğretmenliğinden mezunum doğal olarak okurken formasyon derslerini aldım.bu yılda anadolu üniversitesi açıköğretim fakültesi sosyoloji bölümünü bitirdim. ilk bölümümü okurken aldığım formasyon ikinci bölümüm içinde geçerli mi yoksa sosyoloji için ayrı bir forsmasyon daha mı almalıyım? bu yıl ki öğretmen atama klavuzu 10. sayfa pedagojik formasyon bölümünde şöyle bir ibare geçiyor: “Öğrenimleri itibarıyla birden fazla alana atanma hakkı bulunan adayların, bu alanlardan birine
  ait pedagojik formasyon belgesi diğer alanlariçinde geçerlidir.” acaba ilk aldığım formasyon ikin bölümümde de geçerli midir?

  • kaan diyor ki:

   mrh 2.formsyna grk yok blyrm dediğin maddeyi biz de okumştk ama şunu araştr sosyoloji meznu oldğnu söylmşsn felsefe öğrt atanma için 16 kredi ortak ders alma mevzusu vardı pskloi ve sosylji mznları için

 260. mehmet özer diyor ki:

  arkeoloji mezunlarıda formasyon alabiliyormu

 261. ulku szgn diyor ki:

  merhabalar. ben bu yil ege dpor yoneticiligi bolumunden mezin oldum. formasyon alma sansim var mi?

 262. formasyon diyor ki:

  Merhabalar. Formasyon programını tamamladım. Sertifikamı benim yerime başkasının alması mümkün mü?

 263. çiğdem diyor ki:

  Merhabalar ben bu sene aöf Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne başlamak istiyorum formasyon hakkım var mı bir de formasyonu 4. sınıfta alabilirmiyim

 264. meral altun diyor ki:

  Merhaba ben Tarih mezunuyum ve formasyonumu da bu yıl tarihten alıcam aynı zamanda Türk Dili ve Edebiyatına da çift anadal yapıyorum o da bu yıl bitecek. acaba tarihten aldığım formasyon ikisine de geçerli olur mu.. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

 265. hasan özöğrünç diyor ki:

  slm admin paylaştığın bilgiler için saol ben 2008 su ürünleri fakültesinden mühendis olarak mezun oldum bende formasyon alıp öğretmenlik yapabilirmiyim ayrıca bölümle ilgili hangi formasyonu hangi üni ne şekilde alabilirim şimdiden teşekkür ederim

 266. seda kendi diyor ki:

  merhabalar jeoloji mühendisliği mezunları formasyon alabiliyormu ? bu konuda internette pek bilgi bulamadım, yardımcı olursanız sevinirim..

 267. Serhat Akprnc diyor ki:

  Hayirli geceler. İsinizi birakip kFasi sorularla dolu bizlere yardima kostugunuz icin tsk ediyorum. Sorun su: Ben 2. Sinif gectim ancK. Ortalamam iyi oldugu icin 3 sinifin d derslerini secebiliyorum. Yani bu yil hem 2 hem 3 bitmis olacak. Ben simdi formasyon icin basvuru yqpqbiliyor muyum? Bilgilendirkrsenz sevnrm. CevBnz icin tskler.

  • admin diyor ki:

   Bu durum resmi olarak kaçıncı sınıfta olduğunuza bağlı bence. ortalamanızın iyi olup üstten ders almanız bence çok farklı bir durum. Ancak bu konuyu başvuru zamanında üniversitenize sorarsanız daha iyi olur. Öğrendiklerinizi bizimle paylaşmanız dileğiyle saygılar sunuyorum…

 268. fatma Genç diyor ki:

  Fen Edebiyat,Aöf vb okul ayrımı yapılmamalı.Bu haksızlık!Eğer hak veriliyorsa onlarada verilsin.Aksi halde Eğitim Fakültesi dışındakilere fomasyon hakkı verilmesin..AÖF’ye üvey evlat muamelesi yapılmasın!

 269. R.E.K diyor ki:

  Merhaba ,Formasyona Ales getirildi bunun faydası nedir? Bir sözelci olarak Ales zor olmaz mı
  Türk edebiyatıın çift anadalları nelerdir…edebiyattan türkçe öğretmenliğine geçiş şansı var mıdır? bunları cevaplarmısı lütfen

 270. sevim diyor ki:

  Ben üniversiteye 2006 girişliyim 2010 da mezun oldum. Ortalamam 2.46 da kaldığı için formasyona başvuramadım ama ; son zamanlarda 2009dan önceki girişliler için 2.5 şartı aranmıycak diye bi haber kulağıma çalındı sizce başvurmalı mıyım bu haber ne derece doğrudur yardımcı olursanız sevinirim.

 271. kübra diyor ki:

  Tekrar yeni gelen sistem beraberinde birsuru soru getiriyo tabi, bende özellikle aatamalar hakkinda bilgi alabilirmiyim. bu sene formasyon geç başlayacak gibi dolayısıyla seneye sarkma ihtimali var, bu durumda kpss ye girsem atanma ihtimalim olurmu , cunku aynı zamanda formasyon programı bitmemiş olacak?

  • admin diyor ki:

   Formasyon programı bitmeden başvuru yapamazsınız. Ancak ben öümüzdeki yıl yapılacak atamalara yetişebileceğimizi düşünmüyorum. Ancak yine de detaylı açıklamayı beklemek gerekir YÖK’ten saygılar…

 272. alperenn diyor ki:

  Sosyoloji mezunuyum yeni sisteme göre formasyon alabilmek için ALES şartı mı getirildi.Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 273. caner özkaradeniz diyor ki:

  bu sene formasyonda ales zorunluluğu var buna ragmen 3 sınıfta alese girip mezun olmadan formasyon alabilir miyiz lütfen yardımcı olun

  • admin diyor ki:

   Caner Bey evet ALES geldi bu sene ancak YÖK’ün açıklamasında kontenjan, merkezi yerleştirme ve ALES dışında herhangi bir bilgi verilmedi. Sorunuzla alakalı cevabı YÖK’ün, kısa zaman içerisinde kendi sitesinde ve ÖSYM’nin sitesinde açıklamasını bekliyoruz.

 274. caner özkaradeniz diyor ki:

  yeni başlıycam mezun olana kadar değişiklik olur mu

 275. sevil beşkanat diyor ki:

  iyi geceler admin size daha öncede yazmıştım.ama yine sizden fikir bazında yardım talep ediyorum. 2000 yılı atatürk üniversitesi fen edebiyat fakültesi arkeoloji mezunuyum.sınıf öğretmenliği sertifikam ve pedegojik formasyonum var.5 yıldır ücretli sınıf öğretmenliği yapıyorum.benim merak ettiğim gerekli puanı aldığım taktirde sınıf öğretmeni olarak mı atanacağım?sizce kpss öğretmenlik sınavına girmelimiyim atanma şansım olabilir mi ?beni yönlendirip bilgilendirirseniz seviniri.zira sizin yorumunuza göre kpss çalışmaya başlayacağım.

 276. sibel diyor ki:

  merhaba bu sene tarih bölümüne yerleştim bildiğiniz gibi formasyona ales şartı geldi ben okul bitmeden 3. sınıfta alese girip okulum bitmeden formasyona alabilir miyim girdiğim okul bu sene formasyon veriyor ama ben 3. sınıftayken vermezse ne gibi sorunlar yaşayabilirim lütfen bir açıklık getirin yoksa stresten öleceğim

  • admin diyor ki:

   Sibel Hanım kaygı etmekte haklısınız. Ancak YÖK, geçen yaptığı açıklamadan sonra daha açıklayıcı ve kapsamlı bir duyuru yapacak. Bu duyuruyu beklemekte fayda var bence. Zira yeni sistemde okurken formasyon alınıp alınmayacağını bile bilemiyoruz.

 277. eylem diyor ki:

  bu sene bölüme yerleştm ama ales şartı geldi 3.sınıfta alese girip gerekli koşullar sağlandığında okurken formasyonumu alabilir miyim ara sınıfta formasyon şansı kaldırıldı diye birşey duydum ne kadar doğrudur birde illaki 3 senemde formasyon eğitimimi vermeli ilk girdiğim seneki formasyondan yararlanamaz mıyım

  • admin diyor ki:

   Yeni sistem tam olarak YÖK tarafında açıklanmadı. Kısa zaman sonra YÖK’ün kapsamlı bir açıklama yapacağını biliyoruz. Beklemekte yarar var. Saygılar…

 278. eylem diyor ki:

  teşekkürler peki sizce yeni sistem ne olur yani öğretmenlikleri kaldırıp bölüm seçmek zorunda bırakıldık yani okurken formasyon almak hakkımız değil mi inanın düşünmekten kafayı yemek üzereyim zaten hazırlık okuyacağım bide formasyonla 6 seneye çıkacak ne yapacağımı hiç bilmiyorum

 279. ali diyor ki:

  bu sene sadece ales mi yoksa alesle diplomanın ortalaması mı alınacak bir bilginiz var mı

 280. ali diyor ki:

  bu sene sadece ales mi yoksa alesle diplomanın ortalaması mı alınacak bilginiz var mı

 281. ali kemal diyor ki:

  Merhaba
  felsefe mezunuyum aleste formasyon almak için sözel mi tm mi yapmam gerekiyor

 282. müyesser diyor ki:

  merhaba ben tarih 4.sınıf öğrencisiyim formasyona ales şartı geldi ve sınav 2013 kasımda yapılacak ben şuan yani 4.sınıftayken aynı zamanda formasyon almak için kasımdaki sınava mı girmek zorundayım yoksa 2014 mayıs ayında yapılacak olan sınava girsem yine 4.sınıfta formasyonu almaya başlayıp mezun olduktan sonra 1 yıl daha okula gidip bitirebilirmiyim yoksa 2014 mayıs ayında girersem formasyonu mezun olduktan sonra 2 yıldamı alırım yoksa yine 4.sınıftayken başlayıp bir sene daha okuyup alabilirmiyim lütfen yardımcı olurmusunuz kafam karıştı teşekkür ederim

 283. RUMEYSA UYSAL diyor ki:

  İyi günler, 2004 tarih mezunuyum.yök ün tercih listesinde olan yurt dışındaki üniversitelerin birinden mezun oldum.Formasyon işimi nasıl yapabilirim.

 284. pelin diyor ki:

  Tarih 4. sınıftayım. Kasımdaki alese girmem lazımmış formasyona başvurmam için. Kasımdakine girdikten sonra bahardakine de girsem formasyon için hangisi hesaplanır? Bir de bu sene başvurunca kabul edilirsek, formasyona ne zaman başlıyor olacağız?

 285. sevgi aslan diyor ki:

  ilahiyatlar ilkokullardada din kulturu ogretmenı olabılıyor mu,ılahıyatlar dın kulturu ogretmenı olabıldıgınıe gore dıkabları ılahıyatlardan ayıran ne kaldı sımdıden tesekkurler

 286. Gamze keleş diyor ki:

  Sınıf öğretmenleri okul öncesinden formasyon alabilir mi??

 287. seren yıldızdağ diyor ki:

  burdur mehmet akif ersoyüniversitesi çorum üniversitesi kırklareli kastamonu niğde ve muğla üniversiteleri spor yöneticiliği bölümüne formasyon verebiliyor mu öğrenebilir miyim acaba ?

 288. oktay bilgen diyor ki:

  ben açık öğretim son sınıftayım edebiyat şu an ortalamam 63 formasyon alabilirmiyim

 289. sura diyor ki:

  merhaba.ben bu yıl gsf heykel bölümüne girdim.aslında isteğim resim bölümüydü.bu bölüme formasyon verildiği için ileride alıp resim öğretmenliği yapabilecektim.şimdi sorum şu;benim öğrenim gördüğüm heykel bölümünden mezun olup formasyon alırsam,resim öğretmenliği yapabilecekmiyim.sorumun cevabını bulamıyorum.formasyon alabiliyorsamda,sonuçta resim öğretmeni olarak atanabilirmiyim.teşekkürler

 290. Şeymaa diyor ki:

  mrb admin matematik okuyrm tek bir dersim kaldı bu yııl beşinci yılım şubat gibi mezun olucam formasyona alabilir miyim ?

 291. Tuğba G. diyor ki:

  mrblar öncelikle yazı için teşekkürler, benim sorum hem çalışıp hem pedagojik formasyon alıp alamayacağımızla ilgili… Yani derslerin akşam yapılması gibi bisey söz konusu olabilir mi? simdiden teşekkürler…

  • admin diyor ki:

   Formasyon aldığım dönemde dersler gündüz veriliyordu. Bu sene ne olacağını bilemiyoruz. Ancak dersler yine gündüz ve haftada en fazla 2 gün olur diye düşünüyorum.

 292. hande diyor ki:

  slm. ben açıköğretim sosyoloji bölümü öğrencisiyim. soracağım soruya net bir yanıt alamadım. eğer sizden alabilirsem çok sevinirim. KREDİLİ SİSTEMDE AÇIKÖĞRETİM SOSYOLOJİ bölümü mezunları formasyon alabilir mi? şimdiden tşk.ler. iyi çalışmalar dilerim. :)

 293. hakan diyor ki:

  bu sene psikoloji bölümü mezunları için kaç kontenjan olur? ya da geçen sene kaç kontenjan ayrılmıştı. bilgi verirseniz sevinirim

 294. Serap diyor ki:

  2.dönem formasyon başvuruları var mı özl yada devlet fark etmez lütfen cvp verebilirmisinz.

 295. dilek eren diyor ki:

  mrb admin tde mezunuyum ortalamam 2 21 yüzlük sistemde 58 özel üniden formasyon alabilirmiyim ales ten en az kaç almalıyım

 296. hakan Öngören diyor ki:

  slm admin. acil cevap istiyorum. ben gelecek yıl yurtdışında yüksek lisans yaparken formasyon alabilir miyim. yada yurtdışında formasyon alınabilir mi

 297. emrah diyor ki:

  slm admin sosyoloji bölümü mezunları ales te formasyon alabilmek için hangi bölüm sorularını çözmeleri gerekmektedir. Teşekkürler.

 298. özge diyor ki:

  mrhabalar.ben konservatuar müzik blümü okuyorm.2007 girislym.2 senedir uzatmisim.suan 2.ci siniftan 2 dersi alıyorum 3 ve 4. sinftanda ders alıyorum.bu durumda bu sene formasyona basvura bilirmiyim.teskrlr simdiden
  bu arada ortalamam 2.67 ales 61 cevplarsanz svnrm

 299. sevil beşkanat diyor ki:

  merhabalar.keşke şu an beni duysanız ve cevaplasanız.daha öncede yazmıştım .2000 arkeoloji mezunuyum sınıf öğretmenliği sertifikam ve felsefe bölümünün vermiş oldugu pedegojik formasyonum var.sizcew ben kpss sınavına hazırlanmalımıyım öğretmen olarak atanabilirmiyim evetse atamam hangisinden olur ? umarım duyup cvplarsınız. TEŞEKKÜRLER.

 300. alev topuz diyor ki:

  felsefe bölümü öğrencisiyim ben formasyon için nerelere başvurabilirim.. sonuçta dersler aynı felsefe için ayrılan sadece üniler mi var? istanbulda varmı felsefe için formasyon alımı ya da edirne ve yakınlarındaki yerlerde?

 301. derviş usta diyor ki:

  merhabalar ben 4.sınıf tercumanlı okuyorum alese girdim 70 aldım ort.2.50 şimdik formasyona sadece kendi üniversitemde mı başvurabiliyorum başka illerde başvurma imkanım yok mu ?

 302. mersinli faruk diyor ki:

  merhaba admin yüzlük sistemde ortalamam 77 acaba formasyon alma şansım nedir yorum yapabilir miniz. edebiyat mezunuyum. formasyonu düşünmekten çıldırcam yardımınız için şimdiden teşekkürler.

 303. mersinli faruk diyor ki:

  arkadaşlar benim durumumda olanlar varsa bu konudaki düşüncesini paylaşabilir mi lütfen yardıım edebilir misiniz

 304. yardıım lutfeen diyor ki:

  s.a. arkadaşlar ben son sınıf edebiyat okuyorum 2013sonbahar alese girdim 80 aldım formasyona başvuru yapabiliyor muyum yardmcı olur musunz

 305. derti diyor ki:

  ganom 2,14 ve ales puanım 90 olursa formasyon alma şansım yüksek olurmu? lütfen yardııım edin

Pedagojik Formasyon 2013-2014 Nasıl Alınır Fen Edebiyat Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
www.habersanal.com