Liseye Kayıt Yaptırmayanlar İlköğretim Diploması Alacak mı?


  • Anasayfa
  • Liseye Kayıt Yaptırmayanlar İlköğretim Diploması Alacak mı?

Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkması sonrasında ilköğretimi bitirip liseye kayıt yaptırmayan öğrenciler ilköğretim diplomasını alamamakla karşı karşıya.

Sekiz yıllık ilköğretim eğitimini tamamlayan öğrenciler herhangi bir liseye kayıt yaptırmadıysa, bakanlığın genelgesine göre ilköğretim diploması alamayacak. Bu durumda olan 49 bin civarında öğrenci bulunuyor.

Liseye kayıt yaptırmayanlar ilköğretim diploması alacak mı?

Bilindiği gibi kısa zaman önce 4+4+4 eğitim sistemi gelmişti ve bununla beraber zorunlu eğitim süresi 12 yıla çıkarılmıştı. Ancak 8 yıllık ilköğretim eğitimini tamamlayıp herhangi bir liseye kayıt yaptırmayan 49 bini aşkın öğrenci, Bakanlığın mayıs ayı genelgesiyle ilköğretim diploması bile alamamakla yüz yüze kaldı.

MEB’in istatistiklerine göre 2012-2013 döneminde, okulu sekiz yıllık eğitimden sonra bırakanların sayıları şöyle:

Liseye kayıt yaptırmayan erkek sayısı: 12 bin 172

Liseye kayıt yaptırmayan kız sayısı: 37 bin 277

Toplam: 49 bin 449 öğrenci.

GENELGE NE DİYOR?

Meb tarafından 9 Mayıs 2012 tarihinde “12 Yıllık Zorunlu Eğitime Yönelik Uygulamalar” konulu genelgede, “İlköğretimi tamamlayan öğrencilere diploma verilmeyecek, 12 yıllık zorunlu eğitim sonunda ortaöğretim diploması verilecektir” deniliyor.

DİPLOMA ÇIKMAZI TBMM’DE

CHP milletvekili Gülsün Bilgehan, öğrencilerin mağdur kalmasına neden olan bu genelgeyi meclise taşıdı ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın konuyu tekrar masaya yatırması gerektiğini kaydetti.

Gelen Aramalar: lisede kalırsa 8 sınıf diploması alınabilinirmi
1 Nisan 2013 Saat : 11:04

Liseye Kayıt Yaptırmayanlar İlköğretim Diploması Alacak mı? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
www.habersanal.com