Liselere Yeni Getirilen Düzenlemeler Neleri Kapsıyor?


MEB liselerdeki sistemi yeniden düzenleyen Orta Öğretim Kurumları Yönetmelik Taslağı’nı, Sivil Toplum Örgütlerinin görüşlerine açtı. Taslak devamsızlık hakkını arttırıyor, ders saatlerini azaltıyor ve liseyi erken bitirmenin yolunu açıyor.

Liselerde ders saatleri 45 dakikadan 40 dakikaya indirilecek. Devamsızlık hakkı ise 20 günden 45 güne çıkacak. Yeni sistem başarılı öğrencilere erken mezuniyet imkanı da sağlayacak. Ayrıca liseye devam eden öğrencinin evlenmesine de olanak sağlanacak. Evli olanların kaydı yapılmayacak, ancak eğitimine devam ederken evlenenlerin okul ile ilişiği kesilir ifadesi, yeni yönetmelikte yer almayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı 12 yıllık kademeli eğitim sistemine uyum sağlanması için Orta Öğretim Kurumu Yönetmeliği’nde bir takım değişiklikler yapmayı planlıyor. Yeni yönetmelik taslağı Eğitim Sendikaları ve Sivil Toplum Örgütlerinin görüşlerine açıldı.

LİSELERDEN ERKEN MEZUN OLUNABİLECEK Mİ?

Taslakta 9. ve 10. sınıflarda not ortalaması 90 puanı geçen öğrenciler için özel bir düzenleme var. Bu öğrenciler 11. sınıf sonunda merkezi bir sınavla liseden bir yıl erken mezun olabilecek.

Güzel Sanatlar ve Spor liseleri dışındaki okullarda yetenek derslerinden sınıfta kalma ya da geçme gibi bir değerlendirme yapılmayacak. Altı dersten başarısız olan öğrenciler, sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilecek. Altı dersten fazla başarısız dersi olanlar ise aynı sınıfı 1 yıl daha okuyacak. Aralarında Kur’an-ı Kerim‘inde bulunduğu seçmeli derslerde sınıf açılması için, 8 öğrencinin talebi yeterli olacak. Taslağa göre Mesleki ve Teknik Lise mezunlarına iş yeri açma belgesi verilecek.

İmam Hatip Liselerine uygulamalı dersler için mescit yapılacak. İstisnasız tüm liselerde birer hemşire bulunacak. Yeni düzenlemeyle Atatürk İlke ve İnkılapları’na bağlı olma ifadesi de okul amaçları arasından çıkarıldı. Bu ifade öğrencilerden beklenen davranışlar arasında yer aldı.

Gelen Aramalar: alttan ders kalırsa liseden mezun olunur mu
1 Mayıs 2012 Saat : 4:32

Liselere Yeni Getirilen Düzenlemeler Neleri Kapsıyor? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
www.habersanal.com