Bankalarda Altın Hesabı Açmak


Altın hesabı açan bankaların sayısı hızla arttı. Hatta bazı bankalar ATM’lerini altın verebilecek şekilde yeniledi. Kuyumcular bankaların bu atağı nedeniyle tedirgin. Peki, sistem nasıl işliyor? İşte yazımızın devamı…

Kuyumcular dertli. Çünkü bankalar yastık altında saklanan kolyeden küpeye ne kadar altın varsa kabul etmeye başladı. Hal böyle olunca da kuyumcular yavaş yavaş tenhalaştı.

Bir kuyumcunun durum karşısındaki tepkisi ise şöyle: “ Kuyumcular eskiden parayı kazanarak kira öderdi. Bankaların bu hamlesinden sonra ise sermayeden kira ödemeye başladı.”Uygulamaya 5 banka girdi. Fakat sistem hızla yaygınlaşıyor.

Peki, bankalar altını nasıl topluyor?

 

Bankalar 24 ayar altın üzerinden bir depo hesabı açıyor. Bankaya verilen altınlar ise eritilip 24 ayar altın haline getiriliyor. Ancak burada belki de en önemli nokta şu; bankalara götürdüğünüz bir kolyeyi ya da küpeyi bir daha aynı şekliyle alamıyorsunuz. Yani altınını bankaya yatıran yatırımcı altın olarak geri alamayacak.

Altın hesaplarına verilen faizlerde altın üzerinden hesaplanıyor. Eğer altın depo hesabı bir yıl vadeli olarak açılırsa, banka bir yılsonunda 100 g altın yerine 101 g altın vermeyi söz veriyor.

 

Gelen Aramalar: bankalarda altin hesabi acmak,bankalarda altın hesabı nasıl işliyor
8 Temmuz 2012 Saat : 11:47
  YAŞAM

Bankalarda Altın Hesabı Açmak Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed
www.habersanal.com